kopekler.gen.tr https://www.kopekler.gen.tr Köpek, Köpek Türleri ve Beslenme Şekilleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kopekler.gen.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Fri, 15 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Pomeranian https://www.kopekler.gen.tr/pomeranian.html Mon, 05 Nov 2018 14:52:05 +0000 Pomeranian, dik kulakları ve sivri burnu ile çok tatlı bir köpek türüdür. Daha çok bir oyuncak köpeği andıran yüzü ve badem şeklindeki koyu, renkli gözleri ile öne çıkmaktadır. Burnu siyah veya kendi kürkünün rengindedir. Pomeranian, dik kulakları ve sivri burnu ile çok tatlı bir köpek türüdür. Daha çok bir oyuncak köpeği andıran yüzü ve badem şeklindeki koyu, renkli gözleri ile öne çıkmaktadır. Burnu siyah veya kendi kürkünün rengindedir. Sırtından öne tarafına doğru uzanan tüylü bir kuyruğa sahiptir. Kızıl, turuncu, kahverengi, siyah, beyaz ve krem renklerinde bulunabilirler. Bazen çift renkte de görülebilirler. 

Pomeranian türünün kökeni

Pomeranya'nın Prusya bölgesinde kızak köpeklerinin kırması olarak saptanmıştır. Pomeranya Baltık Denizinin kuzeyinde bulunan bir bölgedir. Küçük yapıda ve yoğun tüylü olan Pomeranian türünün, ataları 15 kilogram olarak bilinmektedir. Daha sonra İngiltere'ye gelen bu tür özellikle Queen Victoria tarafından daha popüler hale gelmiştir. 1900 yılında Amerika Kennel Kulübü tarafından farkedilen bu tür bugünden itibaren küçülmeye başlamıştır. Bugün Kuzey bölgesinin en küçük türü olarak gösterilmekte ve gösteri köpeği olarak anılmaktadır. 

Pomeranian türünün karakter özellikleri

Hayat dolu ve oldukça neşeli bir köpektir. Bu ırktaki köpekler sahiplerine aşırı derecede sadıktırlar. Diğer ırklara göre daha zeki oldukları için gerek tuvalet eğitimlerini gerekse de itaat eğitimlerini alma konusunda çok başarılıdırlar. Zeki olmalarına karşın çok inatçı ve cesurdurlar. İstediklerini yapmak konusunda istekleri yüksektir. Erken yaşta diğer hayvanlar ile beraber yaşarsa onlarla anlaşma ihtimali oldukça yüksektir. Yabancılara karşı mesafeli olan Pomeranian türü, tam bir bekçi köpeği tarzındadır. Şüpheli durumlarda havlama eğilimi gösterirler. Sürekli enerjik olan bu tür oyun oynamayı da çok sever. Meraklı, dikkatli ve zeki olan bu tür kucakta durmayı pek sevmez. Özgüveni yüksek olan bu türün eğitiminde oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Eğer küçük yaşta disiplin altına alınmazsa ileride zorluklar çıkarabilir. Diğer ırklara göre daha dayanıklı ve dirençli görünürler. Küçük çocukları bulunan ailelere önerilmemekle birlikte ileri yaşlardaki kişilere dost olabilecek köpeklerdir. Uysal yapısı ve sevgi dolu karakteri ile gittikçe popüleritesi artan bir tür olarak göze çarpmaktadır. Yemek seçici bir türdür. Ev hayatına uygun bir canlıdır. Sürekli hareket halinde oldukları için bir bahçeye ihtiyaç duyabilirler. 

PomeranianPomeranian türünün bakımı ve beslenmesi 

Çifte kürkünün haftada birkaç kez fırçalanması gerekmektedir. Sadece ihtiyacı olduğu zamanlarda banyo yapması gerekir. Diş sağlığı da oldukça önemli olduğundan dişlerinin günde bir kez fırçalanması gerekir. Bunun yanında ağız, tırnak ve tüy bakımı sürekli yapılmalıdır. Düzenli olarak veteriner muayenesi gerekebilir. Ömürleri yaklaşık 12-16 yıl arasındadır. Yemek konusunda seçici olmaları da beslenmeyi zorlaştırmaktadır. 
]]>
Arjantin Dogo https://www.kopekler.gen.tr/arjantin-dogo.html Tue, 06 Nov 2018 01:51:34 +0000 Arjantin Dogo, Güçlü ve büyük ebatlarda bir köpek olan Arjantin Dogo, ülkemizde çok fazla yetiştirilmeyen ancak bazı kişilerin özel sempati beslediği ırklardan biridir. Atletik görüntüye ve kaslara sahip Arjantin Dogo, Güçlü ve büyük ebatlarda bir köpek olan Arjantin Dogo, ülkemizde çok fazla yetiştirilmeyen ancak bazı kişilerin özel sempati beslediği ırklardan biridir. Atletik görüntüye ve kaslara sahip bu köpeklerin çeneleri güçlü ve dişleri sağlamdır. Dişleri makas şeklinde kapanır. Kulakları uzun ve kıvrıktır fakat çoğu kişi köpeklerinin kulaklarını kesip dik bir şekilde kalmasını sağlar. Kesik kulakları köpeğe olduğundan çok daha sert bir ifade verir. Kahverengi yada ela renk gözlere sahiptirler. Burunları siyah renktedir. Genişçe ve derin bir göğüs alanına sahip olup genelde beyaz renkli, oldukça sık ve kısa tüyleri vardır. Kuyrukları uzundur.

Arjantin Dogonun Özellikleri

Arjantin Dogo harika bir bekçi köpeğidir. Aşırı şekilde ailesine bağlıdır. Oldukça akıllı olan Arjantin dogoların genelde çocuklarla arası iyidir. Dominant bir sahip ister ve eğitilmeye yatkındır. Kurallara uyum gösterir. Yetişkin köpeklerde asabi davranışların ortaya çıkabilir. Genellikle saldırgan değillerdir ancak uyarma ve meydan okuma gibi durumlarda her köpek gibi Dogolar da saldırganlık hali gösterir. Arjantin DogoAjantin Dogo herkese uygun bir köpek olmayabilir. Geçmişten günümüze uzun zaman avcılık konusunda bu köpekten faydalanılmıştır. Yavru diğer köpek ırklarında olduğu gibi uygun eğitim almalıdır. Diğer köpeklerle beraber beslenirse iyi anlaşabilir ancak yalnız büyüyen Dogolar sonradan birbirleriyle anlaşamazlar. Son derece önemli olan sosyalleşme eğitimine küçük yaşlarda başlanmalıdır.

İhtiyaç duyduğu egzersiz için küçük bir alanda bile yaşayabilen Arjantin Dogo bahçeli evde mutlu olacaktır. Ancak apartmanda beslenmeye de elverişli bir köpektir. Eğer bahçede bakılacaksa soğuk havalarda kapalı bir mekana alınmalıdır. Kısa tüylü olan Dogoların ılıman iklimlerde yaşamaları daha uygundur. 

Arjantin Dogo son derece az sağlık problemi yaşayan güçlü bir ırktır. Avcılık özelliklerini kaybetmemesi için her gün egzersiz ihtiyacı giderilmelidir.

Arjantin Dogo Bakımı 

Bu köpeklerin bakımı kolaydır. Tüylerinin kısa olması büyük avantaj sağlar. Irkına özel kötü bir kokusu yoktur ve oldukça temizdir. Tırnak temizliğinin iyi yapılması gerekir. Orta düzeyde tüy dökme problemi vardır.

Arjantin Dogonun kökeni 

1920'li yıllarda Nores Martinez tarafından Arjantin'de bekçi  ve av köpeği olarak geliştirilmiştir. Güney Afrika'ya dayanan kökleri vardır. Dogo ırkının soyu tükenmiş olan Alona isimli ırka dayandığı düşünülmektedir. Köpeğin saf özelliklerini alabilmesi için Nores Martinez yoğun şekilde çalışmış fakat Irkın kayıtlara geçmesi 1973 yılını bulmuştur. Avusturya'ya 1978 tarihinde getirilmiş Avrupa’da tanınması bu tarihten sonra olmuştur. 

Arjantin Dogonun melezlemesinde kullanılan ırklar

 • Cordoba Dövüş Köpeği Arjantin'de çevik ve güçlü bir köpek olmasından dolayı avlarda kullanılırdı. Melezlemedeki temel ırktır.
 • İngiliz Pointeri o yıllarda Avrupa'nın en yaygın karasal av köpeğidir. Koku alma duyusunu Arjantin Dogo'ya aktarmıştır. Bu yüzden ki Dogolar benzer ırklardan daha iyi bir koku alır.
 • İrlanda Kurt Tazısı Dogoya av güdülerini ve hızını miras bırakmıştır.
 • Bullterrier bu melezleme çalışmasındaki tek terrier ırkıdır. Dogo'ya kattıkları ise inatçılık ve korkusuzluk özellikleridir.
 • İngiliz Bulldog'un gözü pek ve güçlü bir karaktere sahip oluşu, yere sağlam basışı, melezlemede yer almasını sağlamıştır.
 • Dogue de Bourdeux (Fransız Mastifi, Bordo Mastifi,) Dünyanın en güçlü çeneye sahip ırklardan olan bu ırk, Dogoya çene gücünü katmıştır.
 • Danua (Great Dane, Alman Mastifi), cüssesi nedeniyle avcıların Dogolardan önce büyük avlarda kullanılıyordu. Dengeli görünümü ve cüssesi ile Dogo ırkının bir parçası olmuştur.
 • Boxer  ise köpeği fiziksel değil zihinsel olarak gü]]> Bichon Frise https://www.kopekler.gen.tr/bichon-frise.html Tue, 06 Nov 2018 03:47:47 +0000 Bichon Frise, 7-10 cm uzunluğunda yumuşak ve ipeksi bir yapıya, alt kürk ve üst kürk olmak üzere iki kat kürke sahip bir köpektir. Alt kürkü sık, üst kürkü ise çok sıkı olmayan kıvırcık yapılısı ile çok sevimli duran t Bichon Frise, 7-10 cm uzunluğunda yumuşak ve ipeksi bir yapıya, alt kürk ve üst kürk olmak üzere iki kat kürke sahip bir köpektir. Alt kürkü sık, üst kürkü ise çok sıkı olmayan kıvırcık yapılısı ile çok sevimli duran tüylerinin kabarıklığı ile büyük ilgi gören bir köpektir. Bichon Frise gibi köpeklerin cinsi genellikle tüylerinden dolayı alerjiye yol açmaz. Genellikle de hep beyazdırlar. Ancak gri tonlarında ve kayısı renginde olan Bichon Frise cinsi köpekler vardır. Genellikle Köpek yarışmalarında kullanılır. Sevimliliği ve tüylerinin çok olması nedeni ile tam bir tüy yumağı görünümü kazandıklarından büyük ilgi toplarlar. Yarışmaya katıldıklarında tüyleri "poodle" kesimi ya da sadece yüz ve ayak kesimi yapılır ve uzun tüylü köpek olarak sergide boy gösterir. Halkın büyük dikkat ve ilgisini çeken bu köpek büyük bir beğeni de toplar. 

  Bichon Frise Karakteristik Özellikleri: Bu cins Köpekler insanlarla çabuk kaynaşır. İnsanlarla yaşamayı çok sever. Bağımsız bir ruhu vardır. Çok zeki söyleneni hemen anlayan, sevgi dolu, dikkatli, cesur ve canlı bir köpektir. Gereksiz ve sebepsiz yere havlamaz. Göz alıcı güzelliği ile büyük ilgi gören bir köpektir. yaşanması kolay olan hayat dolu bir köpektir. Eğitimi ise son derece kolaydır. Ancak diğer cins köpekler de de olduğu gibi sosyalleşmesi şarttır. Sosyalleştik' ten sonra aile halkına ve özellikle çocuklara hemen uyum sağlayacaktır. Çocuklar ile arası son derece iyidir. 

  Bichon Frise, Ortama hemen uyum sağlayabilir. Bu köpeğin mutlu olması için insanlara ihtiyacı vardır. Onların ilgisi ile canlanır. Diğer cins köpekler de yaşanılan sıkıntı gibi, bu cins köpeklerin de eğitimde en çok zorlanacağınız tuvalet eğitimidir. Bichon Frise, 1980 yılında yapılan köpek yarışmasında en popüler kucak köpeklerinden biri olarak seçilmiştir. Bu cins köpeklere yoğun ilgi ve talep olduğundan tam eğitimini almadan satılmaktadır. Bu nedenle ısırmaya eğilimli Bichon Frise, cinsi köpekler yetiştirilmektedir. Bu nedenle böyle bir köpeği almayı düşündüğünüz de mutlaka deneyimli bir eğitimciden almanızı tavsiye ederim.

  Bichon FriseBichon Frise, Yeterli egzersiz yapıldığı sürece, ev ortamına uyum sağlar. Çok hareketli olmadıkları için ve genellikle kucakta taşındığı için apartman gibi bir ev ortamına da uyum sağlarlar. Bahçeli açık bir alana ihtiyacı yoktur. Ancak bahçeli açık alanlar da koşmayı severler. Çocuklarla ve insanlarla oynamayı da sever. Oyun sırasında bütün egzersizlerini tamamlayabilir. 

  Bichon Frise Bakımı: Bu ırktan köpekler tüylerinin sık olmasından dolayı sık sık taranmak ister ve ayda bir yıkanmaya ihtiyaçları vardır. Tüyleri uzadıkça uzman kişilerin ellerinde yaklaşık olarak dört haftada bir tıraş olmaları gerekir. Göz ve kulak çevreleri küt bir makas ile kırpılıp, Göz çevresinin lekelenmemesi için sürekli temiz tutulmalıdır. Bichon Frise cinsi köpekler tüyleri çok olmasına rağmen nerede ise hiç tüy dökmezler. Bu nedenle tüye alerjisi olan kişilerde bu bu cins köpeği güvenle besleyebilirler. 

  Bichon Frise Kökeni: Bichon Frise 14. yüzyılda ilk defa Barbet Su Spaniel'i ve Poodle Melezi de görülmüştür. Daha sonra İspanyol tüccarlar tarafından Fransa'ya getirilmiştir. 16. yüzyılda Fransa sarayının büyük ilgisini görerek maskotu haline geldi. Son derece popüler bir köpektir. Bugün Bichon Frise bir temel olarak eşlik ve yarışma köpeği olarak sergilenir. 
  ]]>
  Belçika Kurdu https://www.kopekler.gen.tr/belcika-kurdu.html Tue, 06 Nov 2018 17:47:50 +0000 Belçika kurdu, İlk olarak bir çoban köpeği olarak üretilmeye ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Daha sonrasında çevikliği zekası cesareti ve kuvvetli yapısı ile çok farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde Belçika kurdu, İlk olarak bir çoban köpeği olarak üretilmeye ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Daha sonrasında çevikliği zekası cesareti ve kuvvetli yapısı ile çok farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde en çok olarak polis köpekleri olarak Belçika da kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak ta kullanılmıştır. Belçika kurdu yapı itibarı ile,  enerjik ve atletik bir yapıda köpektir. İnce yüz hatları ile uyum içerisinde bir uzun buruna sahiptir. Yüz kısmında siyah bir maskesi olan Belçika Kurdu, kulakları ve uçları sivri yukarı doğru dik bir yapı içerisindedir. Kızıl kahverengi koyu sarı gövde rengi ve siyah bir yüz maskesi vardır. Bazı türlerinde tamamen siyah ve uzun türler olabilmektedir. Belçika Kurdu kendi içerisinde üç farklı türü vardır. 

  Belçika kurdu üç farklı türe ayrılır bunlar;
  • Malionis: Kısa tüylü siyah maskeli ve kahverengi gövdeli bir türdür.
  • Groenendael: Düz ve uzun tüylü, kahverengi veya tamamı siyah renkli bir türdür.
  • Laekenois: Dalgalı ve uzun tüylü, siyah maskeli ve kahverengi gövdeli bir türdür.
  Belçika kurdunun, karakteristik özellikleri içerisinde atletik ve zeki bir yapıya sahiptir. Bu köpekler agresif ve çok asabi yapı içerisinde olabilir. Aynı zamanda hayret edici bir çalışma azmi vardır. Eğitilme yapısı çok uygun olduğundan yetenekli ve duyarlı bir köpektir. Temel eğitim sistemlerinde köpekler içerisinde dünyanın en zekilerindendir. Belçika kurtlarının asabi ve saldırgan yapılarının nedeni asabi ve saldırgan olmalarından ziyade daha çok yapacak işe ihtiyaç duymalarındandır. Çünkü sakin bir yaşantı onlara uyan bir tarz değildir. Belçika köpeklerinin bakımı için bilinçli bir besleyici olmak gerekir. Çok çalışmaya ve egzersiz yapmaya ihtiyacı olan bir köpek cinsidir. Ayrıca çalışmaya yani gün boyu hareketli bir yapıya sahiptir. Her gün egzersiz gezinti ve eğitim ihtiyacını karşılamak için en az bir kere bir saate ihtiyacı vardır. Aynı zamanda apartman dairesinde yetiştirilebilen bir köpek cinsidir. Belçika kurdunun ideal yetişme ve yaşama alanı bahçeli evlerdir. Sağlam karakterli ve çok özellikli bir köpek olan Belçika köpekleri mükemmel bir dost olabilirler. Ancak yinede ilk kez köpek sahibi olacak kişilere pek de uygun bir köpek cinsi değildir. İçlerindeki koruma içgüdüsü çok güçlü olduğundan çok küçük yaşlardan itibaren kalabalık ortamlara alıştırılmalı, yabancılara karşı sosyelleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca çocukları anlayan, seven ve koruyan bir cinstir. Zararlı ve yabancı çocuklara bile zarar vermekten çekinir ama ciddi anlamda da korkutabilir. Bu nedenle de yabancı çocuklar bir araya geldiklerinde ailelerin çok dikkatli olması gerekir. Kendi ailesinden olan çocukları koruma içgüdülerinden ötürü diğer çocukların yüksek sesle konuşası bile Belçika Kurdu tarafından tehdit olarak algılanabilir. Bu durumda yabancı çocukları korkutabilir. Tüy dökümü için belirli bir zaman veya dönemleri yoktur. Yıl boyu içerisinde sürekli tüy dökebilirler. Haftada bir gün Belçika köpeklerinin fırçalanması gerekmektedir. 

  Belçika KurduBelçika kurdu tarihi;

  Belçika kurdu, bin sekiz yüzlü yılların sonlarında Belçika'da yetiştirilmeye başlamıştır. Başlangıçta sürüler için çoban köpeği olarak kullanılan bu tür, daha sonrasında karakteristik özelliklerin üst seviyelerde olmasından ötürü daha çok koruma ve polis köpekleri olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

  Belçika kurdunun, yaşam ömrü ortalama olarak on üç ile on beş aralığındadır. Ayrıca çok sık hastalık yaşayan türlerden olmadıkları için hastalığa pek yatkınlıkları yoktur. Ancak nadiren de olsa çok hareketli ve çalışkan olan bu köpeklerde genetik kalça çıkığı vakıaları görülmektedir. 
  ]]>
  Kaniş https://www.kopekler.gen.tr/kanis.html Tue, 06 Nov 2018 22:15:41 +0000 Kaniş, Kaniş Alman kökenli bir köpek cinsidir. Kaniş Fransa'da daha popüler olan bir köpek cinsidir. Fransızların milli köpeği olarak kabul görmüştür. Kaniş süs köpeği kategorisinde yer alan bir köpek cinsidir. Kanişlerin Kaniş, Kaniş Alman kökenli bir köpek cinsidir. Kaniş Fransa'da daha popüler olan bir köpek cinsidir. Fransızların milli köpeği olarak kabul görmüştür. Kaniş süs köpeği kategorisinde yer alan bir köpek cinsidir. Kanişlerin ömrü genellikle 13-15 yıl arasında değişmektedir. Kanişlerin kökeni Batı Avrupa' dır. Fransa kökenli bir ırktır. Fransa'nın resmi ırklarından biri olarak kabul edilmektedir. Kanişler eski zamanlarda avcı köpeği olarak kullanılmaktaydı. Özellikle bataklıktan avları almakta usta bir köpek çeşididir. Fakat günümüzde av köpeği olarak kullanılmaktadırlar. Kanişler pek çok ırkın birleşiminden oluşmuş bir köpek cinsidir.

  Kanişlerin Özellikleri: Kanişler zarif ve kendinden emin bir köpektir. Kanişler göz renkleri genelde koyu gridir.Ayakları küçük ve kalçaları yuvarlaktır. Kanişler neşeli ve uysal bir yapıya sahip köpeklerdir. Kanişler uyumlu bir köpek cinsi olması nedeniyle çok tercih edilir. Kanişlerin yön duygusu çok gelişmiştir. Kanişlerin kulakları ayrıca çok iyi duyar. Kanişler eğitim açısından çok iyi bir özelliğe sahiptirler. Kolaylıkla eğitilebilirler fakat kanişleri çok sıkmamak gerekir. Eğitimlerini verirken zamanı biraz yaymak gerekmektedir. Kanişler yıkanırken sorun çıkarmazlar. Yeni numaralar öğrenmeyi severler. Kanişler sirkler için aranılan köpeklerdir. Kanişler sahiplerine bağlı ve korumacı köpeklerdir. Tanımadığı kişilere karşı temkinli davranırlar. İyi bir bekçi köpeği olurlar. Eğitimlerine yavru iken başlanması gerekmektedir. Kanişler çok havladığı için eğitimlerinin de çok iyi verilmesi gerekir. Kanişler en zeki köpekler listesi ilk on da yer almaktadır. Eğitim konusunda çok başarılı olan kanişler, diğer köpek cinsleri ve başka hayvanlarla çok iyi anlaşabilmektedirler. Tüy dökmezler ve alerjiye sebep olmazlar. 

  KanişKanişlerin bakımı: Suyu seven bir köpek cinsidir. Kanişlerin bakımı zordur. Kanişlere düzenli olarak banyo yaptırılmalıdır. Ayrıca altı ile sekiz hafta arasında da tıraş ettirilmeleri gerekir. Kanişlerin kulakları parazit açısından düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kanişlerin diş bakımına özellikle tartar açısından dikkat edilmelidir. Kanişlere günlük evde egzersizleri yaptırılmalıdır. Kanişlerin muhakkak bir süre dışarıda dolaşması sağlanmalıdır.
  ]]>
  Pitbull https://www.kopekler.gen.tr/pitbull.html Wed, 07 Nov 2018 03:14:34 +0000 Pitbull, Pitbull köpekleri gerek ırk gerek ise yapıları bakımından diğer köpek gruplarına oranla çok güçlü bir köpek ırkı olarak bilinir. Ayrıca pitbull köpeklerinin kas yapıları da çok dikkat çekici şekild Pitbull, Pitbull köpekleri gerek ırk gerek ise yapıları bakımından diğer köpek gruplarına oranla çok güçlü bir köpek ırkı olarak bilinir. Ayrıca pitbull köpeklerinin kas yapıları da çok dikkat çekici şekilde gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bütün bu fiziksel özellikleri yanı sıra pitbull köpeklerinin en büyük silahı çeneleridir. Pitbull köpeklerinin çok güçlü bir çene yapısı bulunur. Güçlü çene yapıları ile yakaladıkları her şeyi parçalamadan bırakmazlar. Pitbullar çok inatçı ve asabi bir köpek ırkındandır. Pitbullar güç bakımından anormal derecede bir güce sahip olan köpeklerdir. Pitbulllar özellikle yetiştiriciler tarafından kulak ve kuyrukları kesilerek yetiştirilirler. Pitbulların deri yapıları da diğer köpek cinslerinden çok farklıdır kısa ve yumuşak bir deri yapısına sahiptirler. Pitbullların vatanı Amerika olarak bilinir. Pitbull köpeklerinin ağırlıkları genellikle 15 ile 32 kg arasında değişmektedir. Renk olarak çok değişken renkleri vardır. Pitbullar yükseklik olarak ta 40-45 cm arasındadır. Pitbull köpekleri grup olarak ise Mastiff grubundan olduğu bilinir. 

  Pitbull köpekleri yapı itibari ile kendilerine çok güvenen bir hali bulunur ve fazlaca kurnaz bri köpek ırkındandır. Pitbullar özellikle eğiticiler tarafından eğitilirken kesinlikle saldırganlık eğitimi verilmemelidir. Çünkü pitbullar eğer saldırgan olarak eğitilirse çok fazla tehlikeli ve saldırgan bir ölüm makinesi haline gelirler. Pitbulların diğer köpeklerden çok ayırıcı bir farkı da bulunmaktadır buda sadakat yani bir pitbull sahibine çok sadıktır. Bir pitbull karşısında son derece dikkatli olunması gerekir özellikle sahiplerine olan sadakatlarıda düşünülürse pitbull sahibinin yanında sahibine karşı son derece koruma duygusu geliştiğinden pitbullun olduğu yerde sahibine çok fazla yaklaşılmaması gerekir. Pitbullar son derece cesur ve dayanıklı bir köpek ırkıdır. Ayrıca pitbullar mutlak suretle çok iyi eğitim almaları gerekir ve pitbull sahibinin pitbulla karşı tecrübeli olmalıdır.

  Pitbullar Nerede Beslenmelidir

  Pitbull köpekleri genellikle çok özellikli ve çok donanımlı bir yapısı olduğundan bina içerisinde beslenmeleri uygun olsa da en uygun beslenme yerleri bahçeli evler olarak bilinir. Bu tür bahçeli evlerde beslenmesi daha uygun olacaktır. Pitbullar çok soğuğu sevmediklerinden beslenme yerlerinin sıcak olmasına dikkat edilmelidir. Pitbullar ayrıca yapıları, yaradılışları ve fiziki özellikle itibari ile daima düzenli bir şekilde egzersiz yapma ihtiyacı duyduklarından bakım yerleri ve beslenme yerleri pitbulların bu özellikleri dikkate alınarak seçilmelidir. Pitbull besleyen veya yetiştiren kimselerin şunu unutmamalarında fayda vardır pitbullar asla tasmasız gezdirilmemelidir.

  PitbullPitbull Öz Vatanı ve Özellikleri

  Pitbullar özellikle 19. yüzyıl' da İngiltere'nin çeşitli bölgelerinde yetiştirilse de pitbull Ana vatanı olarak Amerika olarak bilinmektedir. Amerika' ya getirilen pitbull cinsi köpekler burada Amerikalı köpek yetiştiriciler sayesinde daha güçlü duruma getirilerek mükemmel bir ırk haline getirildi. Pitbul köpekleri erkelerinin 60 cm ye kadar dişilerinin ise 48 cm yüksekliğe ulaştıkları bilinenler arasındadır. Pitbullar çok güçlü çene kasına sahiptir öyle ki bir pitbull çene kasları sayesinde 1 ile 2 ton bastıkları bilinir. Pitbullar yatay duruşlu, parlak tüyleri olan, çok çeşit renkleri bulunan köpek ırkıdır.  Saldırgan, cesur, tehlikeli ve aşırı derecede canlı bir hayvandır. Pitbullar verilen eğitim sayesinde karşısında bulunan kişinin niyetini anlayacak kadar yetenekli ve akıllı ortama göre çok sakin görünüşlü, iyi huylu ve itaatkar bir canlı haline gelebilir. Pitbullar günümüzde özellikle ev, iş yeri, bağ bahçe, gibi mülk bekçiliğinde kullanılmaktadır. Ayrıca pitbullar savunma, koruma ve muhafız köpeği olarak ta kullanılmaktadır. Pitbullar ülkemizde fazlaca bulunmasına rağmen 2004 yılında çıkarılan yasa sayesinde pitbullun bakımı, üretimi, sahiplenilmesi, satı]]> Hachiko https://www.kopekler.gen.tr/hachiko.html Wed, 07 Nov 2018 18:26:21 +0000 Hachiko; Köpeklerin insanlarla olan yüzyıllar öncesinden bu yana gelen sadakatleri ve dostluğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bazı dostluk hikayeleri vardır ki bunlar kitaplara geçmiş  ve dilden dile yıllardır aktarılmak Hachiko; Köpeklerin insanlarla olan yüzyıllar öncesinden bu yana gelen sadakatleri ve dostluğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bazı dostluk hikayeleri vardır ki bunlar kitaplara geçmiş  ve dilden dile yıllardır aktarılmaktadır. Tokyo'da heykeli dikilen sadık dost köpek Hachiko bunlardan en eski ve en çok bilinen hikayedir. 


  Hachiko'nun Yaşam Hikayesi;

  Hachiko 10 kasım 1923 tarihinde Akita iline bağlı Odate'de dünyaya gelmiştir. Profesör Hidesaburo Ueno köpeği daha yeni doğmuş bebekken sahiplenmiştir. Profesör Ueno bebekken sahiplendiği köpeğe japoncada ''sekizinci'' demek olan Hachiko ismini vermiştir. Safkan akita cinsi beyaz erkek Hachiko her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya kadar yürüyen sahibi olan Profesör Hidesaburo Ueno'ya eşlik etmiş, onunla birlikte yürümüştür. Hachiko metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra eve geri dönmüştür. Profesör Hidesaburo Ueno akşam üniversite dönüşünde metronun çıkışına geldiğinde Hachiko'nun kendisini bıraktığı yerde beklediğini görmüş ve çok şaşırmıştır. Bu akıllı köpek sahibinin eve dönüş saatini hesaplayarak aynı yolu kullanacağını düşünmüş ve o saatte metronun önüne gitmiştir. Bundan sonraki bir yıl boyunca Hachiko her sabah sahibini metroya kadar götürmüş ve her akşam iş çıkışında da metronun önünde sahibini beklemiştir. Hachiko'nun bu sadakati metro istasyonunda ve civardaki çalışanlar tarafından ilgiyle karşılanmıştır ve Hachiko o civarda ki herkes tarafından bilinen, sevilen bir köpek haline gelmiştir. Bir gün Hachiko sahibini karşılamak için metro istasyonuna gittiğinde sahibi Profesör Hidesaburo Ueno metrodan inmemiştir. Çünkü profesör üniversitede ders sırasında kalp krizi geçirmiş ve hayatı son bulmuştur. Hachiko o günden sonra her akşam metro istasyonuna gitmiştir ve sahibini beklemiştir. Aylar, yıllar boyunca her akşam Tokyo metrosunun Shibuya istasyonuna gitmiştir. 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini böyle beklemiştir. Hachiko ölümün ne olduğunu bilmediği için sahibi Profesör Hidesaburo Ueno'nun hayatının son bulduğunu anlamamıştır. Zaman nedir bilmediği için 9 yıl boyunca sahibinin geleceğini düşünmüştür. Hachiko'nun bu sadakati ve sahibine olan sevgisi istasyon çalışanlarını ve etraftaki insanları duygulandırmıştır. Hachikoyu istasyon ve çevre esnafın çalışanları beslemişlerdir. Hachiko'nun ünü zamanla civardaki semtlere, şehre ve tüm ülkeye yayılmıştır. Hachiko 8 mart 1935 tarihinde 11 yaşında vefat etmiştir. 

  HachikoHachiko'nun Heykeli;

  Tokyo'da Shibuya istasyonunun kapısına Hachiko'nun heykeli yapılmıştır. Hachiko sadakatin temsilcisi olarak görülmeye başlanmış ve Japonya da okullarda aile sadakati konusunda öğrencilere örnek olarak gösterilmeye başlanmıştır. Mumyalanmış olan Hachiko naaşı Tokyo Ulusal Bilim Müzesi'nde sergilenmektedir. Hachiko'nun hikayesi burada bitmemiştir. Japonya İkinci Dünya Savaşına girmiş ve savaşın en çetin zamanlarında Japon ordusunun cephane üretmek için en küçük metal parçasına dahi ihtiyacı vardı. Ülkede çatal kaşık takımları bile toplanırken Hachiko heykelini de almışlardı. Böylece Hachiko vatanı uğruna cephane olmak üzere götürülmüştü. Savaş bittiğinde ülke tekrar toparlanmaya başladığında Hachiko unutulmamıştı ve yeniden Shibuya istasyonunun önüne Hachiko heykeli dikilmiştir. Hachiko adına yapılanlar heykel olarak kalmamış ve 1987 yılında Japonlar Hachiko'nun hikayesini anlatan film yapmışlardır. 2009 yılında Hollywood Şirketleri tarafından bir film daha yapılmıştır. Hachiko insanlığa sadakatin nasıl olması gerektiğini gösteren en büyük örneklerden biri olarak tarihe geçmiştir.
  ]]>
  Büyümeyen Köpekler https://www.kopekler.gen.tr/buyumeyen-kopekler.html Thu, 08 Nov 2018 02:16:05 +0000 Büyümeyen köpekler, Köpekler doğdukları andan itibaren insanlar ile aralarında bir sevgi bağı oluşur. Bu şekilde insan sevgisi ile dünyaya gelen tek hayvanda köpeklerdir. O nedenle de siz köpeklere ne kadar yakınlık gösterir i Büyümeyen köpekler, Köpekler doğdukları andan itibaren insanlar ile aralarında bir sevgi bağı oluşur. Bu şekilde insan sevgisi ile dünyaya gelen tek hayvanda köpeklerdir. O nedenle de siz köpeklere ne kadar yakınlık gösterir iseniz onlarda sizlere o derece önemser vede severler. Köpekler yapı itibarı ile insanlarla hep iyi bir ilişki içerisinde olabilir. Özellikle yeni doğan bir köpekle yola çıkıp beslenmesi ile bu aradaki bağ çok kuvvetlenerek artar. yapı itibarı ile koku alma duyuları çok gelişmiş olup, insanlardan binlerce kat daha iyi algılayarak ayırt etme özellikleri vardır. Bu yetileri sayesinde bir çok kayıp insan ve eşyaları bulabilmektedirler. Bunun dışında polis sektöründe de sıkça kullanılan bu köpekler özellikle çevik atik ve keskin kokuları sayesinde ön planda kullanılan hayvanlardır. 

  Büyümeyen köpekler ise, daha çok evde beslenmesi olan ve hayat dostu olarak insanların tercih ettiği bir hayvan türüdür. Özellikle küçük ve minyon yapılarının değişmemesi ilerleyen yaşına rağmen büyüme boyutunda değişiklik olmaması bir çok hayvan sever açısından tercih edilmelerine sebep olur. Özellikle küçük köpek cinsler ünlüler tarafından beslenen hayvanlardır. Sanki bir aksesuar unsuru gibi yanlarında gezdirmeyi severler. Büyümeyen köpekler oyuncu ve sevecen yapılarından ötürü bu yüzden ünlü kesimlerin rağbeti çoktur. Aile yapınıza uygun büyümeyen köpek cinslerini seçmek yaşam stiliniz, çocuklarınızın yaşı ve evinizin büyüklüğü de dahil olmak üzere bir çok olumlu faktöre dayanmaktadır. Birden fazla küçük köpek cinsler vardır. Her biri kendine özgü iyi ve kötü yanlara sahiptir. 

  Büyümeyen KöpeklerBüyümeyen köpekler
  • Maltese(malta köpeği): Cinsin en belirgin özelliği fazla tüy dökmeyen bir tür olmasından gelir. Bu yüzdende hayvan tüyü ile ilgili sorunlarınız veya alerjiniz varsa bu cins hayat dostu olarak tercih edebileceğiniz bir köpektir. Aynı zamanda arkadaş canlısı bir yapıya sahiptir. Malta köpekleri diğer köpek cinsler ve kediler ile de iyi anlaşan bir yapıya sahiptir. Bu tür bir köpek sürekli olarak bir insan temasına ihtiyaç duyar. O yüzdende onunla ilgilenip bakımına zaman ayıramayacak birisi iseniz bu köpeği tercih etmemeniz gerekir. Bir maltese köpeği harika şeklini koruyabilmek için düzenli bir şekilde tüylerinin taranarak bakımının yapılması gerekmektedir. Düz ve uzun beyaz tüylü postundan maltese cinsi köpekleri hemen ayırt edebilirsiniz. 
  • Boston terrier: Bu köpek türü çocuklar ile çok iyi anlaştığından muhteşem yapıda bir aile köpeğidir. Sürekli olarak tımar ihtiyacı olmadığından ve mobilyalarınızın üzerine tüy dökmeyeceğinden maliyet açısından tasarruflu bir köpek cinsidir. Fazla tüyleri yok etmek içinde hafta bir veya iki kere tımarlama işlemi yeterlidir. Böylelikle tüy dökümünü iyice azaltabilirsiniz. Bu tür bir köpek genellikle kemirme meyilli olduğundan eşyalarınızı kemiriyor ise kesinlikle eğitimden geçirilmesi gerekmektedir.
  • Pug: Bu tür köpeklerin dış görüntüsü kısa bacaklar kırışık suratlar ve sevecen kişilikleri ile kendisini gösterir. Puglar insanlar için mükemmel bir arkadaştır. Ama bu köpek türünde inatçı yönlerine de hazırlıklı olmanızda fayda vardır. Yüzlerinde kırışıklığın nedeni horlama ve hırıltılı sesler çıkarmaya meyilli olmasından kaynaklanır.
  • Pomeranya köpeği: Bu köpek türleri tatlı ve nazik bit yapıdadır. gürültülü bir köpek türüdür. Özellikle çocuklarla olan etkileşimi çok iyidir. Bu Pug köpeklerini yavru olarak aldığınızda çocuklu evlerde muhteşem bir uyum sağlar. Pugların en olumsuz yönü çok fazla tüy  dökmesidir. Bu yüzdende evde yeni doğan bir bebeğiniz var ise Pugları beslememeniz de fayda vardır.
  • Bunların dışında ayrıca Pekinez, Shih Tzu,Chihuahua, türleri de büyümeyen köpek cinslerindendir.
  Bu türlerin hepsi büyümeyen köpek türleridir. bunların dışında dünyada daha bir çok büyümeyen köpek çeşidi vardır. Genel öz]]> Alman Kurdu https://www.kopekler.gen.tr/alman-kurdu.html Thu, 08 Nov 2018 19:22:25 +0000 Alman Kurdu isminden anlaşılacağı üzere atalarının çıkış yerinin Almanya olduğu cins bir köpektir. Başka bir ismi alman köpeği olarak geçmektedir. Yetiştirmesi bakımından popüler olan bu köpek emniyet güç
  Alman Kurdu isminden anlaşılacağı üzere atalarının çıkış yerinin Almanya olduğu cins bir köpektir. Başka bir ismi alman köpeği olarak geçmektedir. Yetiştirmesi bakımından popüler olan bu köpek emniyet güçleri tarafından sık sık kullanılmaktadır. Yabancı ülkeler tarafından ajanlar tarafından kullanılmaya başlanılmıştır. Bu köpek fazlaca yararlı köpeklerden biridir. Görmeye duyusu olmayan insanlara yardım etmek amaçlı, deprem felaketi olan yerlerde enkaz altında yaralıları bulmak amaçlı, narkotik birimlerin uyuşturucu madde içerikli malları bulması için yardımda bulunma gibi pek çok yararı bulunmaktadır. Bu köpek için bekçi köpeği denmesi de doğrudur. Bu cins olan köpekler ülkemizde de bulunmaktadır.
   
  Alman Kurdunun Fiziksel özellikleri: 

  Hepsi yavru iken farklı boyutlarda olabilir ama yetişkin yaşlarına geldikleri zaman belirli uzunluklara sahip ve yakın miktarda büyüklüklerde olmaktadırlar. Eğer fazlaca küçük veya fazlaca büyük yapıya sahip ise bu köpekler ya sağlık sorunları olmaktadır yada sahipleri tarafından hormon içerikli yiyecek ilaç ve benzeri takviyelerle olağan dışı hallere gelmiştir. Bu durum daha erken ölümlere ve kalıcı hasarlar ve hastalıklara neden olabilmektedir. Alman Kurdu normal yetişkin bir erkekte boy 62,5 santimetre dişilerde ide normal boy uzunluğu 57,5 santimetredir. Az önce de dediğim gibi bundan bir kaç santim daha uzun ve kısa olabilmektedir. Alman Kurtlarında kilolarda bulunan standartlarda ise erkelerde bulunan normal kilo 35 ile 40 kilo arasında değişmektedir. Dişi Alman Kurdunda ise kilo 22-32 arasında değişmektedir. Bu hayvanlar olabileceğine fit bir yapıya sahip olmakla beraber heybetli hayvanlardır. Kurt özelliğine sahip olduğu için uzun ve yukarıya doğru uzayan siyak ve mantar şekline benzer burun ve burun yapısına sahiptir. Ayrıca her hava koşuluna karşı dirence sahip olduğu için sırt ve keskin bir surat yapısına sahiptir. Kulakları yavruyken düşüktür ama yetişkin bir vücuda sahip olduktan sonra dik ve paralel şekilde başının üstünde bulunmaktadır. Dişleri oldukça sivri ve çene kasları oldukça gelişmiştir. Kuyruk yapısı uzun ve hareket bakımından oldukça aktiftir. Günümüzde bu köpeklerin rengi koyu kahverengi sarı karışımı olsa da asıl Alman Kurdunun atalarının asıl rengi gridir.

  Alman KurduAlman Kurdunun Sosyolojik Özellikleri:

  Alman Kurdu ne kadar heybetli ve sert duruşlu bir yapıya sahip olsa da oldukça sıcak kanlı sevecen bir hayvandır. Yalnız yaşayan insanlar için iyi bir köpek seçimidir. Çünkü arkadaş canlısı bir hayvandır. Az önce de anlattığım gibi Alman Kurdu pek çok amaç ile kullanılmakta ve eğitilebilmektedir. Eğitim bakımından en basit köpek türlerinden biridir. Ayrıca da köpek türleri akımından kandırması en zor köpek türüdür. 

  Alman Kurdu yaşama süresi ve bakımı:

  Alman Kurdu ne kadar diri, dinç ve sağlıklı köpekler olsa da yaşam süreleri ortalama 12 yıldır Ne kadar aşısı tam olsa da ne kadar iyi koşullarda yaşasalar da daha uzun süre yaşayamaz. Köpek ırklarının ortalama yaşam süreleri 28 yıldır. Fakat Alman Kurdu köpek ırklarına göre çok kısa yaşamaktadır. Ayrıca eğer sağlıksız bir şekilde gelişen Alman Kurdu çiftleştirilmemekte ve eğitim amaçlı kullanılmamaktadır. Ayrıca Düzenli olarak temizlenmelidir. Çünkü tüy köklerine zarar vermekte ve aşıların işe yaramasını engellemektedir.
  ]]> İngiliz Bulldog https://www.kopekler.gen.tr/ingiliz-bulldog.html Fri, 09 Nov 2018 05:16:48 +0000 İngiliz bulldog, aslında çok sert görünüşlerine rağmen, son derece nazik ve kibar köpek cinsi olup, aynı zamanda sadık bir dost, oldukça güvenilir bir koruyucudur. Çok nazik ve kibar olmalarına karşılık, tehlike hissettikleri İngiliz bulldog, aslında çok sert görünüşlerine rağmen, son derece nazik ve kibar köpek cinsi olup, aynı zamanda sadık bir dost, oldukça güvenilir bir koruyucudur. Çok nazik ve kibar olmalarına karşılık, tehlike hissettiklerinde oldukça sert ve cesur olabilirler. İngiliz bulldogların tarihi geçmişlerine baktığımızda, İngiliz bulldoglar orta çağ dönemlerinde boğalarla güreştirildiği için bulldog ismi verilmiş olan bu köpekler, ataları mastif olarak adlandırılan, savaşçı ve bekçi amaçlı olarak kullanılan köpekler familyasındandır. Daha sonraları İngiltere'de, daha küçük köpek ırkları ile çiftleştirilmesi sonucunda bu günkü hallerini almışlardır. Görünüş olarak oldukça güçlü, tehdit edici ve cesur görünümlerine rağmen, aslında neşeli, oyuncu tam anlamı ile iyi bir ev arkadaşıdırlar. İngiliz bulldog köpekler çok hareketli olmadıklarından dolayı, bahçesi olmayan evlerde bile rahatlıkla beslenebilir ve mutlu olabilir, bu halleri ile de son derece uysal bir apartman köpeğidir. İngiliz bulldoglar yapı olarak çok sıcağı ve çok soğuğu sevmezler, evdeki diğer evcil hayvanlarla oldukça hoşgörülü ve munis olsalar da, diğer köpeklere karşı pek o kadar da hoşgörülü davranmazlar. Evde beslenen kuş, kedi, maymun gibi evcil hayvanlarla çok iyi dostluklar kurabilen İngiliz bulldoglar, birlikte büyümeleri halinde diğer köpeklerle anlaşabilirler, evine ve ailesine bağlı olup, evde bulunan ailenin tüm fertlerine oldukça düşkün ve koruyucu tavır sergilerler.       

  İngiliz bulldog genel özellikleri
  Oldukça sert görünüşlerine rağmen İngiliz bulldoglar, ilgiden hoşlanan kibar ve nazik köpeklerdir, yeterli ilgiyi görmemeleri durumunda mutlu olamayacak kadar hassas yapıdadırlar. Genel olarak sevecen ve cana yakın olan İngiliz bulldoglar, ayrıca horlamaları ile tanınmış bir köpek ırkıdır, yavru iken ve geçlik dönemlerinde oldukça çok oyuncu olan bu köpekler,ergen dönemlerinde tembellik yapmayı, dinlenmeyi ve uyumayı severler. Sert görünümleri ile genel olarak koruma ve bekçilik görevlerinde kullanılan İngiliz bulldogları, sert görünümlerinin aksine oldukça sevecen ve cana yakındırlar, bu nedenle sahipleri tarafından oldukça çok sevilirler. Sahip oldukları bu cana yakınlık ve sevecen yapıları ile özellikle küçük çocuklar tarafından çok sevilmektedir. Genel olarak insanlarla iyi anlaşabilen ingiliz bulldogları, küçük çocuklarla ve bebeklerle çok iyi anlaşabilmesi, onların aileler tarafından en çok tercih edilen köpek cinsi olmasına neden olmaktadır. İngiliz buldoglar diğer köpek cinslerine göre sahiplerine son derece bağlı köpeklerdir, bu sebepten koruma görevi de yapmaktadırlar, meraklıdırlar çevreleri ile oldukça iyi ilişkiler kurarlar, bu nedenle sosyal köpekler olarak ifade edilirler.   

  İngiliz bulldoglar fiziksel özellikleri bakımından en bariz özelliklerinden birisi, vücutlarına oranla daha iri bir kafa yapılarının olmasıdır. Oldukça güçlü çeneleri ve sağlam kaslı bir vücut yapısına sahiptirler, genel görünüş olarak kafatasları geniştir ve yanaklarına kadar uzanır, alın kısmındaki derileri buruşuktur. Burun yapıları geniş ve basık kısadır, gözlerinin rengi koyu olup, yuvarlak ve birbirinden ayrık vaziyette, kulakları küçük ve geriye doğru yatık bir görünüştedir. Vücut tüyleri kısa ve sık olan İngiliz bulldogların tüy reni ise, kaplan desenli, beyaz, kızıl, sarı veya bunların karışımları da olabilmektedir. Güçlü ve kaslı bacak yapıları vücutlarının köşelerinde gibi durur ve yürürken paytak basarak yürürler, gerek erkek gerekse dişi İngiliz bulldogların ortalama vücut yükseklikleri 30-40 santimetre kadar olsa da, ağırlık olarak erkekler 22-25 kilogram arası, dişiler ise 20-22 kilogram kadardır. Yaşam ömürleri diğer köpek ırklarına göre düşük olan İngiliz bulldogların 8 yıl kadar ömürleri vardır. 

  İngiliz Bulldogİngiliz bulldog bakımı 
  İngiliz bulldog cinsi köpekler genetik yapıları gereği havlama özelliklerini pek kullanmazlar, ayrıca]]> Mastif https://www.kopekler.gen.tr/mastif.html Fri, 09 Nov 2018 15:07:19 +0000 Mastif, Köpek grupları içerisinde iri bir köpek cinsidir. Mastif olarak bir çok tür ve ırk vardır. Bunların hepsine genellikle Molossus ırklar denilmektedir. Hepsinin bir tek ırktan geldiğine inanılmaktadır. Mastifler tarihler b Mastif, Köpek grupları içerisinde iri bir köpek cinsidir. Mastif olarak bir çok tür ve ırk vardır. Bunların hepsine genellikle Molossus ırklar denilmektedir. Hepsinin bir tek ırktan geldiğine inanılmaktadır. Mastifler tarihler boyunca genelde savaş köpekleri ve bekçi köpekleri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca iki binli yıllarda Romalılar mastifleri arenada dövüşmeleri için kullanırlardı. Bunun dışında bazı Asya ve Avrupalılara göre üç binli yıllara kadar uzanan bir geçmişe sahiptirler.

  Mastif türleri
  • Tibet mastifi,
  • İngiliz mastifi,
  • Anadolu çoban köpeği,
  • İspanyol mastifi,
  • Kore mastifi,
  • Malaklı anadolu mastifi,
  • Napoli mastifi,
  • Bulmastif,
  • Danua alman mastifi,
  • Cane corso bandog roman mastifi,
  • İsviçre mastifi,
  • Japon mastifi,
  • Arjantin mastifi,
  Mastif ırkları içerisinde en çok bilinen ve en ağır ırk olan İngiliz Mastifi' dir. Erkek türleri ortalama olarak doksan kilo üzerine kadar çıkabilir. Kaslı sağlam yapılı ve son derece kuvvetli bir köpektir. Mastiflerin kafa yapısı kare şeklinde ve burnu kısa yapılı bir hayvandır. Geneldeki ne rengi olursa olsun gözlerinin çevresi ve burun çevresi siyah renkli maskeleri vardır. gözleri küçük açık kahverengi ve yuvarlaktır. Küçük üçgen şekilde olan düşük kulakları koyu renkli bir yapıdadır. Mastif köpeklerinin dişleri, makas kapanışı veya hafifçe alt dişler ileride olacak şekilde bir kapanış olur. Kuyruğu ise giderek daralan bir yapıda olup, uzunluğu diz eklemi hizasına gelecek şekildedir. Dış kürkü ise altın sarısı renginde ve kısadır. Açık kahverengi,koyu kahverengi ve açık kahve bantlı, sarımsı bir kahverengi, gümüş, kaplan rengi ve kayısı rengi olabilmektedir. 

  Mastiflerin karakteristik özellikleri

  Mastifler kökeninde güçlü koruma ve dövüş yapısı ile ok değerli bir ırk olmuştur. günümüzdeki mastifler ise daha çok kendine güvenen, nazik sabırlı ve dikkatli olması özellikleri ile dikkati çekmektedir. Ağırbaşlı ve seki yapıda olan mastifler nadiren havlayanı fakat ailesini ve bölgesini koruma içgüdüsü ile son derece gelişmiş bir yapıdadır. Boyutlarının büyüklüğünden ötürü çocuklar için tehlikeli olsa da normalde aşırı sakin sabırlı ve sevecen bir yapısı vardır. Bu arada mastif köpeklerine asla el kaldırılmaması gerekir. Çünkü doğuştan bir bekçi köpeğidir. Sahibinin kabul etmemesi dışında bölgesine asla yabancıların girmesine izin vermez. Yalnız tavrı saldırı değil kişiyi sınırda tutmaktır. Mastif köpeklerine koruma eğitim verilmesine gerek yoktur. Diğer cins köpekler ile kavga etme eğilimleri olduğundan bir mastif türünün sosyalleşmesi çok önemlidir. 

  MastifMastif köpeklerinde hastalık yatkınlığı

  Hastalık olarak yatkın olduğu rahatsızlıklar
  • Kalça çıkıklığı,
  • Doğmasal kalp rahatsızlıkları, 
  • Sindirim sistemi problemleri, 
  • Mide dönmesi, 
  • Cardiomyopati, 
  • Dirsek çıkığı,
  • Vajinal hiperplazi, 
  • Ektropion PPM, 
  • Progressif retinal atrofidir.
  Mastif köpeklerin yaşam ömürleri, sekiz ile on yıl arasındadır. Irk grubu olarak tam bir işçi köpeğidir. kökeni ve en çok bilineni İngiliz Mastifleridir. Yaşadığı ortamlar ılıman bir iklim olmasının yanında yetiştirme ve beslenme yerleri genellikle bahçeli evlerdir. Ayrıca tüy dökümü orta derecede oluşundan ötürü tercih edilen bir türdür. 
  ]]>
  Bull Terrier https://www.kopekler.gen.tr/bull-terrier.html Sat, 10 Nov 2018 06:38:24 +0000 Bull  terrier, günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde de çok sevilerek beslenen köpek ırklarından biridir. İnsanların çok sevdikleri ve aynı zamanda pitbull ırkına benzettikleri bu köpek ırkı, direk olarak pitbull ırkın Bull  terrier, günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde de çok sevilerek beslenen köpek ırklarından biridir. İnsanların çok sevdikleri ve aynı zamanda pitbull ırkına benzettikleri bu köpek ırkı, direk olarak pitbull ırkından gelmiştir. Zaten bu ırkların adına bakıldığında isimlerinde bile benzerlik olduğu görülmektedir. Bull terrier, çok güçlü ve büyük kas yapısına sahip bir köpek cinsidir. Bu nedenle bu cins köpeklerin saldırması durumunda ağır yaralanmalarla karşılaşılabilir. Pitbull kadar sert olmayan bu köpekler pitbull cinsine göre beslenmesi biraz daha uygun olan hayvanlardır. Bull terrier çok farklı renklerde görülebilir. Fakat estetik açıdan çok daha güzel durduğu için günümüzde en çok beyaz ve beyazla karışık koyu renkleri sevilmektedir. Bunların haricinde bu köpeğin kaplan desenli olan türleri de estetik olarak göze hitap ettiği için çok beğenilmektedir. Bull terrier, biraz daha fazla özgürlüğü sevdiği için evin içerisinde beslenmeye uygun değildir. Bu nedenle küçükte olsa bir bahçeniz ya da bir terasınız yoksa bu köpeği beslemeyin. Bu köpeklerin kafa yapıları, diğer birçok köpekten farklılık gösterir. Normalde burun bölgeleri uzun olan köpeklerden farklı olarak bu köpek ırkının alnı çıkıntılıdır. Gözleri oldukça küçük olan bu köpek bu özelliğiyle de diğer köpeklere farklarını koymaktadır. Bu köpeğin fiziksel yapısına, rengine bakarak diğer birçok köpekten farklı olduğunu anlayabilirsiniz. Bu nedenle bull terrier, dışarıdan bakılarak çok rahat bir şekilde ayırt edilebilir. Vücut yapısı kafa hariç av köpeklerine benzemektedir. Kafasının görünmemesi durumunda bull terrieri, bir av köpeğine benzetmeniz mümkündür. 

  Genel özellikleri: Eski zamanlarda bull terrier cinsi köpekten çok korkarlarmış, son derece saldırgan olan ve bunun da üzerine saldırgan olması için büyütülürken bazı uygulamalara maruz kalan bu köpek, ileri ki zamanlarda daha da saldırgan hale gelmektedir. Bu durumlarda yolda giderken bile insanlara saldıran bull terrier, günümüzde de insanların korkmasına neden olacaktır. Bu özelliğiyle bull terrier çok cesur bir ırk olarak tanınmaktadır. Korkusuz olduğu için birçok hayvandan veya insandan kolay kolay korkmaz. Fakat bu köpek her ne kadar saldırgan ve vahşi olsa bile sahibine çok sadıktır. Bull terrierlerin en önemli özelliklerinden biri sahibine olan sadakatleridir. Ayrıca bu köpekler çocukları da çok sevmektedir. Saldırgan kişiliği altında yatan masum kişilik çocuklara karşı ortaya çıkabilir. Fakat birçok kişi çocuğunu bu köpeğe yaklaştırmaz. Bull terrier, her ne kadar çocukları sevse bile insanlar onun bir hayvan olduğunu unutmaz. Bu ırkın en sevdiği şeylerden biri sosyalliktir. Bu nedenle bu ırka ait olan köpeği besleyen insanların bol bol köpekleriyle uğraşmaları, onu gezdirmeleri gerekir. Aksi durumlarda bu köpek aşırı bir şekilde havlayacak ve rahatsızlıklara neden olacaktır. Bu durum sizler için sorun olmasa bile diğer insanlar için problem haline gelebilir. Bu köpek, genel özellikleri itibari ile yabancı insanlar tarafından pek sevilmez. Bu nedenle köpeğe biraz daha sahip çıkmak çok iyi olacaktır. 

  Bull TerrierBakımı: Bull terrier, çok fazla bakım isteyen bir köpektir. Özellikle rengi beyaz olan bu köpek, son derece temiz tutulmalıdır. Aksi durumlarda beyaz renkteki bu köpek üzerindeki kirleri direk olarak belli edecektir. Son derece başına buyruk olan bu köpek, bakımlar sırasında rahat durmayacağı için ayrıca yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Bakımı iyi yapılmayan bu köpek ırkı, ileri ki yaşlarında çok daha saldırgan bir hale gelir. Bunun yanında aşılarının da tam olarak yapılması gerekir. Bu aşılar arasında özellikle gençlik aşısı çok önemlidir. Yapılacak olan gençlik aşıları, direk olarak köpeğinizin ömrünü uzatacaktır. Bull terrier, iki ile beş aylık periyotlar halinde tam olarak kişiliğini ortaya koyacaktır. 
  ]]>
  Collie https://www.kopekler.gen.tr/collie.html Sat, 10 Nov 2018 10:32:52 +0000 Collie, genellikle iskoçların çoban köpeği grubu olarak bilinirler. Bir kaç türü daha vardır. Collie ismi iskandinav dillerinden gelen özel bir isimdir. O dönemdeki köpeklere de çok sıklıkla ingilizce isimler verilmi
  Collie, genellikle iskoçların çoban köpeği grubu olarak bilinirler. Bir kaç türü daha vardır. Collie ismi iskandinav dillerinden gelen özel bir isimdir. O dönemdeki köpeklere de çok sıklıkla ingilizce isimler verilmiştir ve bunlardan birisi de Collie ismidir. İnce ve uzun bir burnu, kaslı bedeni, uzun kuyruklu, kısa tüylü bir köpek türüdür. Collie'nin iki türü olur biri kısa tüylü birisi ise uzun tüylüdür. Yüksekliği ise omuzdan yere 60-70 arasında değişmekte olup, ağırlığı 25-35 kilo arasında değiştiği görülmüştür. Post renkleri ise beyaz, kahverengi, siyah ve krem rengi olarak da görülmüştür. Collie refakat köpeği, çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak da kullanıldığı görülmüştür. 

  Collie Tarihçesi 

  Collie'nin dünya çapındaki ünlü bir filmi vardı. Filmin ismi Lassie isimli bir filmdir. Dizi olarak da yayınlanmıştır. Dünya da ün salan Lassie isimli film ve dizi çok fazla insan tarafından yanlış anlaşılmış ve Collie ırkı, Lassie ırkı olarak da sanılmıştır. Herkese iyi davranan herkesin sevdiği bir köpek olan zeki olmasıyla da bir çok insanı şaşırtmıştır. Sevdiği insanların yanında gezer ve onları koruyup kollamak için elinden geleni yapar. Çocuklarla daha iyi anlaşır ve onlarda daha çok zaman geçirir. Saldırgan olmadığı gibi hoşlanmadığı kişilere hemen saldırmaz önce kuşkuyla yaklaşıp onu tanımak ister. Gerektiği zaman kendini ve yanındakileri çok iyi savunmasını da bilir. Sıcak havaları çok sever ve bol su olan yerleri tercih eder. Görme engelli kişilere rehberlik yapıp koruma ve kollama işini başarı ile yapmaktadır. Bu ırk da olan köpekler için kötü olan kısım ise onların apartman hayatına uygun olamayışı çoğu insanları üzmüştür. Çoğu insan apartman da oturduğu için böyle cinsteki köpeklerle beraber olamıyorlar. 

  CollieCollie Yaşama şekli ve özellikleri 

  Böyle köpekler yalnız bırakıldığında ve ilgilenilmediğinde eşyalara zarar verebilir ve kötü alışkanlıklar edinebilirler. Genellikle bahçelerde ve çiftlikler de tercih edilen bir köpek türüdür. Çobanların yanında koyun gütme gibi özelliklere de sahiptir. Ayrıca sığırları da hipnoze etme gücüne sahip olduğu da söyleniyor. Sığırların gözlerine dik dik ve derin derin bakarak sığırı başka bir yöne gitmesini sağlayabilmekte olduğu söyleniyor. Böyle cins köpekler bomba bulma, köpek arama kurtarma, narkotik köpeği olarak da en başarılı olan cinslerden birisidir. Böyle durumlar için oldukça iyi eğitilen köpeklerden biridir. Collie cinsi köpekler ailesini kaybettikten sonra ailesine kavuşmak için koku ve iz sürerek 20 kilometreye yakın bir mesafe katetmiş ve sonunda ailesine kavuşmuştur. Collie yavruları yaklaşık 10 hafta olduktan sonra tuvalet ve benzeri şeyler için eğitilmeye başlanmıştır. Collie çok dikkatli, güçlü, aktif bir köpek olması diğer köpeklerden daha iyi olduğunu göstermektedir. Collie cinsi köpekler hiçbir zaman boş zaman geçirmez ve boş zamanlarında kendi fikirleriyle egzersiz yapabilmektedir. Eğitimi iyi olduğu sürece çok iyi şeyler yapabilmekte. 
  ]]>
  Sibirya Kurdu https://www.kopekler.gen.tr/sibirya-kurdu.html Sat, 10 Nov 2018 14:23:54 +0000 Sibirya kurdu, diğer adı ile husky, yüzyıllardır ren geyiği çobanlığı, kazak çekme ve bekçilik görevlerinde kullanılan bir köpek ırkıdır. Sibirya köpekleri gözlerinin buz mavisi rengi ile korkutucu olsalar bile, sevgi dolu Sibirya kurdu, diğer adı ile husky, yüzyıllardır ren geyiği çobanlığı, kazak çekme ve bekçilik görevlerinde kullanılan bir köpek ırkıdır. Sibirya köpekleri gözlerinin buz mavisi rengi ile korkutucu olsalar bile, sevgi dolu bir hayvandır. Diğer köpek türleri gibi bunlarda dillerinden terlerler. İnatçı ve özgürlüğüne düşkündürler. Her sibirya kurdunun göz rengi aynı değildir, bazılarında farklı olabilmektedir. Aslında herkesle iyi geçinirler ancak çocuklara karşı ayrı bir hoşgörülüdürler. Fare, kuş gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Eğer yalnız kalırlarsa evdeki eşyaları da kemirebilirler. Gereksiz yere havlamazlar ancak uluyabilirler. Adından da anlaşılacağı üzere sibirya kurtları sıcağı hiç sevmezler ve sıcakta bunalırlar. Eksi 60 derece soğukta bile yaşayabilirler. Ortalama ömürleri 11-13 yıl arasında değişebilir.

  Sibirya Kurdu Karakteristik Özellikleri
  Fazlası ile zeki, sosyal, oyuncu, ailelerine sadık fakat bir o kadar da inatçı ve haylaz bir köpektir. Sosyal ve zekidirler. Bir uygulamayı ya da hareketi çok kolay öğrenebilme kapasitesine sahiptirler ancak kendi mantıklarına uymayan komutlara da asla uymazlar. Yani eğitilmesi zor bir cinstir. Çevredeki ve evdeki diğer hayvanlarla iyi geçinirler ancak küçük kuş türleri ve fare gibi hayvanları avlamaya meyillidirler. Çok kolay öğrenirler fakat komutlara cevap almak biraz tutarlılık ve sabır gerektirir. Havanın serin olduğu yerde oynamayı severler ve bu ırk köpekler serin yerde tutulmalıdır. Sibirya köpeklerinin diğer bir karakteristik özelliği ise havlamayı pek sevmeyişleridir. O yüzden eskiden ne kadar bekçi köpeği gibi kullanıyorlarsa da aslında bekçi köpeği olmaya pek uygun değildirler. Ulumayı aksine çok severler. Kaçıp başı boş gezmeye bayıldıkları için boş bırakılmaya gelmezler. Bu yüzden de yaşamı için apartman yaşamı için pek uygun bir köpek değildir. Hava sıcak olmadığı sürece iyi bir koşu arkadaşıdırlar.

  Sibirya KurduSibirya Kurdu Bakımı
  Sibirya kurdunun bakımı aslında oldukça kolaydır. Çünkü çok temiz bir köpektir. Tüyleri uzun olmadığı için devamlı olarak fırçalamak gerekir. Tüylerini fırçalarken acıtmamaya dikkat ediniz aksi takdirde sinirlenebilirler. Sibirya kurdunu genellikle yılda bir kez banyo yaptırmakla bile oldukça temiz kalabilirler. Yılın geri kalanında ise kendi kendilerini temizlerler. Geri kalan bakımları ise diğer köpeklerin bakımlarıyla aynı benzerliği gösterir. Haftada bir ya da iki kez tırnakları kesilmelidir. Hareketli bir köpek oldukları için ayaklarının bakımı özenle yapılmalıdır ve sürekli ayakları kontrol edilmelidir.
  Egzersiz gereksinimleri oldukça fazladır. Özellikle de psikolojik ve fiziksel gelişimi açısından çok önemlidir. Her gün ortalama 30 ilâ 60 dakika arasında egzersiz yapması gerekmektedir. Yalnız olmayı hiç mi hiç sevmezler, tek başlarına kaldıklarında etrafındaki nesneleri kemirmeye başlayabilirler.
  ]]>
  Greyhound https://www.kopekler.gen.tr/greyhound.html Sat, 10 Nov 2018 21:04:37 +0000 Greyhonud, anlam olarak tazı anlamına gelen bir sözcüktür. Greyhount köken olarak kökü antik çağlara dayanan kısa tüyleri olan bir tazı köpeği türüdür, tarihte avcıların avladıkları hayvanları yakalamak için en çok ter Greyhonud, anlam olarak tazı anlamına gelen bir sözcüktür. Greyhount köken olarak kökü antik çağlara dayanan kısa tüyleri olan bir tazı köpeği türüdür, tarihte avcıların avladıkları hayvanları yakalamak için en çok tercih ettiği bir bir av köpeği türü iken, saatte 50 kilometreyi bulan hızı ile günümüzde köpek yarışlarında kullanılan değerli bir köpek cinsi olmuştur. Greyhount tazıları, uzun boyları, ince yapıları, ince kafaları, uzun burunları ve ince uzun bacak yapıları ile dikkat çeken tazı türüdür. Oldukça uysal ve sakin ruh yapıları ile çocuklar ve yabancı kişilerle pek sorun yaşamaz. Vücut yapısı bakımından aktif bir görünüme sahip olsa da ev içerisinde oldukça sakinidir ve günlük yürüyüş yaptırılmaları bile onlara yeterli olsa da, ara sıra koşmayı ve oyun oynamayı severler. Greyhount tazıları genellikle bahçesi olan evlerde bakılır, bahçeye giren kedileri kovalamak hoşlarına gider. Her ne kadar greyhount bir tazı türü olsa da, uzun boyları nedeni ile büyük köpek cinsleri arasında yer almaktadır. 

  Greyhonut genel tarihçesi

  Greyhount'un tarihteki yeri olarak orta doğu ve kuzey Afrika da bulunan bir çok farklı kültürler tarafından da  beslenen antik bir köpek cinsidir. Greyhount, Romalı bir şairin de eserlerine konu olmuş, Mısırlılar tarafından da sanatsal değeri olduğu için beslenen, eski Yunan tarihinde bir çok eserde ve İncil'de adı geçen bir köpek cinsidir. Orta çağ dönemindeki kralların av merakları sebebi ile tercih ettikleri greyhount hakkında halk arasında bir çok hikayeler anlatılır. Saatte 50 kilometreyi bulan hızları nedeni ile gerek İspanya gerekse İngiltere de yüksek hızları sebebiyle, av hayvanlarını kovalama ve yakalama becerileri konusunda kısa sürede popüler hale geldiler. İlk defa Amerika'ya gelmeleri ise İngiliz ve İspanyol sömürgecilerin Amerika'ya getirmeleri dönemlerinde başlamakla birlikte, kısa zamanda Amerika Birleşik Devletlerinde kısa sürede ilgi görmeya başladılar, 1885 yıllarında Amerikan Kennel Kulüp tarafından tanınan bu ırk, 1886 yılında remi olarak ilk tazı yarışlarına katıldı, 1906 yılında ise ilk defa greyhound yarış derneği kuruldu. 

  GreyhoundGreyhound genel karakteristik özellikleri

  Grehound genel karakteristik özellik olarak, yumuşak huylu ve narin bir karaktere sahiptir ve evdeki diğer hayvanlara, aile fertlerine ve yabancılara karşı son derece nazik ve saygılıdır. Hassas yapıları sebebi ile korktukları vakit çok kolay tepki verirler, sahipleri tarafından yüksek sele azarlanması durumunda hassas yapılarından dolayı ürkek davranırlar. Bütün köpek cinslerinde olduğu gibi erken yaşlarda sosyal olmaya alıştırılmalı, toplum içinde dolaştırılmak sureti ile, diğer hayvanlara, yabancı insanlara ve çocuklara alıştırılmalıdır. Greyhound cinsi genel olarak bağımsız huylu ve inatçı olmalarından dolayı eğitilmeleri zor olabilir fakat çok küçük yaşta başlayan doğru eğitimle eğitilebilirler. Genel özelliklerine baktığımızda, boy uzunluğu 70-75 Santimetre, ağırlıkları 30-33 kilogram, renk olarak her renk ve desende olabilirler, tüy yapısı olarak yumuşak ve kısa tüylüdür, eğitilmesi zordur, hastalıklara yatkınlığı ise anesteziye karşı oldukça hassastırlar, boyunun büyük olmasına rağmen ine yapıya sahip olması ve hafif kilosu ile anesteziye karşı oldukça hassas olmaktadırlar, 

  Greyhound cinsi tazılar oldukça hassas yapıya sahiptirler evdeki sorunlardan oldukça çok etkilenirler, bu da onların psikolojik olarak davranış bozuklukları sergileyebilirler, bu sebeple sesiz ve sakin bir ortamda olmaları gerekmektedir, bedensel hareket konusunda fazla olmasa bile haftada en az 2-3 sefer gezdirilmeli ve enerjilerini boşaltmaları sağlanmalıdır, yapı olarak çok hızlı olmaları sebebi ile etrafı duvar veya çitle çevrili olmayan yerlerde boş bırakılmamalıdır, kaçmaları halinde yakalama imkanı olmayabilir. Greyhount cinsi tazılar genel olarak dar alan hayvanı olmayıp genelde yar]]> Rus Finosu https://www.kopekler.gen.tr/rus-finosu.html Sun, 11 Nov 2018 06:42:36 +0000 Rus Finosu, dünyada spitz olarak bilinen köpek grubuna Türkiye'de halk arasında verilen addır. Spitz; uzun ve sık kürklü, sivri ve dik kulaklı, kuyruğu geriye sırtına doğru kıvrılan bazı kuzeyli köpek ırklarının 

  Rus Finosu, dünyada spitz olarak bilinen köpek grubuna Türkiye'de halk arasında verilen addır. Spitz; uzun ve sık kürklü, sivri ve dik kulaklı, kuyruğu geriye sırtına doğru kıvrılan bazı kuzeyli köpek ırklarının toplandığı grubun genel adıdır. Pomeranian, Samoyed ve Chow chow bu ırklara örnek gösterilebilir. Türkiye'de Rus finosu teriminin kullanılmasına benzer şekilde ABD'de spitz sözcüğü zaman zaman bütün küçük cüsseli ve uzun, beyaz kürklü köpekleri tanımlamak için kullanılır.

  Spitz sözcüğü Almanca kökenlidir ve sivri anlamına gelir. Bu türdeki köpeklerin sivri burunları nedeniyle bu ismi aldıkları düşünülmektedir.

  Bu köpek grubu Dünya Köpek Federasyonunun köpek kategorilendirme sistemine göre 5. grupta (spitzler ve ilkel ırklar) değerlendirilirler.

  Rus Finosu, genellikle hoş görünümlü, gururlu, sadık, cesur bir köpektir. Ev dışında yaşayabilir. Yeni doğan yavrular narin olduklarından özel bakıma ihtiyaçları duyarlar. Ancak yetişkin köpekler mükemmel bir ev bekçisi olabilirler. 

  Bu köpek grubuna giren köpekler özellikle Finlandiya'da yüzyıllardır yetiştirilmektedir. Gelişmiş kulak yapıları sayesinde sese karşı duyarlı olan Rus Finosunun eğitimi özen ister. bu köpekler dengeli ve itaatkardırlar. 

  Rus FinosuRus Finosu bakımı; 

  Tüylü ırkların çoğu gibi bu köpeklerin de sürekli taranması gerekir. Ayrıca diş temizliğine önem verilmezse erken yaşta dişlerini kaybetme riskleri vardır. 1 yaşını geçtiğinde 5-6 kilo civarına ulaşan Rus Finolarının en ayırt edici özellikleri olan kuyrukları temizlik konusunda avantajlı olsa da bakımları ihmal edilmemelidir. 

  Safkan Rus Finolarının rengi kar beyazıdır. Sakin ve insan canlısı bu köpekler insanlara kesinlikle zarar görme duygusu vermez. Herkese çok kolay adapte olabililen ve hemen alışan yapıdadırlar. Bu türlerin sahip duyguları biraz zayıftır ve en kötü yanları biraz saf olmalarıdır. Oyun oynamayı çok seven Rus finosunun tuvalet eğitimi diğer köpek ırklarına nazaran daha çok sabır ister.
  ]]>
  Scottish Fold https://www.kopekler.gen.tr/scottish-fold.html Mon, 12 Nov 2018 06:13:33 +0000 Scottish Fold, genellikle gri renkte olup 1961 yılında bir İskoçya'lı çiftçi tarafından keşfedilen kedi ırkının genel adıdır. Diğer ırklarda farklı bir kulak yapısına sahip olmaları ile bilinirler. Kulak kıkırdağında ol Scottish Fold, genellikle gri renkte olup 1961 yılında bir İskoçya'lı çiftçi tarafından keşfedilen kedi ırkının genel adıdır. Diğer ırklarda farklı bir kulak yapısına sahip olmaları ile bilinirler. Kulak kıkırdağında oluşan bir mutasyon ile kulakları aşağı katlanmış şekildedir. Bu kulak yapısıyla ilgili genetik bozukluklar olduğu tahmini ile uzmanlar tarafından araştırılmış hastalığa yakın görülen tanımların kabulü 1970 yılında durdurulmuştur. Daha sonra Amerika'ya götürülen bu ırkın üremesi sağlanmış ve araştırmalar devam etmiştir. Amerikalı bir profesör tarafından ırk geliştirilmiş ve 1978 yılında şampiyonluk statüsüne alınmıştır. Şu an Amerika'da en popüler ırklar arasında yer alan Scottish Fold, 1980 yılına kadar ayrı bir ırk olarak görülmemiştir. Daha sonraları CFF, ACA organizasyonlar tarafından ayrı bir tür olarak görülmüştür. Bu ırkın genel özellikleri tam olarak bilinmemektedir. Bunun nedeni bu türün babasının tam olarak bilinmemesidir. Annesi ise düz kulaklı bir türden gelmektedir. 

  Scottish Fold türünün karakter özellikleri

  Sahibine sadık ve ailesine düşkün bir tür olan bu kedi ırkı, kendini sevdirmek için çabalar ancak sahibini kendisi belirler. Yabancı ortamlara hemen ayak uydurabilen bir türdür. Oyu oynamayı çok sever ve en sevdiği oyun kendisine atılan oyuncakları geri getirmektir. Yalnız kalmayı sevmez ve diğer canlılarla da kolay iletişim kurar. Rahatına çok düşkün ve önemli bir kedi avcısıdır. 
  Bu türün en önemli özelliği kulaklarının içe kıvrılmış olmasıdır. Bu yapının kıkırdak dokusundan kaynaklandığı ve genetik olduğu da saptanmıştır. Aşağı yukarı doğru kaldırabildiği kulakları ile çok dikkatli bir hayvan olduğu da belirtilmiştir. Kafaları yuvarlak ve geniştir. Çeneleri kuvvetli ve dişleri de sağlıklıdır. Ağızları öne doğru çıkı bir şekilde olan bu kediler, ağızlarındaki kıvrımlar nedeniyle sürekli gülümsüyor gibi görünür. Yanakları kavisli ve dışarı çıkık bir şekildedir. Yuvarlak bir vücut hattına sahiptir ve geniş göğüsleri, gelişmiş kasları ile Amerika'daki en popüler 10 kedi arasında yer almaktadır. Gözleri altın veya bakır olan bu türün gözleri tüyleri ile uyumlu bir şekilde değişiklik gösterebilmektedir. 
  Doğumda düz kulaklı olarak doğan Scottish Fold türünün, 3 hafta sonra kulakları kıvrılmaya başlar. Ancak bu kulaklar işitmede herhangi bir probleme neden olmaz. Diğer kedilere göre daha fazla kulak salgısına sahiptir. Yoğun ve sık tüyleri bulunur. 

  Scottish FoldScottish Fold türünün bakımı

  Bilindiği gibi kediler suyu pek fazla sevmezler. Eğer Scottish Fold türünde bir kediye sahipseniz haftada 2-3 kez fırçalamanız yeterli olacaktır. Mayıs ayında tüy değişimi olduğu için bu dönemlerde daha çok fırçalamanız önerilmektedir. Yemeyi çok seven bu türün beslenmesine özen gösterilmelidir. Çünkü vücut yapıları bu türün fazla kilo almamasına işaret etmektedir. Kuyruğunda bir sertlik fark edilirse hemen bir veterinere başvurmak gerekir.
  ]]>
  Pekinez https://www.kopekler.gen.tr/pekinez.html Tue, 13 Nov 2018 04:59:30 +0000 Pekinez, Küçük köpek ırklarından olan pekinez, son derece sevimli ve bakımı da bir o kadar kolay olan chayvan dostlarımızdandır. Pekinez ırkı küçük olduğundan hem size ev içinde zorluk çıkarmaz hem de taşıma sorunu yaşa Pekinez, Küçük köpek ırklarından olan pekinez, son derece sevimli ve bakımı da bir o kadar kolay olan chayvan dostlarımızdandır. Pekinez ırkı küçük olduğundan hem size ev içinde zorluk çıkarmaz hem de taşıma sorunu yaşatmaz. Bunun için öncelikle pekinez köpek hakkında genel bir bilgi vererek, pekinez ırkın bakımı ve beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda açıklayacağız. 

  Pekinez Irkı 
  • Küçük bir ırktır. 4-9 kilo arasında değişir. 
  • Yüzü özellikle de burnu oldukça küçüktür. 
  • Bacak boyları oldukça kısadır. 
  • Hastalıklara karşı biraz hassastır. 
  • Evde enerjik ve bir o kadar da zekidir. 
  • Kısa zamanda ilk adım komutları öğrenirler. 
  Pekinez Irkı Beslenme 
  • Kuru mama en çok tavsiye edilendir. 
  • Bazen yaş mama da vererek iştahının açık olması sağlanmalıdır. 
  • Kesinlikle ev yemeği verilmemelidir. Tüylerinin kötü görünmesine ve hastalanmasına yol açar. 
  • Genellikle havuç, mandalina, salatalık gibi yiyecekleri severler. Arada bunlardan verebilirsiniz. 
  • Tavuk etini çok severler fakat tavsiye edilmez. Çünkü tavuk eti tüketilmesi ne yazık ki kaşıntıya ya da tüy dökülmesine neden olur. 
  PekinezPekinez Irkı Bakımı 
  • Ev içinde besleniyorsa ayda bir kez banyo yaptırabilirsiniz. Fakat mutlaka tüylerini kurutma makinesi ile kurulayınız. 
  • Tüylerini ters yöne tarayarak dökülen ve kopmuş tüylerden kurtarın. Bunun için sık dişli bir fırça işinizi görecektir. 
  • Aşıları 3 ayda bir ve yıllık şeklinde veteriner hekim tarafından belirlenen periyotta yapılmalıdır. Aşılarını aksatmayınız. 
  • Pekinezlerde nefes darlığı sorunu ve akciğer rahatsızlığı sık rastlanır. Bu nedenle aşırı kilo alımına ve soğuğa karşı bu dostumuzu mutlaka koruyun. Günde sabah ve akşam en az 15'er dakika yürüyüş yaptırmak ruhsal açıdan hayvanlarımızın rahatlamasını sağlar. 
  • Köpekler için özel şampuan, parfüm ve ödül mamalarından temin edebilir, hayvanınızın daha kaliteli bir ömrü olmasını ve yaşamını daha rahat sürdürmesini sağlayabilirsiniz. 
  • patileri hassas olduğundan sokaktan geldiğinizde patilerini kontrol ederek temizleyiniz. Bunun için bir peçeteyi ıslatabilirsiniz. Islak mendiller kimyasal içerdiğinden pek tavsiye edilmez. 
  ]]>
  Rottweiler https://www.kopekler.gen.tr/rottweiler.html Tue, 13 Nov 2018 12:12:54 +0000 Rottweiler, kökeni almanya olan bir koruma ve bekçi köpeği ırkıdır. Adı Almanya'nın Rottweil kasabasından gelir. Rottweiler, bilinen en eski köpek ırklarındandır. Geçmişi Roma imparatorluğu’na dayanır. Bekçili Rottweiler, kökeni almanya olan bir koruma ve bekçi köpeği ırkıdır. Adı Almanya'nın Rottweil kasabasından gelir. Rottweiler, bilinen en eski köpek ırklarındandır. Geçmişi Roma imparatorluğu’na dayanır. Bekçilik ve sürü gütme özellikleri ile insanların yardımcısı olmuştur. Alp dağlarını aşan Roma ordularının sürülerini yönlendiren ve kafilenin korumalığını yapan köpeklerdir.

  İri ve güçlü bir bedeni olan Rottweiler adaleli ve atletik bir ırktır, geniş bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. İyi gelişmiş çenelerindeki dişler makas ısırışı ile kapanır. Irkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtan gözleri koyu renklidir. Sakin, Dengeli, itaatkar, cesur ve kolay eğitilir yapıdadır. Sadece efendisi, ailesi ve korumakla yükümlü oldukları saldırıya uğradığı zaman oldukça vahşileşir. 

  Rottweilerlar, sevgi dolu, sadık, son derece akıllı ve yaygın görüşün aksine oldukça duygusal bir köpeklerdir. Bu köpeklerin, sahipleriyle oldukça özel ve yakın ilişkileri sebebiyle tam anlamıyla insancıl bir ırk olduklarını söyleyebiliriz. İnsancıl olduklarından bahsetsek bile şunu da söylemeliyiz ki; Rottweiler  beslemek herkes için pek uygun olmayabilir.

  Bir Rottweiler yavrusu bir dizi sorumluluğu da beraberinde getirir. Böyle bir köpek yanlış ellerde son derece tehlikeli bir silaha dönüşebilir. Bu ırk nispeten yavaş olgunlaşan, dik başlı, son derece güçlü yapılı ve baskın davranışlar sergilemeye eğilimlidir. Bu Yüzden yavru seçimi, itaat eğitimi ve doğru sosyalleşme gibi noktalar oldukça önemlidir. Aslında tüm bu detaylar bütün köpek cinslerinin seçiminde oldukça önemli bileşenlerdir, ancak büyük boyutları ve müthiş güçleri düşünüldüğünde bu noktalar Rottweilerlar için çok daha hale geliyor.

  Medyada ki kötü haberler ve Rottweilerların giderek artan kötü şöhretlerinin asıl sebebi, vicdansız yetiştirme uygulamaları ve Rottweiler sahiplerinin acemilikleri ve sorumsuzluklarıdır.

  Rottweiler Özellikleri

  Yavru rottweilerlar gerekli şartlara sahip olduklarında, oldukça anlayışlı, sakin, kararlı ve kendine güvenli olarak yetişirler. Onlar, çok cesur, zeki, eğitime istekli ve sevgi dolu arkadaşlardır.

  İnsanlarla ilişkilerinde son derece gelişmiş olan Rottweilerlar sahipleriyle çok kuvvetli bağlar kurarlar ve yalnız kaldıklarında, izole olduklarında ve uzun süre sıkıldıklarında soruna neden olurlar. Kendilerini ailenin bir üyesi olarak düşündüklerinden bütün aile içi aktivitelere katılmaya can atarlar. Tüm Rottweilerların yaşadığı ortak bir sorun Ayrılık kaygısıdır.

  Hareketli bir ırk olan Rottweilerları zinde tutmak ve mutlu hissetmelerini sağlamak için fiziksel ve zihinsel motivasyon uygulamak gereklidir. Tasmalı yürüyüşler ve itaat eğitimleri gibi aktivitelere bayılırlar. Bu aktiviteler sayesinde çiğneme, kazma, havlama ve uluma gibi istenmeyen davranışları önlemek mümkün olur.

  Çoğu Rottweiler, insanlarave diğer hayvanlara karşı baskın davranışlar gösterir. Bu sorunlar, itaat eğitimi uygulamaları ve uygun köpek sosyalleşmesi tamamen önlenebilir ya da en düşük seviyeye indirilebilir. Tatmin edici ve sağlıklı sahip-köpek ilişkisi için erken yaşlarda eğitim uygulamalarına başlanmalıdır. Yavrular mükemmel birer bekçi köpeği olacaktır. Doğal yapıları gereği korumaya elverişli savunma köpekleridir.

  Rottweilerların kötü şöhretlerinden biri de olgunluğa ulaşma sürelerinin yavaş olmasıdır. Tam olarak olgunlaşmaları genellikle iki yılı bulur. Aylar sürecek olan çiğneme, yavru dişlemesi, hiperaktif patlamalar gibi yaramazlıklara hazırlıklı olmak gerekir.

  Rottweiler  Eğitimi

  Rottweilerı eğitmek için harcanan zaman köpekle kurulacak sağlıklı ve yakın bir bağın geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için önemlidir. Birlikte zaman geçirmek, köpekle iletişim yollarını açar ve köpeğin takip edeceği kuralları ve sınırları belirlemeye yardımcı olur.

  Birçok eğitim faaliyetinde son derece usta olan Rottweiler aynı zamand]]> K9 Köpekleri https://www.kopekler.gen.tr/k9-kopekleri.html Tue, 13 Nov 2018 21:22:59 +0000 K9 köpekleri, günümüzde evcil olarak beslenen türler arasında en çok rağbet gören bir ırktır. Çok uzun zamanlardan beri sadece ülkemizde değil diğer birçok ülkede K9 köpekleri, eğitilerek polis köpeği olarak kullanılmakta K9 köpekleri, günümüzde evcil olarak beslenen türler arasında en çok rağbet gören bir ırktır. Çok uzun zamanlardan beri sadece ülkemizde değil diğer birçok ülkede K9 köpekleri, eğitilerek polis köpeği olarak kullanılmaktadır. K9 köpekleri, hem görüntüleriyle hem de zekiliğiyle insanların ilgi alanına girmektedir. Emniyetin sağlanması amacıyla çok kullanılan bu köpekler özellikle koruma, bomba arama ve narkotik işlerinde kullanılmaktadır. Burunlarının çok iyi koku alması nedeniyle K9 köpekleri kendilerine bu konularda verilen bu görevleri hakkıyla yapmaktadır. Sahiplerine çok bağlı olan bu ırkların bu kadar çok beslenmesi ve bu amaçlarla kullanılması bu bağlılığına bağlıdır. Ülkemizde daha çok polis köpeği olarak bilinen bu köpek, genellikle alman çoban köpeğiyle karıştırılmaktadır. Görüntü olarak son derece benzerlik gösterir. Bu benzerlikleri nedeniyle birçok kişi çoban köpeğini K9 ile karıştırılmaktadır. Eğer sizlerde bu köpekle ilgileniyorsanız aşağıda söyleyeceğimiz özelliklerine bakarak bu köpeği diğer köpek ırklarından ayırabilirsiniz. K9 köpeklerinin en büyük avantajlarından bir tanesi çok kolay bir şekilde eğitilebilir olmasıdır. Bu köpeğin eğitimlerinin kolay olması ve kolay bir şekilde öğrenebilir olması, direk olarak eğitmene ihtiyaç duyulmadan basit bir şekilde eğitilebilir olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir eğitmene ihtiyaç duymadan sizler de K9 köpeğini eğitebilirsiniz. 


  K9 köpekleri özellikleri:
  • Daha önceden de belirttiğimiz gibi K9 ırkı köpekler, çok rahat bir şekilde eğitilebilir köpeklerdir. Eğitilebilir olmaları, hem kısa zamanlarda hem de sizleri çok yormadan bazı şeyleri öğrenebilir olmalarını sağlayacaktır. Bu köpekler aynı zamanda sahiplerine bağlı olduğu için sizleri korumada da önemli etkiler gösterecektir. 
  • K9 köpekleri, çok iyi koku alırlar. Bu nedenle koklattığınız bir kokunun kaynağını yakın bölgeler de çok daha kolay bir şekilde bulurlar. Burunlarının bu şekilde iyi olması, yine sizler için çok büyük avantajlar sağlayacaktır. 
  • Bu köpeklerin şov özellikleri de çok fazladır. Bu nedenle oyun oynarken hem sizleri hem de kendi çevresindeki insanları çok eğlendirecektir. Bunun için kendinize bir oyun köpeği istiyorsanız K9 köpeği, çok iyi bir seçim olacaktır. 
  K9 KöpekleriFiziksel özelikleri:
  K9 köpeklerinin vücut ölçüleri genellikle çok büyük değildir. Orta boylarda olan bu köpekler için ideal büyüklük en fazla 50 kg dır. Ortalama 40 kg kadar olan bu köpekler, biraz hantal bir yapıdadır. Hantal yapıda olan K9 köpekleri bu özellikleri nedeniyle dar yerlerde duramazlar. Bu gibi alanlarda onları durdurmak çok zordur. Bu nedenle K9 köpeği beslerseniz kulübesini çok daha büyük tutmalısınız. Bunun yanı sıra K9 köpeklerinin kulakları sivri ve diktir. bu özellikleri ile biraz da olsa kurt görünümü alırlar. Genel rengi kahverengi ve siyah olan bu köpeklerin tüyleri diğer köpeklere göre biraz daha uzundur. Kahverengi gözlere sahip olan bu ırk işte bu görüntüsü nedeniyle çok sevecendir. 

  Psikolojik özellikleri:
  K9 köpekleri, doğduktan sonra en fazla üç aya kadar sosyalleşir. Bu dönemlerden sonra köpeklerin çocuklara ve diğer hayvanlara alışması çok zordur. Bu dönem sonrasında alışma çok daha hızlı olacaktır. Bu köpekler 18. aya ulaştıktan sonra istenmeyen davranışlar sürebilir. Eğer bu durum aşırı bir hal alırsa bir eğitmenden yardım almanız sizleri için çok daha iyi olacaktır. Belirtmek isterim ki bu köpekleri ne olursa olsun küçük yaşlarda eğitilmelidir. 

  ]]>
  Cane Corso https://www.kopekler.gen.tr/cane-corso.html Wed, 14 Nov 2018 04:28:54 +0000 Cane Corso, İtalyan kökenli bir köpektir. Soyunun eski Roman Molossian'dan geldiği tahmin edilmektedir. Bu cins köpeklerin ataları daha önce yabani hayvanların avlanmasında ve savaş durumların da yardım etmeleri için eğitilmişti Cane Corso, İtalyan kökenli bir köpektir. Soyunun eski Roman Molossian'dan geldiği tahmin edilmektedir. Bu cins köpeklerin ataları daha önce yabani hayvanların avlanmasında ve savaş durumların da yardım etmeleri için eğitilmiştir. Bekçi köpeği, avlanma köpeği, olarak da yetiştirilirler. Eğitildikten sonra da çok iyi bit arkadaştırlar. Ülkemizde bu cins köpekler pek bulunmasa da ırkının devam ettiği ülkeler arasında yer alır. Bu köpekler büyük cins köpeklerin bir alt sınıfında yer alır. Olağan üstü yapısı, kuvvetli kasları ve dikkat çeken duruşu ile bütün dikkatleri üstüne çeken muhteşem bir köpektir. Dayanıklı ve çevik yapısı sayesinde en çok  tercih edilen köpektir. Kasları ve kemik yapısı oldukça gelişmiştir. tüyleri genel itibari ile siyahtır. Ön yüz kısmı, kaşları ve kemik kısmı siyah biçimde görülmektedir. Çok gelişmiş kaslara sahip olmasından vücudu sıkıdır. Derisi oldukça kalındır. Ayak ve tırnak kısımları da siyahtır. 

  Cane Corso Özellikleri Ve Bakımı:

  Cane Corso, eğitilmeye uygun bir köpektir. Eğitildikten sonra ev içinde sessiz ve uyumlu, tehlike anında koruyucu ve aynı zamanda dikkatli ve duyarlı bir köpektir. Sezgileri çok kuvvetlidir. Çocuklar ile arası genellikle çok iyidir. Uyum sağlar. Sahiplerinin ilgi ve alakası üzerindedir. Genellikle bekçilik içinde tercih edilen bir köpektir. Bulunduğu ortama ve özellikle ev ortamına çabuk uyum sağlar. Bu nedenle eğitilmesi zor bir köpek değildir. Koruması gereken ortamı büyük bir dikkatle en iyi şekilde korur. Verilen görevleri eksiksiz ve mükemmel bir şekilde yerine getirir. Kavgacı bir köpek değildir. Ancak bu köpeğin dilinden anlayan bir ev sahibine ihtiyacı vardır. Daha önce köpek beslemiş ve eğitmiş bir ev sahibi için zor olmayacaktır. Diğer köpekler ile ve tanımadığı kişilere karşı sert bir duruşu vardır. 
  Cane CorsoCane Corso, eğitilirken küçük alınmalıdır. Aile içinde ve çevrede iyice sosyalleşmesi gerekir. sert duruşu her zaman vardır. Ancak tanıdığı ve çevrede gördüklerini çabuk kaydeder. zamanla gelen misafirlerinize karşı da sert duruşu gitmese bile daha dikkatli davranır. Ama sosyalleşmesi çok önemlidir. Evde ihtiyacını karşılaya bilirseniz besleyebilirsiniz. Ancak apartman ortamı zor olacağından bahçeli müstakil bir evde beslemek daha uygun olacaktır. Bahçe de ve koruma olarak güvenliği de sağlayacak bu durumdan köpeğiniz de mutlu olacaktır. 

  Cane Corso Fiziki Özellikleri: Tüyleri kısadır. Sert ve sık bir tüy yapısına sahiptir. Tüyün altında ki derisi ise çok kalındır. Kaslarının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Uzun bir ağız ve burun yapısına sahiptir. Burun kenarları hafif şişkindir. Kürek kemikleri arasında yükseklik vardır. Erkek köpekler de bu yükseklik daha fazladır. Kemik yapısı ve kas yapısı çok gelişmiştir. İrilik olarak köpek sınıfına girmektedir. 10-12 kadar yaşarlar. Haftada bir fırça yardımıyla temizlenmelidir. 

  Yükseklik erkek cane corsoda: 64-68 cm
  Yükseklik Dişi cane corsoda:  60-64 cm
  Ağırlık erkek cane corsoda: 45-50
  Ağırlık Dişi cane corsoda: 40-45

  Cane Corso, çabuk eğitilen zeki, çevik ve son derece hareketli bir köpektir. Aynı zamanda sahibine ve ev halkına da çok bağlı ve sadıktır. yabancı gördüğü kişilere ise tanıştırılmadığı sürece sürekli şüphe ile bakar. Bütün iri köpekler gibi bu cins bir köpeği de eğitmek için, yavruluk döneminde itaat eğitimi ve sosyalleşme eğitimi verilmesi gerekir. Yoksa ileri de sorunlar yaşanabilir. Yavruluk döneminde nasıl yetiştirilirlerse öyle büyürler. Ev ortamında yetiştirmek için, sürekli egzersiz ve yürüyüş yaptırılmalıdır. Böylelikle hırçın ve agresif yapısı dizginlenebilir. Çok dikkatli, çevik ve kuvvetli yapısı sayesinde polis köpeği olarak da tercih edilip eğitilen bir köpektir. 
  ]]>
  Jack Russell https://www.kopekler.gen.tr/jack-russell.html Wed, 14 Nov 2018 05:34:38 +0000 Jack Russell, ilk olarak 1800 yıllarda ünlü bir İngiliz din adamı olan Parson Jack Russell tarafından yetiştirildiği söylenmektedir. Amerikan Köpek Kulübü tarafından kabul edilmemiştir. Parson Jack Russell öldükten sonra unutu Jack Russell, ilk olarak 1800 yıllarda ünlü bir İngiliz din adamı olan Parson Jack Russell tarafından yetiştirildiği söylenmektedir. Amerikan Köpek Kulübü tarafından kabul edilmemiştir. Parson Jack Russell öldükten sonra unutulmuş bir cins olsada halen İngiltere’de saf kan Jack Russell bulunmaktadır. Irkın kökeni tam bilinmemekle beraber Russel Terrier, Bull Terrier, Beaglein ve bir kaç ırk daha çarprazlanarak elde edildiği belirtilmektedir. Terrier türünden bir cins köpektir. Fox Terriere (tilki terrier) benzetilir.

  Jack Russel Yapısı: Genelde beyaz olup kafa ve kulak ve göğüs kısımlarında siyah, kahverengi, kızılımsı lekeler vardır. Kafa yapısı kulaklar arasından genişçe görünür ve burna doğru sivrilir. Alın çıkıntısı belirgin fakat hatları keskin değildir. Burnu siyah, içe doğru çökük gözleri koyu renk olup badem şeklindedir.Katlı ve kıvrık kulakları vardır. Bacakları kısadır. Küçük ve güçlü bir yapıya sahip olan Jack Russell dar bir göğse sahiptir. Bu özelliği avcılıkta kolaylıkla kovuklara ve çok dar geçitlere girmesine yardımcı olur. Tüyleri kısadır ve orta derecede tüy dökerler. Erkeklerde yükseklik 25-38 cm, 7-8 kilo aralığındadır. Dişi Jack Russell da ise yükseklik  23-36 cm, 6-7 kilo arasındadır. Ilıman iklimi severler.

  Jack Russel Karakteristik Özellikleri: İnatçı ve başına buyruktur, bu nedenle eğitimleri zordur. Çok zekidir, oyun oynamayı çok severler, güçlü bir av güdüsüne sahiptir, evde  küçük hayvanlar ile yalnız bırakılmamalıdır. Çok hareketlidirler. Kovalamayı ve keşfetmeyi çok severlerdir. Köpeklere karşı saldırgandır. Genelde çoçuklar ile anlaşır fakat çoçukların Jack Russell’a sevecen davranması gerekir aksi halde saldırgan olurlar. Güçlü av güdülerinden dolayı korkusuz ve cesurlardır. İyi bir eğitim ile itaatkar ve fedakar olurlar. Av güdüleri yüksek olan Jack Russell cinsi köpekler avcılıkta insanlara eşlik eden köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

  Jack RussellJack Russel Bakımı: Tüyleri kısa, düz ve yumuşaktır. Hafta bir kaç kez fırçalanması gerekir. Düzenli fırçalama yapılmaz ise tüyleri karışık ve kirli bir görüntüye neden olur. İnsanların cilt yapısı ile köpeklerinki aynı değildir, 2 ayda bir yıkanmalıdır. Çok sık yıkamak cilt sorunlarına neden olur. Dışarıda çok kirlenmiş ise kuru köpek şampuanları ile temizlenmesi yeterli olacaktır. Traş ihtiyacı pek yoktur. Dişleri kötü ağız kokusunu gidermek için her gün fırçalanmalı, tırnakları ayda bir kez kesilmeli, göz temizliği her gün yapılmalı, kulak temizliği haftada bir kez rutine bağlanmalıdır. 

  Jack Russell köpekler kaliteli kuru mama ile beslenmeli ve mama seçimi yapılırken C vitamini yüksek olmayan mamalar tercih edilmelidir.
  Yetişkin bir Jack Russel günde 2 öğün 1,5 bardak kuru mama ile beslenmeli. Yavrularda ise günde dört kez uygun bir mama verilmeli. Aşırı mama verilmesi köpeklerde obeziteye yol açmaktadır. 

  Tuvalet eğitimine henüz yavruyken başlanmalı sizin istediğiniz yere yaptığında muhakkak ödüllendirilmeli ve yapmadığında cezalandırılmamalı, yüksek sesle sadece ‘’hayır'’ kelimesini kullanılmalı. Eğitime başlandığında sabırlı ve sevecen olunmalı ve ödüllendirme sevdiği bir yiyecek, alkış ve kucaklama ile olmalıdır. Ev ortamında bakılan Jack Russell köpeklere günlük olarak yürüş egzersizleri yaptırılmalıdır. İyi bir bakımla 16 yıl arası yaşarlar. 

  Jack Russel cinsi köpeklerin yatkın olduğu hastalıklar; lens çıkığı, diz kapağı çıkığı, glaukom, ataksi, legg-calve perherts ve sağırlıktır.

  Jusc Russel, eviniz bahçeli ise tam size göre bir köpek cinsi olabilir, bahçede saatlerce sıkılmadan koşup, oynar zaman geçirirler. Apartman dairelerinde bakılacak ise daha yavruyken eğitimine özen gösterilmelidir, aksi takdirde hırçın ve saldırgan bir köpek olabilir. Dışarı gezmelerinde tasma kullanılmalıdır.  
  ]]>
  Akita https://www.kopekler.gen.tr/akita.html Wed, 14 Nov 2018 12:24:17 +0000 Akita; ırkının kökeni Japonya'nın Honshu adasındaki akita bölgesidir. Genetik saflıkları ve karakterleri adadan ayrılmadıkları için korunabilmiştir. Akita, II. Dünya savaşı sırasında ilk olarak Amerika'ya götürülmüş ve Akita; ırkının kökeni Japonya'nın Honshu adasındaki akita bölgesidir. Genetik saflıkları ve karakterleri adadan ayrılmadıkları için korunabilmiştir. Akita, II. Dünya savaşı sırasında ilk olarak Amerika'ya götürülmüş ve oradan da bütün dünyaya yayılmıştır. Japon menşei bir bekçi köpeği ırkıdır. Akita neredeyse kusursuz bir görünüşe sahiptirler. Bu nedenden dolayı dünyanın en sevilen ve en fazla bakılan köpeklerinden biridir. Köşeli gözleri, küçük ve dik kulakları ve sivri burunları en karakteristik görsel özellikleri arasında sayılmaktadır. Ayrıca bu köpeklerin soğuk iklime uygun sık ve kabarık tüy yapısı vardır. Telli bir fırça kullanarak düzenli olarak fırçalanmaları gerekir. Zorunda kalmadıkça yıkanmamalıdırlar. Yıkanmak, su geçirmez tüylerine zarar verir. Bir yıl içinde 2 kez tüy değiştirirler. Yavru iken eğitilmeli ve eğitimde ısrarcı olunmalıdır. Japon imparatorunun koruma köpeği görevini yapmış ve sonrasında dövüş, ayı ve geyik avı, kızak köpeği, polis köpeği olarak da görev yapmıştır. Akita günümüzde Japonya'nın sembol hayvanlarından biridir. Akita köpeğinin küçük heykelcikleri Japonya'da sağlığın da sembolü sayılmaktadır. 

  AkitaAkita karakteri:

  Akita her şeyden önce cesaretleri ile tanınırlar. Zeki hayvanlardır, fakat tek kötü özelliği dik başlı olmaları ve söz dinlemeye karşı gösterdikleri isteksizliktir. Bu sebeple zor eğitilen köpekler arasındadır. Bu köpekleri eğitmek için sabırlı olmak gerekir. Sabırlı ve doğru eğitim neticesinde Akitalar dünyanın en iyi birinci sınıf koruma köpeği haline gelirler. Duygulu, zeki, dikkatli ve genel olarak uysaldırlar. Evin içinde hareketlidirler ama yinede her zaman egzersize ihtiyaç duyarlar. Akita'nın diğer köpeklere karşı tahammülleri yoktur. Bu yüzden tasmasız dolaştırılmamaları gerekir. Akita her zaman ailesiyle olmak ister. Farklı bir ses tonu olmasına rağmen pek fazla havlamaz.

  Akita bir batında 7-8 yavru dünyaya getirebilirler. Yavrular sütten kesilinceye kadar anneden kesinlikle ayrılmamalıdır.
  ]]>
  Labrador https://www.kopekler.gen.tr/labrador.html Thu, 15 Nov 2018 07:34:41 +0000 Labrador, retriever öbeğinden bir köpek ırkıdır. Labrador sağlam yapılı, orta boylu bir köpektir. Labrador'un erkeğinin omuzdan yere yüksekliği 57,2-62,2 cm arasında, ağırlığı 34 kg arasında, dişisinin ise o Labrador, retriever öbeğinden bir köpek ırkıdır. Labrador sağlam yapılı, orta boylu bir köpektir. Labrador'un erkeğinin omuzdan yere yüksekliği 57,2-62,2 cm arasında, ağırlığı 34 kg arasında, dişisinin ise omuzdan yere yüksekliği 54,6-39,7 cm arasında ağırlığı da 25-31,7 kg arasında olmaktadır. Labrador köpeklerinin kuyruğu orta uzunlukta ucu sivridir. Kısa tüylü postu siyah, sarı yada koyu kahverengi olabilmektedir. Labrador çok duygusal ve çok sabırlı bir köpektir. Hareketliliği, zekası ve söz dinlemesi en belirgin özelliklerinden biridir. İnsanlarla birlikte uyum içinde yaşayabilen bir cinstir. İnsanlarla birlikte yaşarken hoşlandığı kişilere çok yakın hoşlanmadıklarına ise çok mesafeli davranmaktadır. 

  Labrador köpekleri İngiliz köpek klüplerince 1903'te Amerikan köpek klüplerince de 1917'de tescil edilmiştir. Bu cinsin popülerliği zaman içerisinde devamlı artmış ve 1991 de zirveye ulaşmıştır. Suda oynamayı çok sevmektedirler. En soğuk sulara bile duraksamadan girebilen Labrador, balıkçılar tarafından ağ çekmeye yardımcı olarak kullanılmışlardır. Labrador köpekleri başlangıçta sık tüylü orta büyüklükte köpeklerdir. Günümüzde güvenlik görevlileri tarafından uyuşturucu aramakta, görme engeli olanlara kılavuz olarak, bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Labrador köpekleri oldukça fedakar, sadık ve sevimli köpeklerdir. Çocuklarla, diğer köpeklerle ve hayvanlarla iyi geçinirler. Labrador köpekleri hem sakin bir ev köpeği, hem oyuncu bir bahçe köpeği hemde çok faydalı bir iş köpeğidirler. Sahibini her zaman memnun etmeye çalışırlar. Yeni şeyler öğrenmeye yatkın köpeklerdir. En önemli özellikleri yüzmeyi çok sevmeleridir. Oldukça sabırlı ve duygusal yapılı bir köpek türüdür. Enerji ihtiyacı fazla olan Labrador köpekleri hareket etmeyi çok severler. 

  Labrador köpeklerini evde tek başına bırakıldıkları zaman evdeki eşyalara zarar verme eğilimleri vardır. Labrador köpeklerinde çok güçlü bir boyun yapısı vardır bu sebeple tasmayı çekmeden ilerlemeleri sağlanmalıdır. Labrador köpekleri evde beslenmeye uygun bir ırk olsalar da gerekli egzersizi her gün yapılmalıdır. 2-3 saat dışarıda durmalıdır. Bahçeli bir ev Labrador cinsi köpeklerin yaşaması için uygun bir seçenektir. Enerji fazlalığı olması sebebiyle Labrador köpekleri yeterli egzersizleri yapmazsa obur olma eğilimi taşımaktadırlar. Labrador köpeklerinin haftada en az 1 kere fırçalanması gerekmektedir. Labrador'lar dışarıda da yaşayabilirler ancak aile ile birlikte yaşamaları onları mutlu edecektir. Labrador'ların hiçbir aşırı davranışları yoktur oldukça uyumlu köpeklerdir. Labrador'ların yapıları gereği yüksek olmaktan çok vücutları uzundur. İri kemiklere sahiptirler. Kafa yapıları oldukça geniştir. Çeneleri çok güçlüdür. Kanada ördeği gibi en büyük av kuşlarını dahi rahat bir şekilde taşıyabilecek çene yapıları vardır. Labrador köpeklerinin yumuşak bir iç tüy tabakaları vardır. Bu tabaka su geçirmez. Bu sebeple Labradorlar buz gibi soğuk sulara dalabilirler. Şevkat dolu ve zeki köpeklerdir. Ortalama 10-12 yıl yaşam süreleri bulunmaktadır.

  LabradorLabrador Köpeklerinin Önemli Hastalıkları
  • CHD Canine Hip Displasia-Femür başının pelvik yuvaya rahat bir şekilde oturmaması.
  • Hastric Torion-Midenin mide muhteviyatını yada gazları hapsedecek tarzda bükülmesi
  • Retinal Displasia-Retinanın normal dışı gelişme kaydetmesi
  • Skeletal Dwarfizm-Kemiklerden dolayı cücelik
  • Muscular Disrophy-İskelet mafsallarının devamlı olarak dejenerasyonu
  Labrador Köpeklerinin Küçük Sağlık Sorunları
  • Cataract-Katarakt
  • OCD Ostechondritis Dissecans-Mafsal bölgelerindeki kıkırdak alt yapısındaki kemiklerin dejenerasyonu
  • CPRA Central Progressive Retinal Atrophy-Merkezi görüşü sağlay]]> Saint Bernard https://www.kopekler.gen.tr/saint-bernard.html Thu, 15 Nov 2018 10:03:02 +0000 Saint Bernard, kökeni MS 980 yıllarına dayanan çok eskiye bir İsviçre’li bir ırktır. İspanya ve İsviçre arasındaki zorlu ve sarp geçitlerinde sığınmak için kurulan manastırda St. Bernard ve Menthon tarafından Danua ve Piren Saint Bernard, kökeni MS 980 yıllarına dayanan çok eskiye bir İsviçre’li bir ırktır. İspanya ve İsviçre arasındaki zorlu ve sarp geçitlerinde sığınmak için kurulan manastırda St. Bernard ve Menthon tarafından Danua ve Pirene dağ köpeklerinin çiftleştirilmesi ile türediği bilinmektedir. 1800’lü yıllarda hastalık ve çığlar nedeniyle bu ırkın azaldığını daha sonra ırkı artırmak için Newfoundland cinsi ile çiftleştirildiği ve orta çıkan ırkın uzun tüylü olduğu yönündedir. Saint Bernard’ın kurtarma köpeği olarak kullanılması 17.yy kadar dayandığı söylenir. Bu yıllarda kayıp yada yaralıları bulduğu, üzerlerine yatarak sıcaklık verdiği ve gruptan diğer bir Saint Bernard manastıra giderek yardım getirdiği belirtilmiştir. Koku alma duyusunun çok gelişmiş olması nedeniyle metrelerce karın altında kalan birinin yerini tesbit edebilmektedir. Fırtına ve çığları önceden hissedebilmesi ile ünlüdür.

   Saint Bernard Fiziksel Özellikleri: Beyaz üzerine kahverengi ve kızıl tonlar bulunan Saint Bernard en iri köpek cinslerindendir. Yüz ve kulak bölgesinde siyah renkler bulunur. (Sarı lekeler bu ırkta kabul edilmez.) Heybetli bir görüşüne ve güçlü kaslara sahiptir. 2 cins Saint Bernard vardır. Birinin tüyleri kısa ve çift kattır, diğeri ise sık gür ve uzun tüylere sahiptir. Kafa yapıları yuvarlak olup burunları karedir. Burunları açık yada koyu renktir. Boyları 70-90 cm olup, kilosu 90-140 kg arasındadır. Soğuk iklimi severler. 

   Saint Bernard Karakteristik Özellikleri: Oldukça sakin, hareket etmeyeni pek sevmeyen, itaatkar, sakin, sabırlı ve sevecen bir ırktır. Çocuklar ile uyumludur. Titizliğe pek önem vermeyen köpeklerdir özellikle bahçeli evlerde tek başına çok uzun süreli bırakılmamalıdır. Zira dışarının bütün toprağını, çamurunu ve pisliğini eve taşırlar. Çok iri cüsseli ve felaketleri hissedebilmesinden dolayı genelde arama ve bekçi köpeği olarak kullanılırlar. Henüz yavruyken eğitimine sabır ile başlanmalıdır, hareket etmeyi sevmeyen bir ırk olduğundan öğrenmesi güç olabilir. Bu derece iri bir köpeğe tam anlamı ile eğitim verilmez ise saldırgan olabilir. Sıcak iklimi sevmezler, soğukta ve karda oynamaya bayılırlar. Bu nedenle apartman yaşamına pek uygun bir ırk değildir. Saint Bernard ırkının yatkın olduğu hastalıklar; kalp rahatsızlıkları, kalça ve dirsek çıkıkları, deri problemleri, mide dönmeleri ve Wobbler Sendromudur.

   Saint BernardSaint Bernard Bakımı: Bu ırk günde 2 öğün kaliteli mamalar ile beslenmelidir. Çok iri olduğu düşünülüp fazla mama yada ek yiyecekler verilmemelidir. Yavruyken mama öğünü 3 olmalıdır. Tüyleri uzun ve sık ve gür olduğundan haftada birkaç kez taranmalı ve fırçalanmalı. Çok fazla tüy dökme problemi yoktur. Çok sık yıkanmamalı ve yıkama süresi 2-3 ay olmalı ve köpek şampuanları ile yıkanmalıdır. Tırnaklarını ayda bir kez kesilmelidir, göz bakımı her gün yapılmalı, ağız kokusunu gidermek için dişlerini fırçalamalı ve en az haftada bir kez solüsyonlar ile kulak temizliği yapılmalıdır. 
    
   Saint Bernard cinsi bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız öncelikle yaşadığınız iklimin soğuk ve bahçeli bir eve sahip olmalısınız. Sıcak iklimler ve apartman dairelerinde bu ırkın bakımı ve eğitimi oldukça güçtür.
   ]]>
   Panter https://www.kopekler.gen.tr/panter.html Thu, 15 Nov 2018 12:27:06 +0000 Panter: Etçil bir memeli türüdür. Pars olarakta bilinir. Kedigiller ailesinden olup  Asya ve Afrika'nın bir çok yerinde yaşarlar. Açık sarımtırak postu halkalı siyah benekleri vardır. Vücut uzunlukları 1.5 metre, kuyruğu 1 met Panter: Etçil bir memeli türüdür. Pars olarakta bilinir. Kedigiller ailesinden olup  Asya ve Afrika'nın bir çok yerinde yaşarlar. Açık sarımtırak postu halkalı siyah benekleri vardır. Vücut uzunlukları 1.5 metre, kuyruğu 1 metre, vücut ağırlığı 50 kg kadardır. İyi bir sıçrayıcı ve tırmanıcı dır. Antilop ve diğer memelileri yiyerek beslenirler. Kara panter, İran parsı, Cava parsı, Afrika parsı, çin parsı gibi çeşitleri vardır ve ortalama 20 yıl yaşarlar.

   Panter: Pars yada Panter olarak da bilinir, kaplan ve aslandan daha küçük ve hafiftir. Kuyrukla beraber 210-270 cm boyunda, ortalama 50 kg ağırlığındadır. Postu açık sarı olup, sırt ve yan taraflarında siyah halka şeklinde benekler bulunur. Beneklerin orta kısımları post renginden daha koyudur. Beneklerinden dolayı çıta ve jaguar ile karıştırılır. Leoparın benekleri halkalı, çıtanın benekleri ise doludur. Ayrıca çıtanın gözlerinin altında çenelerine doğru siyah çizgi uzanır. Jaguarın koyu çemberlerinin ortasında  ise siyah koyu bir leke bulunur. Leopar bulunduğu yere çabuk adapte olur. Postundaki lekeler çevreden ayırt edilmesini zorlaştırır, ona üstün bir kamuflaj özelliği sağlar. Bu sayede avlarına rahatlıkla yaklaşır. Yarı çöllerde, sulak ormanlarda ve dağlarda yaşarlar. Türkiye'de Güney Toroslar ve Aydın'da nadir de olsa görülür. Rengi genelde açık sarı olmakla beraber, rengi siyah olanına da rastlanır bunlara kara panter denir.

   PanterPanter: Evcil sığırlara,  koyunlara, maymunlara, geyiklere ve antiloplara pusu kurar, sinsi, hilekar ve yırtıcıdır. Evlere girerek evcil köpekleri boğar ve götürürler. Maymun ve köpek etine düşkündürler. Avını ensesinden yakalayıp  boynunu kırarak ve şah damarını keserek öldürürler.  Diğer yırtıcılara karşı çoğunlukla avını bir ağacın yüksek dallarına çıkarak yerler. İnsan yiyenleri de vardır. Leoparlar çiftleşme mevsiminin dışında yalnız olarak dolaşmayı severler.

   Yılın herhangi bir ayında çiftleşir, 98-105 gün gebe kalırlar. Dişisi; bir kaya oyuğunda veya devrik bir ağacın kökleri arasında gözleri kapalı 2 ile 5 yavru doğururlar. Yavruların gözleri 10 gün sonra açılır. Gelişince annelerine yardım ederler. 2 yaşında annelerinden ayrılırlar.
   ]]>
   Samoyed https://www.kopekler.gen.tr/samoyed.html Fri, 16 Nov 2018 02:15:22 +0000 Samoyed, Yıllar önce Sibirya' da avcılıkla geçinen Samoyed halkı varmış. Bu halk kızaklarını çekmesi için köpek kullanırlarmış. Bu köpekler ırklarının adlarını taşıdığı için Samoyed olarak tanınırlar. 1889' da ka Samoyed, Yıllar önce Sibirya' da avcılıkla geçinen Samoyed halkı varmış. Bu halk kızaklarını çekmesi için köpek kullanırlarmış. Bu köpekler ırklarının adlarını taşıdığı için Samoyed olarak tanınırlar. 1889' da kaşif Robert Scott bu köpeklerin bir kaç tanesini İngiltere' ye getirerek soylarının devamı sağlamak istemiştir. Bu Köpeğin ırkı böylelikle yaygınlaşmıştır. Daha önceden çok zor şartlar altında çalışmak zorunda kalmış olmasına rağmen günümüz de çok zarif ev köpeği ve yarışma köpeği olarak kullanılır. 

   Samoyed yaşam koşulları,

   Samoyed, uygun yaşam koşulları sağlandığı taktir de evde yaşayabilir. Genellikle küçük bir bahçe bu cins köpekler için uygun olacaktır. Mevsimsel olarak çok ciddi tüy dökerler. Bu nedenle alerji olan kişilerin uzak durması daha uygun olacaktır. Çok sık ve kalın kürkü olduğu için sürekli fırçalanmalıdır. Bakımı düzenli yapıldığında beyazlığını ve parlaklığını koruyacaktır. Ev hayatına ve aile bireylerine uyum sağlar. Aşırı kalın kürkleri bulunması nedeni ile çok sıcağa gelemezler. Bu nedenle sıcak ortamlardan uzak durmaları gerekir. 

   Samoyed, Rengi gümüş uçlu sık kürkü, beyaz ve sarı olabilir. Ancak beyaz olan daha çok tercih edilir.  Çok çalışkan ve kuvvetli kasları olan bu ırkın köpekleri çok yoğun ilgiyle karşı karşıya gelir. Samoyed, güçlü ve dinamik bir köpektir. Burnu kimi siyah kimi kahverengi olarak belirgindir. Kafasından burnuna doğru uzanan burun yapısı kendisine daha çok asalet katmaktadır. Kulakları orta büyüklükte ve içe doğru kıvrılmış hafif yuvarlak ve diktir. Kuyruğu uzundur ve çok sık ve kabarık tüyleri vardır. Bacakları yere sağlam basar ve diktir. Ayaklar düz ve tüylüdür. Üzerinde ki kürk onu soğuk havalara karşı kalkan gibi korur. Bu nedenle sıcak havayı sevmez. 

   SamoyedSamoyed, Duruş itibari ile de kibar bir köpektir. Kendisine sahip olarak bir kişi sever ve ona itaat eder. Diğer insanlara karşı da son derece sevecen bir köpektir. Dışarı ile sıcak bağlar kurar. Çocuklarla oynamayı sever. Eğitimi zor olmasına rağmen, sabır ve itina ile bakıldığında çok uyumlu bir köpektir. Tek bir sahibe bağlandığında iyi huylu sevecen ve canlı bir köpek olur. Tek başına kaldığında uzun süre evde tek kaldığında hırçınlaşıp, eşyalara zarar verebilir. Ancak evde tek olmadığı durumlar da ev sahibiyle iyi anlaşır. Hava almaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle sık sık dışarı çıkartıp egzersiz yaptırmanız gerekecektir. 

   Samoyed, Genel Özellikleri :
   • Irkı, orta' dır.
   • Yükseklik erkek Samoyedler de : 53 - 60 cm
   • Yükseklik dişi Samoyedler de : 48 - 53 cm
   • Ağırlık erkek Samoyedler de : 20 - 30 kilo
   • Ağırlık dişi Samoyedler de : 20 - 30 kilo 
   • Irk grubu  : İş köpeği
   • Kökeni  : Rusya
   • Kişiliği : Sosyal, kibar, canlı, zeki ve uysal
   • Taşıdığı Renkler : Sarı, gümüş rengi, beyaz, krem rengi
   • Yetenekli olduğu görevler : Avcı ve bekçi
   • Bulunduğu iklim : Soğuk iklim
   • Yaşam alanı : Açık bahçeli 
   • Yaşam süreleri : 12 - 15 yıl 
   • Yatkın olduğu hastalıklar : Şeker hastalığı, kalça çıkıklığı, deri döküntüsü
   ]]>
   Sivas Kangal https://www.kopekler.gen.tr/sivas-kangal.html Fri, 16 Nov 2018 02:37:59 +0000 Sivas Kangal, Türkiye'ye has çoban köpeği zeki ve güçlü bir köpektir. Sivas yöresinde yetiştiğinden Sivas kangalı da denir bu hayvana. çok cesur ve dayanaklıdır, hayatları pahasına sahiplerini korurlar ve oldukça sadık Sivas Kangal, Türkiye'ye has çoban köpeği zeki ve güçlü bir köpektir. Sivas yöresinde yetiştiğinden Sivas kangalı da denir bu hayvana. çok cesur ve dayanaklıdır, hayatları pahasına sahiplerini korurlar ve oldukça sadıktırlar.

  Kökeni
  Sivas kangalının kökenine baktığımızda herkesin hemfikir olduğunu görüyoruz.  orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türkler hayvancılıkla uğraştıkları için kendi obalarının devamı için gelirken bu güzel hayvanları da yanlarında getirmişlerdir.  orta Asya'nın hava iklimine benzeyen Anadolu'da bu hayvanlar hemen uyum sağlamış, gelişmiş ve türlerini devam ettirmişlerdir. 

  Özellikleri
  Sivas kangal kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi tonlarında  ya da kırçıl uzun olmayan tüylere sahiptir. Ağız ve kulak çevrelerindeki siyah lekelerin genişliği kangal çoban köpeğinin akbaş ya da karabaş olarak nitelendirmesine yol açar. Normal yetişkin bir Sivas kangalını incelediğimizde ortalama 71-81 cm boyuna ve 41-68 kg'ya ulaştıklarını görebiliriz. Genelde koyun sürülerini kurtlardan koruma amaçlı olarak kullanılır ve kurtlarla savaşma cesaretinde bulunduğu için halk arasında bu köpeklere kurtboğan da denilir. iklim olarak serin bir havayı seçen bu hayvanlar soğuk iklimlerde yaşamaya bayılırlar. özellikle karla karşılaştıklarında küçük çocuklar gibi sevinirler. orta Anadolu'nun yüksek platolarındaki iklim şartlarının ister istemez savaşçı yaptığı bu köpekleri eğitirken disiplinli ve programlı eğitmek gerekir. liderliği seven bu köpekler iyi eğitilmezlerse sert mizacı problem çıkarabilir. Özellikle hayatında ilk defa köpek beslemek isteyen insanlara başlangıç olarak bu köpek cinsi tavsiye edilmez.  köpekler arasında en akıllı köpeklerden biridir ortalama üç yaşındaki bir çocuğun zekasına sahiptir. 600 yakın kelime hazinesine sahiptir ve bazı şeyleri sadece gözlemleyerek de öğrenebilir. Uzağı en iyi görebilen hayvanlardır hatta renkli gördükleri dahi söyleniyor bu köpek cinsi hakkında.  inanılmaz hisli bir hayvandır, asla dövüşlere sokulmayacak bir hayvandır: haksız yere bu köpeğe bağırdığınızda üzüntüsünden bir kaç gün yemek yiyemeyecek kadar duygusal ve ince ruhlu hayvandır. Çocuklara asla zarar vermezler.

  Sivas KangalBakımı
  Sivas kangal sahiplerine oldukça sadık olması, çocuklara zarar vermemesi, insancıl olmaları onları beslemek için en güzel nedenlerden biridir fakat bu köpekler kendi doğal ortamlarının dışında yaşayamazlar oldukça soğuk yerleri seven bu hayvanları evde beslemeniz çok zor. Özgürlüklerine çok düşkün olan bu köpekleri bağlamak onlara işkenceden başka bir şey değildir. Fizikleri ve içgüdülerini düşündüğümüzde günlük ortalama 20 -30 km yol yürümeleri gerekir. Şehir hayatına uyum sağlayamaz bu sevimli hayvanlar eğer beslemeyi düşünen olursa köy gibi yerde yaşıyorlarsa beslemelerini öneririz.
  ]]> Maltese https://www.kopekler.gen.tr/maltese.html Fri, 16 Nov 2018 18:51:41 +0000 Maltese, Malta Terrieri da olarak bilinir ve dünyanın en eski süs köpekleri ırkındandır.  Yunanlı filozof Theophratrus tarafından Malta’nın eski adı olan Melita ırkı olarak adlandırılmıştır. Malta valisi Publuis bu cinsi o Maltese, Malta Terrieri da olarak bilinir ve dünyanın en eski süs köpekleri ırkındandır.  Yunanlı filozof Theophratrus tarafından Malta’nın eski adı olan Melita ırkı olarak adlandırılmıştır. Malta valisi Publuis bu cinsi o kadar çok severmiş ki resmini yaptırdığı ve adına şiir yazdığı söylenmektedir. İtalya’da Spaniel ve Poddle cinsleri çiftleştirilerek üretildiği bilinmektedir ve Haçlı seferlerinde şövalyelerin bu ırkı İngiltere’ye getirdiği belirtilmektedir. Maltese ırkının kökeni Avrupa olsada İtalyan kökenli olarak kabul edilmektedir. En eski köpek ırklarından olduğundan dolayı kökeni hakkında tam bilgi vermek mümkün değildir. 

  Maltese Fiziksel Özellikleri: 22 cm kadar uzayan düz, parlak ve ipeksi bir kürkü vardır. Renkleri beyazdır fakat fildişi beyaz olarakta kabul edilirler. Neredeyse hiç tüy dökmezler. Kafa yapısı küçüktür, burna doğru sivrilir, siyah bir burnu ve keskin alın çıkıntısına sahiptir. Kulakları uzun ve düşüktür. Sırt çizgisi belirgindir. Küçük olmasına rağmen güçlü bir yapısı vardır. Maltese terrierler 20-25 cm yüksekliğinde ve 3-4 kg ağırlığındadır.

  Maltese Karekteristik Özellikleri: Uysal, sevecen, cana yakın, hayat dolu, oyuncu bir ırktır. Sahibine çok kibar ve sadıktır, hatta fazla şımartılırsa sahibini kıskanır ve saldırgan olurlar. Eğitimleri güç olsada oldukça zeki bir ırktır. Doğru eğitim verilirse küçük numaralar öğrenirler. Tuvalet eğitimleri zordur, sabırlı ve şefkatli olunmalıdır. Yarışmalarda en çok kullanılan ırktır. Evde çok rahatlıkla bakılabilen Maltese terrieri  dışarıda oynamaya bayılırlar, özellike su birikintilerini çok severler. Sıcağı, nemli ve rutubetli ortamları sevmezler. 

  Maltese Bakımı: Tüyleri 22 cm kadar uzar, düz, parlak ve ipeksi bir yapısı vardır. Kürkü her gün taranmalıdır, aksi taktirde dolaşır ve açılamaz bir hale gelir, traş ettirmek zorunda kalabilirsiniz. Dişlerinden dolayı ağız kokuları vardır düzenli olarak dişleri fırçalanırsa bu koku sizi pek rahatsız etmeyecektir. Göz kenarlarındaki tüyler düzenli olarak kesilmeli ve göz çevresi her gün, kulakları haftalık olarak temizlenmelidir. Kulak içinde uzayan tüyler traşlanmalıdır. Tırnakları aylık düzenli olarak kesilmelidir. Sürekli yıkamak köpeğin hassas cildine zarar verdiğinden ayda bir kez köpek şampuanları ile yıkanmalıdır. Günlük düzenli yürüş egzersizleri yapılmalı ve bol bol oyun oynamalısınız. Oldukça küçük yapısı nedeniyle uygun kaliteli kuru mamalar ile günde 2 öğün beslenmelidir. Balık, tavuk ve et kemik parçaları kesinlikle verilmemeli, bu yiyecekleri yutamadıklarından ölümlerine neden olmaktadır. İyi bakılırsa 15-16 yaşına kadar yaşayabilirler.

  MalteseMaltese ırkının yatkın olduğu hastalıklar; diz kapağı çıkığı, Fontanel’in (bıngıldak) açık kalması, Hipoglisemi, Hidrocephalus, deri problemleri, göz problemleri, solunum problemlemleri, diş problemleri ve sağırlıktır.

  Maltese ırkının bakımı ve sahiplenilmesi ev ortamı için oldukça uygundur. Tüy dökme problemi olmadığından alerjik yapılı kişiler rahatlıkla sahiplenebilir. Küçük ama güçlü yapısı, beyaz ipeksi, parlak uzun tüyleri ve size olan sevgi ve sadakati ile hiç yanından ayrılmak istemeyeceğiniz bir ırktır.
  ]]>
  Newfoundland https://www.kopekler.gen.tr/newfoundland.html Sat, 17 Nov 2018 18:50:50 +0000 Newfoundland; bilinen üst sınıf bir köpek ırkıdır. Newfounland genetik olarak büyükçe iri cüsseli ve özellikle siyah renk bir köpek cinsidir. Bu ırk köpekler Newfoundland ve labrador bölgeleri kıyılarında yetişen ve adın Newfoundland; bilinen üst sınıf bir köpek ırkıdır. Newfounland genetik olarak büyükçe iri cüsseli ve özellikle siyah renk bir köpek cinsidir. Bu ırk köpekler Newfoundland ve labrador bölgeleri kıyılarında yetişen ve adını da bu coğrafi bölgeden alan köpek ırkıdır. Newfoundland cinsi köpeklerin normal yaşam süreleri yaklaşık olarak 8 ile 10 yıl arasında olmaktadır. Newfoundland özellikle siyah renk olmakla birlikte kahverengi, gri ve siyah beyaz renk olanları da bulunmaktadır. Newfoundland cinsi köpeklerin erkek cinslerinin boyları yaklaşık olarak 65-75 cm arasında olurken dişi Newfoundland köpeklerin 60 ile 70 cm arasında olduğu bilinmektedir. Newfoundland ırkı köpekler mizaç olarak eğitilebilen, iyi huylu, sakin görünüşlü ve nazik bir köpek ırkıdır. Ayrıca Newfoundlanad köpeklerin kökeni yani ana vatanı olarak İngiltere ve Kanada olarak bilinmektedir.  Newfoundland cinsi köpekleri genellikle iyi bir yüzücü olduklarından suda kurtarma köpeği olarak çok fazlaca kullanılmaktadırlar. Newfoundland ırkı köpeklerin bir söylentiye göre batan bir gemiden kurtulan ve cankurtaran sandalına binen 20 kişiyi sahile kadar çektikleri ve bu sebeple ilk defa bir köpeğe altın madalya verildiğide bilinenler arasındadır. Ve bu davranışları cesaretleri sayesinde newfoundland köpeklerine ayrıca Suların St. Bernard' ı denilmiştir. 

  Newfoundland Köpekleri Özellikleri,

  Newfoundlanad cinsi köpekler oldukça büyük cüsseli olmaları ile bilinen köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Newfoundlanad köpekler karakteristik özellikleri olarak ilk başta çok zeki, dost canlısı, insanlara yakın sıcak kanlı, güvenlik, sakin, zararsız ve aynı zamanda sululuklarla ile bilinirler. Ve güçlü ve dayanıklı bir köpek cinsi olduğuda bilinmektedir. Newfoundland köpekler cesurdur fakat bu cesaretleri vahşilikten çok uzaktır. Kendi sahiplerine karşı son derece dikkatli olan Newfoundland köpekler çok sabırlı bir karakter yapısına sahiptirler. Newfoundland cinsi köpeklerinin en büyük özelliklerinden biriside çocuklar ve yaşlılar ile çokiyi dost olarak onları her türlü tehlikelere karşı koruma gibi bir içgüdüleri olduğu da bilinenler arasındadır. Newfoundland köpekler sıcak havalardan hoşlanmayan yapıları olan bunun yanı sıra suyu çok seven ve serin ortamlarda yaşamayı ve bulunmayı isteyen köpeklerdir. Gelişen deniz araçları gemiler ve iletişim araçları sebebi ile Newfoundland cinsi köpeklerin profesyonel cankurtaran özelliğine gölge düşürmüş ve pasifleştirmiştir. Fakat bütün bu olanlara rağmen Newfoundland köpekleri insanlara karşı vefalı ve hoş bir arkadaş özelliğini halen taşımaktadır.

  NewfoundlandNewfoundland Köpeğinin Kökeni,

  Newfoundland köpeklerinin kökeni hakkında birçok rivayet bulunmaktadır. Hatta öyle ki bu ırkın 1600 yıllarında kutuplarda yaşayan kutup köpekleri kökeninden geldiğini söyleyenler bile bulunmaktadır. Ayrıca bazı kesimler ise Newfoundland köpeklerinin Britanya kökenli olduğunu iddia etmişlerdir. Son olarak iddia edilen Newfoundland ırkı köpeklerin Labrador ırkına akraba olduğu söylenmektedir. Bu rivayetin dayanağı ise bu iki cins köpeğin birbirlerine çok benzemeleridir. Son derece kusursuz bir yüzücü olan Labrador bu özelliği İle Newfoundland ile aynı özelliği taşımasından dolayı bazı kesimler bu iki cins köpeğin akraba ve aynı kökenden geldiğini savunmuşlardır.
  ]]>
  Köpek Kulübesi https://www.kopekler.gen.tr/kopek-kulubesi.html Sat, 17 Nov 2018 21:24:01 +0000 Köpek Kulübesi, İçinde köpeklerin yaşadığı, genellikle tahtadan yapılmış bazen de plastikten yapılabilen, köpeğin girebileceği, ebatlarda bir giriş kapısı bulunan, evlere denir. Bazı köpek sahipleri, özel ze Köpek Kulübesi, İçinde köpeklerin yaşadığı, genellikle tahtadan yapılmış bazen de plastikten yapılabilen, köpeğin girebileceği, ebatlarda bir giriş kapısı bulunan, evlere denir. Bazı köpek sahipleri, özel zevkleri doğrultusunda bu kulübelere, kulübenin içinde barınan köpeklerin isimlerinin ya da cinslerinin yazılı olduğu bir tabela yaptırırlar. Buradaki amaç, iyi niyetli ziyaretçilere köpeği tanıtmak iken; kötü niyetli ziyaretçileri de caydırmak olabilir.

  Köpek Kulübelerinin Fiyatları Ne Kadardır

  Köpek kulübelerinin fiyatları, köpeğin sadece başını sokacağı bir çatısı olsun diyenlere, küçük ya da orta büyüklükte olmasını isteyenlere, kulübenin çatısının kaplı olacağı malzemenin cinsine göre, parazit barındırıp barındırmamasına göre, veteriner destekli olup olmamasına göre ve boyalı olup olmamasına bağlı olarak değişkenlik arz etmektedir.

  Eğer köpeğin sadece başını sokacağı bir çatısı olsun da gerisi önemli değil diyorsanız, basit, tahta veya plastikten yapılmış köpek kulübesi satın alabilirsiniz. Bunun için de  350 ile 700 TL'yi gözden çıkarmanız gerekir.

  Eğer orta büyüklükte, sağlam ve çatısının kaliteli malzemelerden yapılmasını istiyorsanız, fiyatın biraz artması kaçınılmaz olacaktır. Bu tür köpek kulübelerinin fiyatları için de 750 ile 850 TL ödemeniz gerekir.

  Köpek Kulübesi

  Eğer kulübenin parazit barındırmasını istemiyorsanız ve veteriner hekim destekli kulübe olmasını istiyorsanız, o tür kulübeler için de yaklaşık 1000 TL'yi gözden çıkarmanız gerekebilir.

  Köpek Kulübesi Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir 

  • Köpek kulübesi tahtadan yapılmış ise, boyanmış, yıkanabilir olması gerekir,
  • Kulübenin içinde ince kıvrımlar ve kulübede delikler olmamalıdır,
  • Köpek kulübesinin içinde bit, parazit, böcek gibi haşerelerin barınamaması gerekir.
  • Eğer köpek süs köpeği ise, kulübe küçük ebatta olmalıdır. Eğer farklı cins bir köpek ise kulübenin ebadı biraz daha büyük çaplı olmalıdır.
  • Köpek kulübesinin,  köpek, kulübenin içinde iken başını eğerek ayağa kalkabileceği ve içinde dönebileceği kadar büyük olmalıdır. 
  • Köpek kulübesinin çatısından ve bacasından su damlamamalıdır.
  •  Kulübenin yerle temas ettiği zemin, direk kulübenin zemini olmamalıdır.

  Köpeği, Köpek Kulübesine Alıştırma Aşamaları Nelerdir

  Eğer yağmur yağar ve köpek kulübeye girmek istemezse, o zaman ilk önce köpeğin üzerine yatacağı paspası kulübenin içine sermeliyiz. Daha sonra köpeğin sevdiği yiyecekler ve kemirmekten hoşlandığı kemikleri köpeğe koklatıp kulübenin içine atmalıyız. Böylece köpeğin kulübenin içine kafasını uzatmasını sağlamalıyız. Amacımıza ulaşırsak, ödül olarak da çeşitli bisküviler vermeliyiz.

  ]]>
  Av Köpeği https://www.kopekler.gen.tr/av-kopegi.html Sun, 18 Nov 2018 10:12:47 +0000 Av köpeği, özellikle ülkemizde çok yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Bu köpek, özellikler gerçek avcılar tarafından beslenmektedir. Sürekli olarak av işi ile uğraşan insanlar bu köpek olmadan ava bile çıkmazlar. Avcıl Av köpeği, özellikle ülkemizde çok yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Bu köpek, özellikler gerçek avcılar tarafından beslenmektedir. Sürekli olarak av işi ile uğraşan insanlar bu köpek olmadan ava bile çıkmazlar. Avcılar ile bu köpek arasında çok sıkı bir bağ vardır. Avcılar, av sırasında avladıkları kuş türlerini ya da diğer hayvanları bulup getirmekle uğraşmazlar. Bu görev, avcıların yanlarında getirdikleri köpekler tarafından yapılmaktadır. Türkiye'de en çok kullanılan av köpeği türü "drahthaar ve kurthazar" adındaki av köpeği cinsleridir. Bu iki cinste özellikleri itibari ile diğer birçok av köpeğinden daha mükemmeldir. Ren yoğunluğu olarak erkek olan av köpeklerinin rengi kahve ile beyaz karışımıyken, dişi olan av köpeklerinde bu renk düz kahverengidir. Bu özellikleri her ne kadar çok belirgin olsa bile kesinlikle renge bakara erkek dişi ayrımı yapılamaz. Bunun için av köpeğinin erkek ya da dişi olduğunu anlamak için diğer özelliklerine de bakmanız gerekmektedir. Av köpeklerinin erkekleri çok daha dayanıklı oldukları için genellikle avcılar erkek olan av köpeklerini beslemektedir. Fakat ciddi avlara çıkmayan küçük avcılar dişi ya da erkek fark etmeden her iki ırkı da beslerler. Av köpeklerinin tüyleri çok kısadır. Bu şekilde çok kısa olan tüyler aynı zamanda çok ince olduğu için tüy dökme ve buna benzer sorunlar ortaya çıkmaz.Tüylerinin ince olması birçok kişinin aklına kış aylarında bu köpeğin üşüyeceğini getirir. Aslında bu durum tam tersidir. Bu köpeğin tüyleri oldukça kısa olsa bile yine de kış aylarında ciddi soğuklara dayanabilirler. Özellikle ava çıkılması durumunda karlar üzerinde rahatça hareket edebilir. 

  Görünüm özellikleri:
  Av köpeği, görünüm olarak biraz daha zayıf köpeklerdir. Bu köpeklerin zayıf bir görünümünün olmasının en büyük nedeni tabi ki tüylerinin oldukça kısa olmasıdır. Dişi av köpeği erkek av köpeğine göre biraz daha göz rengi farklılığı gösterir. Dişi olan av köpeği göz rengi olarak bal sarısı bir haldeyken erkek av köpeklerinde kahverengi bir renktedir. Bunun yanı sıra erkek ve dişi av köpeğinin burun renkleri de kahverengidir. Diğer birçok köpeğin burun rengi siyahtır. Bu nedenle bu özellikleri de av köpeği ayrımı için önemlidir. Bunun yanı sıra av köpeklerinin üst dudak yapıları, erkeklere göre yüzde yirmi oranında ayrıktır. Bazı av köpeklerinde bu oran biraz daha fazla olabilir. Fakat bu özellikleri nedeniyle burun delikleri biraz daha aralıklı olur. Dişilerde yüzde dört oranında ayrık olan burun delikleri erkek av köpeklerinde yüzde altıdır. Bunun yanı sıra av köpeği deri yönünden de büyük özellikler göstermektedir. Derisi oldukça esnek olan bu köpek türü, bu özelliğiyle düşmanlarına avantaj kaybettirmektedir. Erkeklerin deri yapıları, dişi olan av köpeklerine göre biraz daha sıkı yapıdadır. 

  Av köpeği ile çocuklar:
  Dikkatli bir şekilde yapılan araştırma sonucunda ev halkının dışındaki insanlarla çok samimi olmayan av köpeği, özellikle evdeki çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Çocuklara karşı güven verici samimi tavırlara bürünen bu köpek, çocuklarla oynamayı sevse bile yetişkinlerde çok oyun oynamaz. Bu nedenle bir oyun köpeği olarak bu köpek tercih edilmemelidir. Genel olarak bu açıdan bakıldığında çocuklarla bu köpeklerin ilişkileri genellikle olumludur. 

  Av köpekleri ve bekçilik:
  Günümüze beslenen av köpekleri küçüklükten sonra bekçilik için eğitildiğinde çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Fakat yetişkin olduktan sonra bu köpeği bekçilik yapması için evin önüne bağlamanız yanlış olacaktır. Yetişkin olan av köpeği bekçilik yapmak için iyi bir eğitime ihtiyaç duyar. Bu eğitim ise direk olarak bir eğitmen tarafından verilmelidir. 

  Av köpeği ve koku takibi: 
  Son olarak değinmek istediğim bir konu ise av köpeklerinin koku takibi özellikleridir. Aslında bu köpeklerin av köpeği olarak kullanılmasındaki en büyük neden koku takibinin diğer köpek türlerinden yüzde 40 daha fazla olmasıdır. Av köpekl]]> Terrier Köpek https://www.kopekler.gen.tr/terrier-kopek.html Sun, 18 Nov 2018 16:04:03 +0000 Terrier köpekleri, görüntü itibariyle sevilen bir ırktır.  Ama huyları görüntüleri kadar pek güzel değildir. Bu ırk, 1800’lü yıllarda İngiltere’de fare istilası sonucu üretilmiştir. Hala da fare yakalama güdüleri d Terrier köpekleri, görüntü itibariyle sevilen bir ırktır.  Ama huyları görüntüleri kadar pek güzel değildir. Bu ırk, 1800’lü yıllarda İngiltere’de fare istilası sonucu üretilmiştir. Hala da fare yakalama güdüleri devam etmektedir ve bu konuda oldukça ustadırlar. Küçük ve sevimli olduklarından dolayı çok tercih edilmekte. Bunun yanında çocuklarla uyumları iyidir. Ama sadece kendi seçtikleri ve sevdikleri çocuklar ile diyalogları bu şekildedir. Tam tersi şekilde agresifleşebilirler. Bu nedenle çocukları yaklaştırırken dikkatli olmanız gerekir. 


  Terrier Köpeklerinin Genel Özellikleri
  • Terrier köpek cinslerinin geneli agresiftir.
  • Kendi istemedikleri hiçbir hareketi veya komutu zorla yaptıramazsınız.
  • Başına buyruk bir köpek cinsidir.
  • Kapalı bir ortamda bırakırsanız siz onu değil o sizi cezalandırır. Mesela; İstemediğiniz bir yere tuvaletini yapabilir.
  • Sinirlendiği zaman koltukları tırmalar ve ciddi anlamda zarar verebilir.
  • Sahibini asla paylaşamaz ve çok kıskançtır.
  • Erkek terrier köpekler evlerinde burası benim der gibi her noktaya işaretleme yaparak çişini yapabilir.
  • Oldukça zeki  olan terrier cinsi köpekler bir o kadar duygusaldır.
  • Verdiğiniz komutları ödül vererek rahatlıkla kazanmasını sağlayabilirsiniz.
  Terrier Köpek
  • Evde beslememeye son derece uygun olan terrier cins köpekler sizinle yatağınızı paylaşmaya bile kalkabilir.
  • Ev yemeklerine oldukça düşkündür.
  • Canlı ve hiper aktiftir.
  • Sahiplenme iç güdüsü oldukça ağır basan terrier cins köpekler, sahibini en ufak tehlikeye karşı bile korumaya çalışırlar.
  • Tedirgin olduklarında direk havlamaya başlarlar.
  • Beslemeleri oldukça kolaydır. Kuru mama ile günde 2 kere beslemelisiniz.
  • Gün içerisinde dışarıya en az iki kere çıkarmalısınız. Aksi takdirde agresif olur ve sizin istemediğiniz davranışları sergiler.
  • Terrier köpek uzun park yürüyüşlerinden büyük keyif alır ve yaşlansa da uzun yıllar aktif bir köpek olarak kalır.
  Terrier Köpek Bakımı 

  Yumuşak ve uzun kürkün günlük fırçalanması büyük önem taşır. Gözler ve ağız çevresi de lekelenmeye karşı her gün temizlenmelidir. Düzenli olarak kuru şampuanlama ile yıkanabilir. Kulaklar temiz tutulmalı ve düzenli olarak içeride uzayan tüyler kısaltılmalıdır. Diş bakımları da önemlidir. Çünkü; İleri yaşlarında erken diş dökülmeleri ve ya dişte oluşan hastalıkları da  gözlemlemelisiniz. Bu nedenle hekim tavsiyeleri bu konuda önemlidir. Başlarının  üzerindeki  tüyler genellikle bir toka ile toplanır. Bazı köpek sahipleri tüyleri kısa keserek bakımını kolaylaştırır. Terrier köpek, neredeyse hiç tüy dökmez. Bu da alerjik kişilere uygun bir seçenektir. Dışarıda oynamaya bayılır; Ancak su birikintilerini sevdiğinden eve gelince banyo şart olabilir. Emek ve ilgi isteyen bir ırktır. Gerekenler yapıldığı takdirde mutlu bir şekilde yaşayabileceğiniz bir ırktır. 

  Terrier köpeklerini, hareketli hayatı sevenler tercih etmelidir. Çünkü; Eğitim verirken asabi olmalarını ve hareketliliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Çok fazla baskıya gelemezler. Çok fazla üzerlerine gidildiğinde olumlu sonuç alınamayacak ırklardır. Bu nedenle sevgiyle yaklaşmanız gerekir ve onları çok fazla sıkmamanız gerekir. Onların  hem enerjilerini atması gerekir hem de dediğim dedik olduklarından dolayı inatlaşmamanız gerekir. Doğru sevgi alışverişi yapabildiğiniz takdirde dediklerinizi çok rahat anlayabilecek çok zeki bir ırktır. Her gün sürekli olarak enerjilerini atmaları gerekmektedi]]> Cocker Köpek https://www.kopekler.gen.tr/cocker-kopek.html Mon, 19 Nov 2018 15:35:15 +0000 Cocker köpek, neşeli, uysal, çocuk dostu, efendisine karşı saygılı ve iyi huylu bir köpektir. Apartman yaşamı için uygun bir ırktır.  Bu ırk akıllı ve güvenilirdir. Bu köpeklerin özellikleri ise; 
  Cocker köpek, neşeli, uysal, çocuk dostu, efendisine karşı saygılı ve iyi huylu bir köpektir. Apartman yaşamı için uygun bir ırktır.  Bu ırk akıllı ve güvenilirdir. Bu köpeklerin özellikleri ise; 
  • Bu köpekler tanıdık yada yabancı ayırt etmeden insanların yanında her zaman mutludur. Hem avda hem de evde gözü pek ve dayanıklıdır. 
  • Neşeli, tatlı ve hassastır. 
  • Çocuklarla çok iyi geçinir ve onlarla sanki çocuk olur. Kuyruğunu sallayarak sevecen ve cana yakın olduklarını belli ederler. Güçlüdürler. 
  • Ortalama  olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar. Tüyleri orta uzunluktadır. Çok gür değildir. Bacak ve vücudun  alt kısmı  tüylüdür.
  • Dişilerin boyu 34-37 santimetre arasında değişirken erkeklerin boyu 37-39 santimetreye kadar ulaşmaktadır. Kiloları, erkek köpeklerde 12-14 kg arasındadır.
  • Dişilerde ise bu ortalama 11-13 kilogram olarak ölçülmektedir. Köpeğin kafatasının üst tarafı burun kısmının üst kısım çizgisine eşit  bir şekildedir. 
  • Burun kısmının uzunluğu yaklaşık olarak kafa aynıdır. Bunlar, üstün bir koku alma duyusuna sahip oldukları için av köpeği olarak tercih edilir.
  • Genelde bunlar dışa dönük bir ırk olarak bilinirler. Ama bazı bireyler, içe kapanık olabilir. Bu köpekler sahiplerine karşı son derece düşkün bir yapıları vardır. 
  • Cocker köpeği karakter olarak ise, farklılıkları çok fazladır. Bu nedenle bu köpekleri alırken yavrunun ailesi araştırılmalıdır. 
  • Bazı dişi cocker köpeklerinin yapıları oldukça dominanttır. Bu yüzden öncekine benzer bir sahip isterler. Erkek olanlar ise onlardan daha iyi yapılıdır. 
  • Ayrıca işbirlikçi  bir yapıya sahiptirler.   

  Cocker Köpek

  Cocker Köpek Nasıl Eğitilir

  Cocker köpeğinin evde eğitimi kolaydır. Eğitimine 3. ve 4. aydan itibaren başlanmalıdır. Bu aylarda temel eğitim verilir. Profesyonel olarak eğitim 1 yaşından itibaren başlanmalıdır. Eğitimde dikkat edilmesi gereken konu ; Cocker köpeği eğiten kişinin lideri olduğunu hissetmesidir. Kesinlikle cocker köpeğine  karşı dengeli ve tutarlı olarak davranılması gerekir. Aksi takdirde başıboş, şımarık ve agresif bir köpek haline gelir. Köpeğin pozitif  olan davranışlarını ödüllendirip, negatif davranışlarını cezalandırmanız gerekir. Son derece zeki köpekler olup basit emirleri kolaylıkla öğrenmektedir. 

  Cocker Köpeğin Beslenmesi

  Cocker köpeğin beslenmesi için genelde kuru mama tercih edilmelidir. Ayrıca haftada bir kereyi geçmemek üzere çok iyi haşlanmış yumurta da verilebilir. Cocker köpeğinin sindirim sistemleri çok hassas olduğu için mümkün olduğunca ev yemeklerinden uzak durulmalı ve kuru mamalar ıslatılmadan önce yemek kaplarına konulmalıdır. Yavru olanların beslenmesi için,  günde 3 kere kuru mama verilmeli, 1 yaşında günde 2 kere ve  1 yaşından sonra ise günde 1 kere kuru mama ile beslenmesi yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra Cocker köpeğin günde bir kere fazla mama yüklenmesini  engellemek için bir ölçü mama, ikiye bölünerek sabah ve akşam olarak da verilebilir.  

  Cocker Köpeğin Bakımı

  Cocker köpeğinin kürkünün düzenli taranması ve fırçalanması önem taşır. Çünkü bazı kürkler özellikle gür ve yünsüdür. Bu da düğümlenmeye neden olur. Diğerleri daha ipeksi ve vücuda yatıktır. Bu ırkta kürk tip yapısı oldukça değişken olabilir. Gerektiğinde yıkanabilir ya da kuru şampuanlama yapılabilir.  Ama onları fazla yıkamak deri enfeksiyonuna yol açacağı için ayda bir kere yıkamanız yeterlidir.

  ]]>
  Kurt Köpeği https://www.kopekler.gen.tr/kurt-kopegi.html Tue, 20 Nov 2018 08:16:13 +0000 Kurt köpekleri, çok çeşitli alanlarda değişik görevlerde bulunabilirler. Çoğunlukla polis köpeği olarak kullanılırlar. Çünkü bu köpeklerin keskin       burunları sayesinde; Patlayıcı Kurt köpekleri, çok çeşitli alanlarda değişik görevlerde bulunabilirler. Çoğunlukla polis köpeği olarak kullanılırlar. Çünkü bu köpeklerin keskin       
  burunları sayesinde; Patlayıcı, uyuşturucu ve ceset gibi unsurları kolayca birbirinden ayırabilir ve tespit edebilirler. Ayrıca askerler de buna benzer 
  görevlerde onları kullanırlar. Askerleri bir tuzak veya düşmana karşı uyarırlar. 


  Kurt Köpeğinin Özellikleri
  • Kurt köpeği, saf bir ırktır. 
  • Diğer köpek ırkları gibi birçok köpek ırkının birleşmesinden elde edilmemiştir. 
  • Fiziksel olarak ağırlıkları; Erkeklerde 40-45 kg, dişilerde 40-43 kg dır. 
  • Erkeklerde omuz yüksekliği ortalama 65 cm, dişilerde 60 cm civarındadır. 
  • Çenesi güçlü olduğundan, keskin ısırıklara sahiptir. Gözleri orta büyüklükte ve  kahverengidir. 
  • Neşeli,  zeki  ve kendinden emin bakışları vardır.
  • Kulakları geniş ve dik, önde ve birbirine paraleldir. Boynu uzundur ve kaldırıp indirerek hareket esnasında hızını ayarlar. 
  • Kuyrukları uzun ve tüylüdür.
  • Oldukça aktiftir. Irk standartlarına göre oldukça kendinden emin bir yapıya sahiptir. 
  • Eğitilmeye heveslidirler ve görevlerini gönüllü olarak yaparlar. 
  • Her tür hava koşuluna uygun, dayanıklı kürk yapısına sahiptir.  Ama en önemlisi çok yönlü bir görev köpeğidir.
  • Güçlü, yetenekli, dayanıklı yapısı ve görev duygusu ile çevresinde kabul görürler. Hatta uzaklara kadar yürür, kovalar, aman vermez.
  • Karakteri; Dengeli, özgürlüğünü abartmadan kullanan, dikkatli, her an tetikte, esnek ve inanılmaz bir sadakatle bağımlı ve uyumludur. Asla   heyecanlı, aşırı saldırgan ya da ürkek değildir.
  • Asabiyet ve insana saldırma eğilimi genellikle zayıftır. İyi davranılmış ve iyi eğitilmiş köpek, genellikle diğer köpeklerle ve çocuklarla iyi geçinir. 
  • Kurt köpeklerinin çok gelişmiş bir koruma içgüdüsü vardır. Bu nedenle ergenliğe ulaştıklarında, çok aşırı bir koruma içgüdüsü taşımamaları  için, çok  iyi sosyalleştirilmiş olmaları gerekir. 
  Kurt Köpeği Bakımı  

  Kurt Köpeği
  Kurt Köpeğinin yıkanma sıklığı konusunda herhangi bir kural yoktur. Bununla birlikte köpek düzenli olarak fırçalanmalı,  postunda pire ve kene olmadığına bakılmalıdır. Köpek, çok kirlenmemişse 6 ayda bir kez suyla yıkanmalıdır. Yıkama, köpeğin kuyruğundan başlar, başına doğru devam eder. Köpeğin, vücudu  önce ıslatılır. Sonra özel şampuanla yıkanır. Bu sırada kulakları pamukla tıkanmalıdır  ve  gözlerine sabun kaçmamasına dikkat edilmelidir. Sahip oldukları özellikler gerektirmedikçe,  bir köpeğin tüyleri kırpılmaz. Güneş, köpeğin derisini yakabilir ve böylece böcekler köpeğin kanını emebilecekleri   bir alan bulmuş olurlar. Düz tüylü köpeklerin özel bir eldivenle ya da hafif metalden yapılmış bir fırçayla kaşağılanması gerekir. Uzun ve tel gibi tüyleri olan cinslerin taşıdığı özellikler nedeniyle,  tüylerinin kesilmesinde yarar vardır.  Zaman zaman köpeğe göz banyosu yaptırılmalıdır. Kulaklar her hafta mavi  ispirtoyla  nemlenen  pamuklu çubuk kullanılarak temizlenmelidir. Dişler için veteriner bakımı gerekir. Aynı zamanda her zaman düzenli  periyotlarla   fırçalanmaları gerekmektedir. Dişlerin dökülmesine neden olabilen diş taşlarının temizlenmesi gereklidir. Tırnaklar, hayvanın yürümesini zorlaştırmayacak ölçüde ve uygun makasla  kısaltılabilir. 

  Kurt Köpeği Eğitimi 

  Burada en önemli nokta köpeğin sahibini sadece sakin ve sessiz ortamlardayken dinlemesi değil, özellikle yanlarında yabancılar varken, sokakta ve başka köpeklerin yanındayken, yani dikkat dağıtıcı ve onu kışkırtıcı ortamlarda dinlemesidir. İçerdiği komutlar; Takip, otur, gel, yat  otur, bekle, yat bekle ve hayırdır. Temel itaate ideal başlama yaşı 6-9 ay arasıdır. Temel itaat eğitimi olmayan köpeğe diğer e]]> Kars Çoban Köpeği https://www.kopekler.gen.tr/kars-coban-kopegi.html Tue, 20 Nov 2018 13:42:54 +0000 Kars çoban köpeği,  yüzyıllar önce sürüleri, Kafkasya'dan dağlarla ve Karadeniz'le Hazar denizi arasındaki bölgelerde diğer insanlardan ve hayvanlardan koruyan ve bir köpektir. Bu  köpekler genel olarak; Kars, Ardahan, Ar Kars çoban köpeği,  yüzyıllar önce sürüleri, Kafkasya'dan dağlarla ve Karadeniz'le Hazar denizi arasındaki bölgelerde diğer insanlardan ve hayvanlardan koruyan ve bir köpektir. Bu  köpekler genel olarak; Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetiştirilir. Saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına olan uyumu ve  zeki bir çoban köpeği olması nedeniyle tercih sebebidir. Sıralayacağımız özelliklere bakarak, bu köpekleri daha iyi tanıyabilirsiniz. 

  Kars Çoban Köpeği Özellikleri
  • Kars çoban köpeği safkanlığı tescil edilmiş, dağlık arazilere uyumlu ve soğuk havaya karşı dayanıklı çok iyi koruyucu olan köpeklerdir. 
  • Oldukça zeki, ideal bir çoban köpeği cinsidir. 
  • Kafa yapıları oldukça büyük, iri ve siyahtır. Burunları orta uzunluktadır. 
  • Ağızları büyük ve çene yapıları kuvvetlidir. Dudaklarının iç kısmı siyahtır. 
  • Kulakları sarkık, geniş ve derindir. Alınları düzdür. Kuyrukları uzun tüylü ve  kıvrımlıdır. 
  • Tüyleri karışık ve kabarık görünümlü, bacaklar kuvvetli, iri pençeli ve güçlüdür. 
  • Baş, kulak, göğüs altından arkaya doğru olan kısım çoğunlukla siyahtır.
  • Koruyucu özellikleri gelişmiştir. Ancak düşmana karşı oldukça hırçındırlar. 
  • Kars çoban köpeği  herkesin köpeği olamaz. Çünkü kendisiyle vakit geçirecek eğitmeni, lideri olabilecek sağlam karakterde sahiplerle gerçek anlamda kişiliğini bulabilir. 
  • Görünüşleri korkutucu görünse de çok saygılı ve  uslu köpeklerdir. 
  • Kars çoban köpeklerinin tercih edilme sebebi; Sahiplerine çok bağlı olmaları ve koruma içgüdülerinin fazla olmasıdır.  
  • Bu köpekler  inatçı ve eğitilmesi çok zor bir cinstir. Bu yüzden çok sabırlı olmanız gerekir. 
  • Büyümesi ve olgunluk çağına gelmesi yavaş bir köpektir. Çok dayanıklıdır ve  aşırı iklim şartlarına kolaylıkla dayanır. 
  • Çok uyanık ve ihtiyatlıdırlar. Çevrelerindeki en ufak bir değişiklikte, hemen hırlamaya ve havlamaya başlar. 
  • En uzun yaşayan ırklardan biridir. Ortalama 20 sene yaşarlar.
  • Büyüme çağları 4 yaşına kadardır. 
  Kars Çoban Köpeği
  Kars Çoban Köpeği Eğitimi 

  Kars çoban köpeklerinin eğitimi, sahibi ile kurdukları manevi  ilişkiye bağlıdır. İlk olarak kendimizi onun dostu olduğuna inandırmak gerekir. Köpek ile her an yakın bir ilişki içinde bulunmalıyız. Köpekler, sevgi veya azarlama ifade eden ses ve hareketlerden etkilenen canlılardır. Köpek eğitimindeki en temel kural; Köpeği sevmek ve onunla dost olmaktır. Yavru, bir aylıkken ele alınıp sevilmelidir. Dört aylıktan sonra sevilen yavrular çekingen ve korkak olurlar. Yavru olan köpek ile dostluk kurduktan sonra ilk görevimiz ona  isim vermektir. Köpeğin isminin tek veya en çok iki heceli olması gerekir. Çünkü kısa isimlere daha çok tepki verecektir. Ona karşı daima bu isim  ile  hitap edilmelidir. Köpek sürekli bir şeyler yemek ister. Köpeğin yiyeceğini kendi   
  yiyecek kabında, belirli  yer ve zamanlarda, belirli oranda yemesi onun, genel sağlık, sindirim  ve  boşaltım düzeninin yanı sıra, eğitimi üzerinde de etkisi olumludur. Köpeği tasmaya yavru iken alıştırmak gerekir. Çünkü ergin hale gelmiş ve hiç tasma takmamış köpeği tasmaya alıştırmak oldukça zordur. Bu nedenle gözleri  açılır  açılmaz hemen yumuşak deriden yapılmış hafif bir tasma takılmalıdır. Bekçilik görevi yapacak bu köpeklerin, üstün  fiziki güce sahip olmaları şarttır. Bu amaçla uygulanacak yöntemlerle, köpeğin yalnız fiziki gücü değil, aynı zamanda cesareti, dikkati ve kendine olan güveni de gelişir. Fiziki güç eğitimi özel olarak yapılmış çeşitli engeller üzerinde uygulanır. Bu engeller yükseklik, uzunluk, denge, tırmanma ve güven duygusu gibi  yetenekleri artıracak çeşitli şekillerden oluşmaktadır. Kars çoban köpekleri, diğer köpek ırkları ile karşılaştırıldıkları zaman  öğrenme kabiliyetleri bakımından onlardan daha üstündürler.
  ]]>
  Pitbull Köpek https://www.kopekler.gen.tr/pitbull-kopek.html Wed, 21 Nov 2018 11:34:42 +0000 Pitbull köpeği, 19. yüzyılda İngiltere'de Bulldog ve çeşitli Terrierlerin çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiştir. Daha sonra bu köpek Amerika'da geliştirilerek, bugünkü savaşçı halini almıştır. Bu nedenle dövüştür Pitbull köpeği, 19. yüzyılda İngiltere'de Bulldog ve çeşitli Terrierlerin çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiştir. Daha sonra bu köpek Amerika'da geliştirilerek, bugünkü savaşçı halini almıştır. Bu nedenle dövüştürmek için kullananlar vardır. Bu kötü bir uygulamadır. Ama maalesef, bunun önüne geçilememiştir.

  Pitbull Köpek Özellikleri 
  • Son derece cesur ve çok canlı bir köpektir. 
  • Düşmanıyla öldüresiye savaşır. Ancak,  eğitimle yabancıların niyetini anlayabilecek kadar yetenekli, sakin, iyi huylu ve itaatkar bir köpek haline gelebilir.
  • Özel mülk bekçisi olarak çok iyidir. 
  • Savunma  ve koruma köpeği olarak da çok iyidir. 
  • Sahibine çok bağlı, çok atletik ve enerjik, çok heyecanlı, çok güçlü, acıya ve yorgunluğa çok dayanıklı, agresif ise çok agresif uysal ise çok uysal bir köpektir. 
  • Büyük kafası, büyük ağzı ve  ifadesiz bakan gözleri yüzünden  güzellik hissiyatı uyandırmayan bir yüzü vardır. 
  • Kısa kuyrukludur. Yatay duruşlu, kalın, kısa, parlak tüyleri vardır. 
  • Her renk olabilir. Ancak  %80'i beyazdır.
  • Saatlerce dövüşebilecek tek köpek ırkıdır.
  • İnanılmaz derecede insanlara karşı sevecendir. Özellikle çocuklara karşı iyi huylu, ev yaşamına uygun,  tam bir aile köpeğidir.
  • Çok fazla sayıda egzersiz ihtiyacı vardır. İhtiyacı karşılanmazsa kilo alıp obez bir köpek olabilir. 
  • Pitbull köpeklerinin ağırlığı; Dişilerde 13.5-22 kg, erkeklerde 16-27 kg dır. 
  • Çeneleri kısa ve güçlüdür. Ayak kasları gelişmiştir. 
  • Birçok köpek,  fiziksel olarak pitbulldan çok daha güçlü olmasına rağmen pitbull kadar etkili değildir. Çünkü kararlı ve inatçıdırlar. 
  • Birçok hayvanda kendisinden güçlü olanı gördüğünde hemen kaçmazlar. 
  • Pitbull köpekleri sadakat noktasında da bir çok köpek türünden  öndedir. 
  Pitbull Köpek
  Pitbull Eğitimi

  Pitbull köpeği,  diğer köpekler gibi içgüdüleri ile hareket etme ve  liderlik yapma  ihtiyaçları vardır. Eğer  sahibi olarak yönlendirmeyi beceremezseniz, yapacağı her türlü hareketi sorumluluğunuza almış olacaksınız.  Köpeğinize sizin yöneten kişi olduğunu hissettirmelisiniz.  Ama kesinlikle onlara vurmadan, şiddet uygulamadan yapmalısınız.  Pitbullları yavruluktan itibaren iyi eğitmeli ve kendinize bağlamalısınız. Asla siz onun dediğini değil o sizin dediğinizi yapmalıdır. Çünkü duyguları oldukça kuvvetli bir köpektir. 

  Pitbull Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Eğer birlikte kapıdan dışarı çıkacaksanız ilk çıkan siz olmalısınız. 
  • Köpeğinizle sizi yenebileceği oyunlar oynamayın. 
  • Eğer kızdığınız durumlarda göz göze bakıyorsanız kesinlikle ilk başını çeviren siz olmayın.
  • Pitbulunuz başkasına ait bir eşyayı  siz izin vermedikçe ısırmasın. 
  • Pitbulunuzla aynı yerde uyumayın. 
  • Kendisini sevdirmek istediğinde değil siz onu sevmek istediğinizde onu sevin. 
  • Ne zaman oyun oynamaya başlayacağınıza  ve ne zaman oyunu bırakacağınıza da siz karar verin. 
  • Eşyalarınızın üzerinde gezinmelerine izin vermeyin. Sert ve kararlı sözlerle onu uyarın. Kontrolü elinize almanız gerekir. 
  Pitbull Beslenmesi 

  Genel olarak yavrunun kuru mamayla ilk tanışması,  annenin mama kabı ile ve mama kabının etrafında gezinirken  patilerine bulaşan,  suyla ıslatılmış     kuru mamanın yalanması yoluyla gerçekleşir. Yavrular 6 haftalık olduklarında,  sütten kesilmek için hazır hale gelirler. Eğer yavrular,  yaklaşık 4-5 haftalık olduklarında annelerinin mama kabından katı gıda almaya başlamışlarsa, bu dönemde de sütten kesilebilirler. Yavruların normal büyüme ve gelişmeleri için besin gereksinimi,  yetişkin bir köpeğin ihtiyacından daha fazladır. Bu nedenle  tüm yaşam evreleri için eksiksiz,  tam ve dengeli besleyici diyetler önerilir. Böylece ilave olarak v]]> Yavru Köpek https://www.kopekler.gen.tr/yavru-kopek.html Thu, 22 Nov 2018 11:14:40 +0000 Yavru Köpek, alırken öncelikle dış görüntüsüne dikkat etmek gerekiyor. Bunun bir manevi yönü var, bir de sağlık yönü. Bir pet shopa gittiğiniz zaman eğer birkaç tane yavru varsa, özellikle sizinle iletişimi en iyi ol Yavru Köpek, alırken öncelikle dış görüntüsüne dikkat etmek gerekiyor. Bunun bir manevi yönü var, bir de sağlık yönü. Bir pet shopa gittiğiniz zaman eğer birkaç tane yavru varsa, özellikle sizinle iletişimi en iyi olanı tercih etmeniz önerilir. Veterinerlere göre, öncelik her zaman köpeğin sizi seçmesindedir. Dolayısıyla size en yakın gelene, size en çok ilgi gösterene öncelik tanımalısınız. Bunu seçtikten sonra köpeğin görüntüsünden sağlığıyla ilgili ipuçlarını algılamak gerekir. Gözlerine baktığınız zaman, zaten akıntısı olan hayvanın gözlerinin altında ıslaklık ya da iltihaplanma görürsünüz. Köpekte  enfeksiyon söz konusuysa çapaklanma tarzında bir görüntü fark edersiniz. Buna dikkat etmek gerekir. Köpek seçiminde ikinci nokta ise yine üst solunum yollarıyla bağlantılıdır ve göz de buna dahildir.  Burunda herhangi bir akıntı olup olmaması da önemlidir. Tüy yapısı köpek seçiminde çok önemlidir. Tüyler mat değil, parlak olmalıdır. Köpeğin tüylerinde özellikle kepeklenme veya o tarz bir şey varsa,  bu sağlık problemi kaynağı olabilir. Köpek seçerken yavrunun, çevreye olan tepkisi de ölçülmelidir. Eğer bir kenarda yatıyor, yanına gelenler olduğu halde kafasını bile kaldırmıyorsa, bir tepki vermiyorsa, bu zaten yavru köpeğin genel durumunun iyi olmadığını gösterir. 

  Yavru Köpek Eğitimi 

  Genel olarak köpek eğitiminde ödüllendirme ve köpeğinizi cesaretlendirme önemlidir. Ama yavru köpek eğitimi denince bunlar bir kat daha önemli olmaktadır. Eğitime köpeğiniz eve gelir gelmez başlamalısınız.  Hiç bir zaman erken diye bir şey yoktur. Yavru köpeğinizi başarılı bir şekilde eğittiğinizde, istenmeyen davranışlardan kurtulmuş ve tam olarak sizin istediğiniz gibi dost edinmiş olacaksınız. Yavru köpek eğitimlerinizin kısa ve eğlenceli olmasını sağlayabilirsiniz. Yavru köpeğinizin davranışlarını şekillendirmek için başta temel itaat komutları ile başlayın ve daha sonra bu komutlar üzerine daha ileri seviye komutları koyabilirsiniz. Yavru köpek eğitimi esnasında kesinlikle yetişkin olmayan bir hayvan ile çalıştığınızı unutmayın. Gerçekçi, sabırlı, esnek ve daima adil olun. Köpeğiniz sizin ona öğreteceğiniz hiç bir şeyi daha önceden bilmediği için,  başta yapacağı hataları maruz görün ve bu hataları ilerde tekrarlamaması için  bol bol tekrar yapmalısınız. 

  Yavru Köpek
  Yavru Köpek Bakımı

  Henüz gözleri açılmamış yavru köpeklerin özenli bir bakıma ihtiyaçları vardır. Henüz gözleri açılmamış bir köpek bulduğunuzda bu onun henüz iki haftadan küçük olduğunu gösterir. İlk olarak yavrulara kuru,  sakin ve sıcak bir köşe bulmakla işe başlayın. Tercihen bir kutu veya bir sepete bebekleri yerleştiriniz. Yüksek bir yere koymayın. Düşerek yaralanma ihtimali olabilir. Kutunun içine tüylü olmayan eski bir kazak ya da hırka koyun. Sıcak su torbasını bir havluya sararak 2-3 saatte bir soğumadan değiştirmek gerekir. Yanlarına koyarsanız,  annelerinin sıcaklığının yerine geçecek ve üşüyerek hasta olmalarına engel olursunuz. Çok küçük yavru köpekler her 2-3 saatte bir beslenmelidir. Biberonla beslemeniz daha doğru olacaktır. Bir aylıktan küçük yavru köpekler, kendi kendilerine tuvaletlerini yapmakta zorlanırlar. Annelerinin yaptığı görevi sizin üstlenerek onları,  her yemekten sonra  nemli bir bezle masaj yaparak silmeniz gerekiyor. Bu sayede hem tuvaletlerini yaparlar hem de temiz kalırlar. Köpeğiniz için kulak, göz, diş, pati ve tüy bakımı haftalık kontroller ile yapılmalıdır.  Küçük yaştan itibaren taranmaya, dişlerini fırçalatmaya, tırnaklarını kestirmeye alıştırmanız gerekir. Aşıları bitene kadar yıkamamanız gerekmektedir. Sonrasında yılda 5-6 kez özel şampuan ile yıkayabilirsiniz. Ama çok sık yıkamamanız gerekir. Çünkü çok sık yıkamak onlarda deri ve tüy problemlerine sebep olmaktadır.
  ]]>
  Köpek Saldırısı https://www.kopekler.gen.tr/kopek-saldirisi.html Fri, 23 Nov 2018 01:23:04 +0000 Köpek saldırısı sık rastlanan bir durumdur. Peki bu durumda ne yapardınız Böyle bir durumda herkesin aklına gelen tek  şey var. O da kaçmaktır. Ama bu çok yanlış bir davranıştır. Çünkü kaçarsanız, köp Köpek saldırısı sık rastlanan bir durumdur. Peki bu durumda ne yapardınız Böyle bir durumda herkesin aklına gelen tek  şey var. O da kaçmaktır. 
  Ama bu çok yanlış bir davranıştır. Çünkü kaçarsanız, köpeğin avlanma içgüdüsünü hareket geçirirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey, sakin olmaktır. 
  Daha sonra,  eğer köpeğin size saldıracağını düşünüyorsanız,  ani hareketler yapmamalı, ellerinizi cebinize koymalı, göz göze gelmekten kaçınmalı, 
  geri çekilmeli ama kaçmamalı ve kavga eden iki köpek arasına girmemelisiniz. Çok fazla ilgilenmemelisiniz. Çünkü onların bölgesine girdiğiniz için,
  sizi kendi bölgenizden atmak isteyeceklerdir. Gövde gösterisi yapacaklardır. Bu nedenle ilgilenmeyeceksiniz. En önemlisi, onları kışkırtacak bir hareket yapmamalısınız. Bu tür davranışlar çok yanlıştır. Sadece yolunuza devam edin ve ilgilenmeyin. Zaten köpekler bunu anladıkları zaman ilgilerini yitirip
  peşinizi bırakacaklardır. 

  Köpek Saldırısı


  Eğer köpek tarafından ısırıldıysanız, ısırılan yeri geri çekmeyin. Çünkü etinizin parçalanmasına neden olursunuz. Sadece yardım için bağırın ve 
  umut edin ki elinde sopa olan biri bunu köpeğin dişlerinin arasına sokarak sizi kurtarsın. Ama eğer iş işten geçmişse ve köpekte kuduz ise, hemen ısırılmış olan yeri, biri yardımıyla  bol su ve köpükle yıkamalısınız. Daha sonra hastaneye giderek aşı tedavisi başlatmanız gerekir. Çünkü kuduz hastalığının tedavisi yoktur. Sadece antibiyotikler ile virüsün vücuda nüfuz etmesi engellenir. Ayrıca köpekler çok nadir saldırırlar. Havlayan köpek, genelde siz onu kışkırtmadıkça, kolay kolay saldırmazlar. Daha tehlikeli olan bazı köpekler hiç bir belirti olmadan aniden saldırırlar. Eğer daha önce birine köpek saldırdığını biliyorsanız, bunu tekrarlayabilir. Dediğimiz gibi asla kaçmayın. Çünkü köpekler her zaman sizi yenerler. Köpeklerin neden saldırdığını da bilmemiz gerekir ki ona göre davranalım.

  Köpekler Neden Saldırır
  • Yaşam alanlarını korumak için.
  • Kendilerini tehlikede hissettikleri için.
  • Yiyeceğinin alınacağını düşündükleri için.
  • Köpeğin bir rahatsızlığı varsa ya da  rahatsız edildikleri için. 
  • Üstünlük sağlamak amacıyla.
  • Oyun oynamak için.
  Hiçbir canlı zorunlu olmadıkça kendisinden daha iri olan bir canlıya saldırmaz. Sonucunu bilmedikleri bir çatışmaya girmezler. Bu nedenle 
  köpek saldırısı öncesi, bir taraftan kendilerini olduğundan daha iri ve kuvvetli göstermeye çalışırken, diğer taraftan rakibini süzerek olası bir çatışmanın sonucunu tahmin etmeye çalışırlar. Bir taraftan da, havlayarak rakibini korkutmaya çalışırlar. Köpeğin cesareti ve ya korkusu kuyruğundan anlaşılabilir. Sürekli dayak yemiş, eziyet görmüş, aç kalmış ve korkak bir kişilik sahibi olanlar saldırganlıktan uzaklaşırlar. Bu tür köpeklerin başları, omuz hizalarından aşağıda, yere doğru uzanır. Kuyrukları da aşağıda ve bacaklarının arasındadır. Sahibi tarafından saldırgan yetiştirilmiş, daha önce dövülmemiş, açlık veya eziyet çekmemiş köpekler ise saldırmaya yatkındırlar. Bu tür köpeklerin kuyrukları yukarıda ve sarmal şeklindedir. 

  Köpek Saldırısının Belirtileri 
  • Köpek yaklaşana karşı havlar ve hırlar.
  • Köpek yaklaşana karşı tamamen kayıtsız kalır.  Görmüyormuş, duymuyormuş gibi davranır.  Ama gözler hareketli ve sinirlidir. Bu davranışı       gösteren köpek, saldırma taraftarı değildir.
  • Kuyruk sinirli sinirli sallanır, bakışlar sert ve öfkelidir. Saldırının hemen öncesinde kuyruğun sallanması durur. 
  • Köpek gözlerini, yaklaşanın gözlerine dikmiş ve sinirli bir şekilde her hareketini gözlüyorsa,  bu köpeğin saldıracağının belirtisidir. 
  • Köpekler saldırı kararını almışlarsa, rakiplerinin gözlerine bakarlar. Ama her bakış saldırı amaçlı değildir. 
  ]]>
  Chihuahua Köpek https://www.kopekler.gen.tr/chihuahua-kopek.html Fri, 23 Nov 2018 21:10:29 +0000 Chihuahua köpek, çok küçük ve hareketli bir köpek oldukları için neşe kaynağıdırlar. İnsanlarla uyumlu ve toplum kurallarına uyan bir köpektir. Bu nedenle, eğitimi ve bakılması kolay bir köpektir. Apartman hayat Chihuahua köpek, çok küçük ve hareketli bir köpek oldukları için neşe kaynağıdırlar. İnsanlarla uyumlu ve toplum kurallarına uyan bir köpektir. Bu nedenle, eğitimi ve bakılması kolay bir köpektir. Apartman hayatına da uygun köpeklerdir. O yüzden onları rahatlıkla alıp yetiştirebilirsiniz. 

  Chihuahua Köpeği Özellikleri
  • Chihuahualar, Meksika kökenli bir ırktır. 
  • Dünyadaki en küçük köpek ırkı olarak bilinir.  
  • Ağırlıkları, 500 gr ile 3 kg arasında değişmektedir. 
  • Stresli bir yapıya sahiptirler. Küçük ırk kompleksleri olabilir. 
  • Sahibi tarafından yeterince ilgi görürse, neşeli ve uyumlu bir köpek olur. 
  • Diğer köpek ırklarına göre daha çok sosyalleştirilmeleri gerekir. Çünkü diğer canlılara tehdit olarak görür ve bu da sorunlara yol açabilir. 
  • Çok zeki bir köpektir. Söylenenleri çabuk kavrarlar. 
  • Çok seri ve çevik bir yapıya sahiptirler. 
  • Çekingen ve korkaktırlar. 
  • İnatçı ve kıskançtırlar. 
  Chihuahua Eğitimi 

  Chihuahua diğer yavru köpeklere göre eğitimi ihtiyaçları daha fazladır. Çünkü küçük oldukları için  büyütülüp şımartılmaktadırlar.  Bu şekil ürkek olan hayvanları eğitirken, çok fazla bağırmamak gerekir. Ani tepkiler verilmesi, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle yüksek bir ceza verilmemelidir. Sakin bir şekilde onları uyarmak gerekir. Onları eğitmek hem çok zor hem de bir o kadar kolaydır.  Ama üzerine gider ve inatlaşırsanız, onun ne kadar inatçı bir köpek olduğunu keşfedip istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar sevgiyle ve ilgiyle çok rahat bir şekilde eğitilebilir. Söylenenleri çok rahat bir şekilde anlayan zeki bir köpektir. Ama onun enerjisini attırmadığınızda,  zaman  ayırmadığınızda, onunla oynamayıp ilgilenmediğinizde, kendini başka şeylerle oyalayabilir. Bu da sizin hoşunuza gitmeyebilir. Otoritenizi  üzerinden  asla eksik  etmemeniz gerekir. Çok abartıya gitmenize gerek yoktur. Çünkü zaten sizin nelerden hoşlanmadığınızı ya da hangi konularda kızacağınızı onlar net olarak algılayabilecek bir zekaya sahiptirler. Evin kurallarını, yaşamın koşullarını çok net algılayan ve buna göre hareket eden bir ırktır. Özellikle ortamlarında çok büyük bir karmaşa olduğunda ya da kendine zarar gelebileceğini düşündüğünde, çok kıvrak hareketlerle kendini güvende kalabileceği bir yere kapatabilen bir ırktır. Onları iyi eğittiğiniz sürece, siz ya da çevrenizdeki kişiler, hareketlerinden rahatsız olmayacaktır. Bakmakla yükümlü olduğunuz bir canlı gibi değil, arkadaş gibi davranmanız gerekir. 

  Chihuahua Köpek
  Chihuahua Bakımı

  Chihuahua, soğuk olmadığı sürece her ortamda bakılabilir. Mutlaka ev ortamı olması gerekir. Her türlü ortama ayak uydurabilir.  Sadece soğuğa karşı
  çok güçlü değildir. Hatta yatağınızda bile kalabilirler. Tam bir kucak köpeğidir. Siz nereye giderseniz o da oraya gelecektir.  İşiniz olduğunda rahatlıkla evde bırakıp gidebileceğiniz bir köpektir. Bu köpekler iki çeşittir. Biri kısa tüylü biri de uzun tüylüdür. İkisinin arasında çok az fark vardır. Kısa tüylü olanlar daha kolay temizlenir. Uzun tüylü olanların tüyünü düzenli taramanız gerekir. Kısa olanların buna çok fazla ihtiyacı yoktur. Ama fizyolojik olarak senede  iki defa görülen tüy dökümü mevsiminde onları da taramanızda fayda vardır. Temizliği ve tüylerin yapısı kullandığınız mamalara da bağlıdır. Ne kadar kaliteli olarak beslerseniz, o kadar kaliteli bir tüy yapısı olacaktır. Bu noktada çok fazla temizlemenize gerek kalmayacaktır. Çok sık yıkamamanız gerekir. Öncelikli olarak, kulaklarının temizliği ve gözlerinin temizliği çok önemlidir. Bunların da mutlaka veteriner yardımıyla öğrenilip yapılması gerekir. Ayrıca bakımı özel losyonlar kullanarak yapmanız gerekir. Düzenli olarak bakım ve taranması bu ırk için yeterli olacaktır. Çok fazla sorun çıkarm]]> Golden Köpek https://www.kopekler.gen.tr/golden-kopek.html Sat, 24 Nov 2018 17:05:24 +0000 Golden köpekler, tercih sıralamasında ilk 10'da yer alan bir ırktır. Golden kelimesinin anlamı, getir demektir. Köken olarak goldenler, av köpeğidirler. Avları, nerede olursa olsun mutlaka bulup getirirler. Ama günümüzde daha çok Golden köpekler, tercih sıralamasında ilk 10'da yer alan bir ırktır. Golden kelimesinin anlamı, getir demektir. Köken olarak goldenler, av köpeğidirler. Avları, nerede olursa olsun mutlaka bulup getirirler. Ama günümüzde daha çok evde beslenen köpekler haline gelmişlerdir.

  Golden Köpek Özellikleri
  • Çok iyi huylu köpeklerdir. 
  • İnsancıldırlar, sevgi doludurlar. Bu nedenle çocuk bakıcısı olarak da adlandırılırlar. 
  • Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. 
  • Aile ortamına çok uygun köpeklerdir. 
  • Çok rahat eğitilebilirler. 
  • Koruma içgüdüleri çok fazla gelişmemiştir. Bu yüzden yabancıları tehdit olarak görmezler. Bu onların ne kadar sevgi dolu olduklarını göstermektedir. 
  • Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. 
  • Uslu ve zeki köpeklerdir.
  • Çok hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir.
  Golden Köpek Bakımı 

  Golden köpeklerin bakımı, çok kolay olan köpeklerdir. Düzenli yıkama ve tam anlamıyla tarama işlemi, onların sağlığı için çok önemlidir. Golden köpekleri, özel ilaçlı sabunlarla yıkamanız, onlar için oldukça yararlıdır. Ayrıca bu tarz özel sabunlar, köpeğinizi bitlerden ve pirelerden korumanın yanında, köpeğinizin tüylerinin, güzel görünmesini de sağlar. Bu köpekleri yavruyken aldıysanız, bakımı biraz zahmetli olabilir. Genelde her iki saatte bir yemeklerden sonra ve uykudan uyandıktan 15 dk sonra, dışarı çıkarılmalıdır. Mutlaka sabırlı olmanız gerekir ve yavruya, tuvalet ihtiyacını görebilmesi için ona yeteri kadar zaman bırakılmalıdır.

  Golden Köpek
  Yavrunun temiz olmasının  ne kadar uzun sürmesi, sadece sahibinin gözleme özelliğine bağlıdır. Tüy bakımı, köpeklerde üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Çünkü yılda en az iki defa olmak üzere tüy dökerler. Bahçede yaşayanlarda bu genellikle ilkbahar ve sonbahar zamanında daha yoğun olarak dökülür ve daha kısa sürer. Fakat evde yaşayanlarda, bütün bir yıla yayılarak devam eder. Eğer beslenme bozukluğu ya da bir hastalık yoksa, bu tüy değiştirme adlandırılır. Yapmanız gereken şey, onları her gün hatta yoğun olarak tüy değiştirme zamanlarında sabah ve akşam olmak üzere iki defa fırçalamaktır. Yavru köpeğinizi fırçalamaya ne kadar erken alıştırırsanız, ileride o da siz de rahat edersiniz. Çünkü fırçalama genel bakım için en az beslenme kadar önemli bir konudur.

  Parmak uçlarında yer alan ve işlev olarak insanlarda olduğu kadar köpeklerde de önem taşıyan tırnakların korunması ve düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Doğal yaşamda savunma aracı olarak kullanılan tırnakların avlanma, tutunma, tırmanma ve parçalama gibi işlevlerde, köpekler için büyük bir önemi vardır. Bu yüzden tırnaklarını keserken, dikkatli olmanız gerekir. Sanıldığı gibi köpekler, kolay kolay kokmaz ve sık yıkamak daha iyi temizlik anlamına da gelmez. Çünkü golden köpeklerde ter bezleri yoktur. Yani köpekler, patileri dışında terlemezler. Bu nedenle tere bağlı koku oluşmayacağından sık olarak yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Zaten çok fazla yıkamak, deride oluşabilecek hastalıklara yol açabilir.
  ]]>
  Kuduz Köpek https://www.kopekler.gen.tr/kuduz-kopek.html Sat, 09 Mar 2019 18:00:43 +0000 Kuduz, genel olarak kuduz olmuş bir köpeğin ısırması sonucu oluşur ve bu hastalığın tedavisi yoktur. Öyle ki kuduz bulaşan insan, suyu gördüğü zaman korkar, herkesten kaçar, aynaya baktığı zaman kendisini köpek olarak Kuduz, genel olarak kuduz olmuş bir köpeğin ısırması sonucu oluşur ve bu hastalığın tedavisi yoktur. Öyle ki kuduz bulaşan insan, suyu gördüğü zaman korkar, herkesten kaçar, aynaya baktığı zaman kendisini köpek olarak görür yada böyle bir hisse kapılabilir.

  Kuduz Köpek Belirtileri  
  • Kuduz köpek sudan korkar.
  • Köpek  huzursuz, tedirgin ve hırçındır.
  • Köpeğin gözleri kızarır ve gözlerine perde gelir. 
  • Kulakları sarkar, dili dışarı çıkar.
  • Salyası çoğalır, burnu akar, başını aşağı düşürür.
  • Sırtı kamburlaşır ve kuyruğunu ayakları arasına alır.
  • Acıkır fakat yiyemez, susar fakat içemez duruma gelir. 
  • Derisinden uyuz hastalığı belirir, devamlı olarak saldırı halindedir ve  gördüğü herkese saldırır. 
  Kuduz Köpek Tarafından Isırılan Kişinin Yapması Gerekenler 
  • Kuduz köpeğin ısırdığı yere bal, tuz ve sarımsaktan yapılmış merhem sürülmelidir. 
  • Bol bol bal şerbeti içirilebilir. 
  • Isırılan yer bir neşter yardımıyla yarılarak kan alınır. 
  • Isırılan yer, bol su ve köpükle yıkanmalıdır. 
  • Daha sonra aşı tedavisine başlanmalıdır. 
  Kuduz Hastalığının Bulaşma Şekli
  • Köpeğin salyasının, sıyrık ve ya çatlak olan deriye, göze ve ya ağza temas etmesiyle
  • Salyası ile tasmasının yaralı deri ile temas etmesi ile
  • Köpek tarafından tırmıklanarak meydana gelen yaralanmalar ile bulaşmaktadır. 
  Kuduz Tedavisi 

  Kuduz tedavinin iki amacı vardır. Birincisi, ısırık bölgesindeki yaranın tedavi edilerek vücuda giren virüslerin sayısını olabildiğince azaltmaktır. İkincisi ise vücuttan uzaklaştınlamayan virüslerin etkinliklerinin önlenmesi amacıyla hastaya aşılar aracılığıyla direnç direnç kazandırmaktır. Isırılan yer iyi bir şekilde temizlendikten sonra, yaranın çevresine kuduz virüsüne karşı hazırlanmış serum takılır. Isırık yarasının kapatılmaması gerekir.  Kuduz ısırığı olaylarında hastanın kilosu başına 20 ünite serum verilmelidir. Toplam dozun yarısı yaranın çevresine iğneyle, diğer yarısı ise herhangi bir bölgeden kas içine enjekte edilmelidir. Kuduz aşısı, karın derisi altına 2-3 gün arayla toplam 14-20 aşı uygulaması biçiminde devam ettirilir. Gecikmiş olan vakalarda ise, hastaya 24 aşı yapılması gerekir. Kuduz olaylarında erken tedavi çok önemlidir. İnsan ya da hayvan fark etmez, her türlü ısırılma olaylarında ısırılan kişinin mutlaka kuduz hastanesine  başvurması gerekir. Kişi ısırıldıktan sonra, kuduz şüpheli köpek ayrı bir yere konularak 10-15 gün gözlenmelidir. Eğer yapılan gözlemler sonucu köpek kuduzsa, bu süre boyunca ısırılan kişi klasik kuduz tedavisine alınır. 

  Kuduzdan korunmanın en iyi yolu, sokaklarda başıboş dolaşan köpeklerin ve benzeri hayvanların barınaklarda korunma altına alınmasıdır. Özellikle evcil hayvanlarınıza düzenli olarak aşılarını yaptırmanız gerekir. Günümüzde yayılması tam olarak denetim altına alınamamıştır. Ama halk sağlığı önlemleriyle ve bilinçlendirme ile bu hastalığın giderek yaygınlaşması büyük ölçüde önlenmiştir. 
  ]]>
  Kafkas Çoban Köpeği https://www.kopekler.gen.tr/kafkas-coban-kopegi.html Sun, 25 Nov 2018 06:07:31 +0000 Kafkas çoban köpeği, son derece güçlü bir yapıya sahip bekçi köpekleridir. Türkiye'nin kuzeydoğusunda çok yüksek dağlarda ve vadilerde, sığır ve ya at çobanlığı yapmış köpeklerdir. Kars çoban köpeği olarak da bili Kafkas çoban köpeği, son derece güçlü bir yapıya sahip bekçi köpekleridir. Türkiye'nin kuzeydoğusunda çok yüksek dağlarda ve vadilerde, sığır ve ya at çobanlığı yapmış köpeklerdir. Kars çoban köpeği olarak da bilinirler. 

  Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri 
  • Koruyucu özelliklerinden dolayı, bekçi köpeği olarak kullanılırlar. 
  • Kafkas çoban köpeklerinin omuz yüksekliği, 72 cm ile 75 cm aralığındadır. 
  • Ağırlıkları  45-70 kg. aralığında olması beklenir. 
  • Tüyleri son derece kalındır ve dayanıklıdır. Kendilerini soğuk hava şartlarından koruyan kulak, kuyruk, ayak parmakları ve gövdedeki kılları çok daha sıktır. 
  • Son derece güçlü kas kütlesi ve kemik yapısı bulunmaktadır. 
  • Çevrelerini kısa sürede çok iyi öğrenme, yapacakları işi iyi algılama yeteneğine ve hizmet etmek gibi özelliklere sahiptir.
  • Her an tetikte olma, dikkat kesilme ve güçlü koruma içgüdüsü vardır. 
  • Yabancılara karşı saldırgan olabilirler. Ancak sahiplerine ve tanıdıklarına aşırı bağlıdır ve sevgi doludur. 
  • Özellikle çocuklara karşı yumuşak ve koruyucudurlar.
  • Özel koruma şartları istemezler ve soğuk iklime karşı dayanıklıdır. 
  • Dik kafalıdırlar ve eğitilmesi zordur.
  • Çok güçlüdürler. Hatta sizi tasmasıyla beraber sürükleyebilirler. 
  Kafkas Çoban Köpeği Eğitimi 

  Kafkas çoban köpekleri, dik kafalı oldukları için otoriter bir sahip tarafından eğitilmesi daha kolay olur. Onları yavruyken aldığınız gibi hemen eğitimlerine başlamanız gerekir. Çünkü iri köpekler oldukları için, yetişkin dönemlerinde eğitimleri zor olur. Eğitim dönemlerinde yanlış öğretilen emirlerin, sonradan değiştirilmesi zor olduğundan eğitim aşamasında çok dikkatli olunmalıdır. Bu neden ile profesyonel birinden bu konuda yardım alınması çok daha doğru olur. Kısa süreli ve eğlenceli eğitimlerden hoşlanan köpeklerdir. Eğitim esnasında sert fiziksel müdahaleler yerine, doğru davranışlarını ödüllendirip yanlış davranışları cezalandırma yöntemini kullanmanız gerekir. Bu köpekler çok güçlü oldukları için, eğitim döneminde sahibi ile arasında güçlü bir sevgi bağı oluşmalıdır. Eğitim verirken davranışlarınızın mutlaka tutarlı olmasına öze göstermeniz gerekir. Yoksa köpek üzerinde otoriteniz kalmayabilir. Bu nedenle eğitimde tutarlı olmak çok önemlidir. Ayrıca ona karşı sevgi içeren davranışlar göstermeniz gerekir. Her şeyin başı sevgidir. Çünkü onlar sahiplerine resmen taparlar. 

  Kafkas Çoban Köpeği
  Kafkas Çoban Köpeği Beslenmesi

  Bu köpekler diğer köpeklerden farklı olarak, kuru mama dışında diğer yiyecekler de yiyebilirler. Evde beslenenler için kuru mama tercih edilirken, bekçi olarak açık alanda beslenenler için ek gıdalar verilebilir. Çok fazla et vermemeniz gerekir. Fazla et tüketimi, köpeklerde ishal hastalığına yol açabileceği için günlük en fazla yüzde 70 oranında et verilmesine dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda et suyu ve yumurta da verebilirsiniz. Onları günde 2 defa beslemek yeterli olacaktır.  

  Kafkas Çoban Köpeği Bakımı

  Kafkas çoban köpekleri uzun tüylü oldukları için, düzenli bir şekilde taranmaları gerekir. Diş bakımları da düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü bakteriler biriktiği için kötü koku oluşmasına neden olur. Dışarıda yaşayanlar, kendilerini sık sık temizlerler. Ama yine de onları ayda bir defa yıkamanız gerekir. Enerjilerini atmaları ve fazla kilo almalarını önlemek için egzersiz yaptırılmalıdır. Tırnaklarının da ayda bir defa kesilmesi onlar için yeterli olacaktır. 
  ]]>
  Boxer Köpek https://www.kopekler.gen.tr/boxer-kopek.html Sun, 25 Nov 2018 21:40:23 +0000 Boxer köpek, en güzel çirkin köpek lakaplı olarak da tanınan, iyi huylu ve sadık bir köpek cinsidir. Kin tutmayan, çocuklarla iyi anlaşan, kolay eğitilebilir bir türdür. Boxer uzun ömürlü bir köpe Boxer köpek, en güzel çirkin köpek lakaplı olarak da tanınan, iyi huylu ve sadık bir köpek cinsidir. Kin tutmayan, çocuklarla iyi anlaşan, kolay eğitilebilir bir türdür. Boxer uzun ömürlü bir köpek türü değildir. Çoğunlukla 10 yıl dahi yaşayamaz. Ancak 11-14 yıl arasında yaşayanları da bulunmaktadır. Romatizmaya eğilimli olduğundan, yağmurlu havalarda yürüyüşe çıkması problem yaratabilir. Dişlerinin sık sık veteriner bakımından geçmesi tavsiye edilir. Boxer polis aktivitelerinde, ayrıca bekçi köpeği, muhafız ve körler için rehber olarak tercih edilir. Bu köpeklerin sevimli ve canlı bir arkadaş olarak büyük değeri bulunmaktadır. Hoşgörülü, oyuncu bir köpek cinsidir. Ancak yabancılara karşı şüphecidir. Egzersizleri sevdiğinden, sık sık uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Cesareti, dayanıklı yapısı, zekası, yavrularına karşı duyduğu sempati, koruyucu, kollayıcı gözü pek, çeviklik ve gücü bir araya getirmiş bir ırktır.

  Boxer köpeklerin fiziksel özellikleri

  Köpeklerin yüksekliği, omuzdan yere kadar ortalama 53-64 cm, ağırlığı ise 30 kg civarındadır. Kısa, parlak, yumuşak derisi, kızıl veya kahverengi zemin üstüne benekli veya çizgili ya da ayak, göğüs ve kafa kısmında beyaz çizgili olur. Burnunun ucundan, ağzının ve çenenin bitimine kadar siyah bir renge sahiptir.

  Boxer köpeklerin kökeni

  Bu türe ait ilk resim, bir Flaman dokumasında görülmüştür. Ancak bunun sanatçının hayal gücünden doğmuş olabileceği kabul edilir. Çünkü boxer cinsi köpekler o dönemlerde henüz yoktu. Bu cinsin ilk defa 1850'de Münih'de Bullenbeisser Mastiff'i ile Bulldog'un çiftleştirilmesiyle meydana getirildiği bilinmektedir. Bu türün ilki, ayı avlarında kullanılmış, ikincisi boğalarla dövüşmek amacıyla kullanılmıştır. Atalarında olan vahşi içgüdülerinin bu geçmişten kaynaklandığı tahmin edilir. İlk kez 19. yüzyıl'da Almanya'da üretilmiş olan boksör ırkı, buldog ve mastif kırmasıdır. 1950'lerin ortasında beğenilen ırkların arasına girdiyse de, günümüzde artık eskisi kadar popüler değildir. Bütün buldoglar gibi, modern boxer ırkın ataları, köpek ve boğa dövüşleri için yetiştirilmişlerdi. 19. yüzyıl'da bu sporların yasa dışı hale gelmesiyle, Almanya'da polis köpeği olarak yetiştirilmeye devam etmiştir. Bununla beraber zeki köpek yetiştiricileri, hayvanın vahşi özelliklerini bir ölçüde törpülemiş, köpeğin görünüşünü az da olsa yumuşatmayı başarmıştır. Bu cinsin vücut hatlarının ve karakterinin kusursuzluğu, 1896'da tamamlanmış ve aynı sene ilk boxer kulubü oluşturulmuştur. Köpeklerin temel kökenleri ve karakteristik özellikleri hemen hemen aynı olmakla birlikte kendi içlerinde birkaç cinse ayrılırlar. Bu farklılık en belirgin olarak köpeklerin tüy renklerine göre belirlenir.

  Boxer Köpek

  Boxer Türleri

  Çizgili Boxer: Temel rengi, bu köpek ırkıyla aynıdır fakat kaburgaları boyunca bütün vücudunu çevreleyen çizgileri mevcuttur. Kişiliği ve diğer özellikleri farksızdır.

  Kumral Boxer: Boxer ile çizgili boxer 'in kırmasını elde etme çabaları sonucunda meydana gelmiştir. Yüzündeki siyah maske yalnızca burnunu örtmelidir. Aksi takdirde kendisine korkutucu bir görünüm verir. Kişiliği ve diğer özelliklerinde fark yoktur.

  Boxer köpeklerin yaşam ortamı

  Bu köpek ırkları yeterince egzersiz yaptırıldığında, apartman yaşamına bile uyum sağlayabilirler. Evde oldukça haraketli olan köpekler, bahçede bakılırsa daha mutlu olurlar. Ancak sıcak ve soğuğa karşı hassas olduklarından, bahçe köpeği olarak bakılmaları uygun olmaz.

  Boxer köpeklerin bakımı

  Köpeklerin kısa tüyleri olduğundan, bakımı son derece kolaydır. Tüylerinin haftalık olarak fırçalanması yeterli gelir. Cildin doğal yağını aldığı için, gerekmedikçe yıkanmamaları uygun olur. Son derece temiz oldukları söylenebilir. Mevsim değişimlerinde azda olsa tüy dökerler. Beslenmeleri diğer köpek ırklarında olduğu gibi, hazır mamalarla yapılmalıdır]]> Avustralya Çoban Köpeği https://www.kopekler.gen.tr/avustralya-coban-kopegi.html Mon, 26 Nov 2018 12:37:04 +0000 Avustralya çoban köpeği, bu köpek ırkı 19. yüzyılda büyük hayvan çiftliklerinde sığırların güdülmesi için geliştirilmiştir. İlk olarak İskoçya'dan getirilen Blue Merle Collie ve vahşi Avustralya Dingoların Avustralya çoban köpeği, bu köpek ırkı 19. yüzyılda büyük hayvan çiftliklerinde sığırların güdülmesi için geliştirilmiştir. İlk olarak İskoçya'dan getirilen Blue Merle Collie ve vahşi Avustralya Dingolarının karışımından elde edilen köpeklerin, daha sonra Dalmaçyalı, Bull Terrier ve Avustralya Kelpie ırklarıyla da karıştırıldığı bilinmektedir. 1980 yılında AKC tarafından tanınan köpekler, Queensland Heeler, Avustralya Heeler ve Blue Heeler isimleriyle de tanınır. Bu köpeklerin yaşam süresi 12-15 yıl kadardır.

  Yapısal özellikleri

  Oldukça sağlam bünyeli, güçlü, kaslı, çalışkan, çevik ve orta boyda bir ırktır. Köpeklerin apartman bakımı uygun değildir. Bahçede bakılması tavsiye edilir. Yapısal olarak dayanıklılığı ve kuvveti dikkat çekicidir. Aktivite yapmaktan hoşlanır. Egzersiz yapmadıklarında bu onlar için yıpratıcı olabilir. Bu durumda sıkılır ve etrafı tahrip edebilir. Bu köpeklerin yavruları beyaz renkte doğar. Ancak yavruların patilerinin altına baktığınızda, yetişkin halindeki renklerini görmek mümkündür. Sıcakkanlı yapısıyla, her türlü iklim koşuluna uyum sağlayabilir. Erkek olanlar yaklaşık 30 kg ağırlığında, 60 cm boyunda, dişiler ise yaklaşık 22 kg ağırlığında, 47 cm boyunda olur.

  Davranış özellikleri

  Her türlü aktiviteye uygun olan köpekler, cesur ve güvenilir yapısıyla öne çıkarlar. İtaatkar yapısıyla, sürü gütmede ve koruma köpeği olarak kullanımda tercih edilir. Tanımadıkları kişilere karşı bazen kuşkucu ve agresif olabilirler. Ancak genellikle iyi huylu, yeni tanıştığı kişilere karşı saldırganlık ve kıskançlık sergilemezler. Yavruyken aldıkları iyi eğitim ve ilgi sonucunda, yaşamında mutlu ve iyi bir köpek olarak anılabilirler. Çünkü öğretilen her şeyi çok hızlı alır ve uygulayabilirler. Aile olan çocuklar dışındaki diğer çocuklarla anlaşamazlar. Genellikle büyük çocuklarla daha iyi anlaşırlar. Çiftliklerde aktif bir rol oynayabilirler. Hırlama ve havlama arasındaki bir sesle, hayvanları ağıllara göndermekte ustadır. Ancak çabuk sıkılan yapısı nedeniyle, ciddi davranış bozukluğu gösterebilirler. Bahçedeyken bile yalnız kalmayı sevmezler. Sahip olarak kendine bir tek kişiyi kabul ederler. Eğitilmeleri son derece kolaydır, gereksiz yere havlamazlar. Ancak diş göstermek ve hırlamak gibi köpeklere ait özellikler belirgindir.

  Avustralya Çoban Köpeği

  Bakımı ve sağlık sorunları

  Bu köpek ırklarının günlük olarak mental ve fiziksel egzersizler en önemli ihtiyaçlarıdır. Yapısı itibarıyla bahçede yaşamaya uygun olsa da, duygusal yapısıyla sahibiyle aynı yerde yaşamaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle evde de köpeğinize uygun bir yeriniz olmalıdır. Haftada 2-3 defa tüy bakımının olması gerekir. Katarakt, kalça çıkığı, koroner kalp hastalığı ve CEA gibi temel sağlık problemleri olabilir. Ayrıca ivermektin'e karşı hassas olduğundan, dikkatli olunmalıdır. Aynı ırk köpeğin çiftleşmesinden siyah tür, sağır ve kör doğumlar gerçekleşebilir. 

  Eğitimi

  Bu köpek ırklarının eğitimi son derece kolaydır. Erken zamanda yapılan sosyalleşme eğitimi sayesinde, son derece itaatkar bir köpek olabilirler. Yüksek zeka seviyesi ve keskin öğrenme yeteneği olsa da, tekrarlayan eğitimlerden sıkılabilirler. Bu nedenle davranış bozuklukları gösterebilirler. Eğitim sırasında kendisine esas liderin kim olduğunun iyi öğretilmesi gerekir. Çünkü her zaman kendisi lider olmak isteyecektir.

  ]]>
  Pug Köpek https://www.kopekler.gen.tr/pug-kopek.html Mon, 26 Nov 2018 19:46:25 +0000 Pug köpek, Çin kökenli olan bir süs köpeğidir. Karakteristik kırışık bir yüzü, basık bir burnu ve sarmal bir kuyruğu vardır. Kısa ve parlak kürkü, gelişmiş, kaslı ve köşeli bir vücut yapısı olan köpekler Pug köpek, Çin kökenli olan bir süs köpeğidir. Karakteristik kırışık bir yüzü, basık bir burnu ve sarmal bir kuyruğu vardır. Kısa ve parlak kürkü, gelişmiş, kaslı ve köşeli bir vücut yapısı olan köpekler, farklı renklerde olabilir. Ancak en sık rastlanan rengi açık kahverengi olandır. Küçük boynu ve karakteristik özelliklerine rağmen, boyundan büyük tanımlaması yapılan bir ırktır. Bu köpeklerin günümüzdeki Pekinez ve King Charles köpeklerinin atası olduğu düşünülür. Çin dışında, Hollanda'da Orange hanedanı ile Birleşik Krallık'ta Stuart hanedanında da yaygın olarak yetiştirilir. Vücudundaki kulaklarda ve yüzde olan kırışıklıkların özenle ve sıkça temizlenme ihtiyacı bulunmaktadır. Köpeklerin obezite, hararet, farenks refleksi, beyin zarı hasarı gibi hastalıklara yakalanma olasılığı yüksektir. 

  Karakteristik özellikleri

  Köpeklerin 18 yüzyıldaki uzun ve ince görünümüne rağmen, günümüzde derin bir göğüs yapısı, köşeli ve tıknaz gövdesi, gelişmiş kasları bulunmaktadır. Kulak yapılarında düğme ve gül şeklinde iki farklı biçim bulunmaktadır. Gül biçiminde olan kulaklar standart, düğme şeklinde olanlar ise biraz daha küçüktür. Bu şekilde kulağın ön tarafı başın yan tarafına doğru düşmektedir. Genellikle düğme şeklinde olan pug köpekler tercih edilmektir. Bacak yapıları güçlü, düz ve orta boydadır. Omuzları ise biraz düşüktür. Ayakları orta uzunlukta, topuk kemikleri de orta yükseklikte ve güçlü yapıdadır. Ayak parmakları belirgin ve tırnakları siyahtır. Alt dişleri çoğunlukla üstlere göre daha uzun olur.

  Kürkleri açık kahverengi, gümüş, kayısı, siyah ya da kayısı renkte yumuşak ve parlaktır. Bunun dışında tamamen beyaz renkte pug köpeklerde bulunmaktadır. Bu tür köpekler albinizm ya da özel üretim olarak oluşturulur. Gümüş olanlar açık renk kürkte bulunan siyah kıllarla oluşur. Bu renkteki köpeklerin başı siyah, yüzleri esmer, ön ayakları karadır. Başının arkasından kuyruğuna kadar siyah bir çizgi bulunmaktadır. Kuyruğu genellikle kalçasının üzerine doğru kıvrılır.

  Pug Köpek

  Davranış özellikleri

  Bu köpek ırkı devam olarak ilgi görmek isteyen, agresif bir yapısı olmayan yapıya sahiptir. Bu yüzden çocuklu ailelere uygundur. Çocuklarla oynamayı severler. Sessiz ve uysal yapılarına rağmen, sahiplerinin ruh haline göre daha canlı ve muzip olabilirler. Daima tetikte olan yapısıyla, iyi bir bekçi köpeği olabilirler. Fakat bazen çok fazla havlarlar.

  Kökeni

  Bu köpekler en eski ırklardan biri olarak kabul edilir. Asya'da MÖ 400 yılında ortaya çıktığı düşünülür. Fakat gerçek orijini hakkındaki belirsizlik devam etmektedir. Irkı AKC tarafından 1885 yılında kabul edilmiştir. Bekçi köpeği olarak ve küçük numaraları öğrenme yeteneği konusundaki yapısını kanıtlamış olan bir ırktır.

  ]]>
  Köpek Isırması https://www.kopekler.gen.tr/kopek-isirmasi.html Tue, 27 Nov 2018 07:01:21 +0000 Köpek ısırması, hepimizin başına gelmese de sık rastlanan bir durumdur. Daha çok bacak ve kolda ısırma sonucu oluşan yaralar, ısırma şekline ve ısıran köpeğin büyüklüğüne göre değişmektedir Köpek ısırması, hepimizin başına gelmese de sık rastlanan bir durumdur. Daha çok bacak ve kolda ısırma sonucu oluşan yaralar, ısırma şekline ve ısıran köpeğin büyüklüğüne göre değişmektedir.  Bu ısırma olayında aklımıza ilk olarak gelen şey kuduz tehlikesidir. Bu konuda doğru bilindiği sanılan fakat birçok yanlış durum mevcuttur.Bir köpek eğer kuduz virüsü kapmışsa, 10 gün içerisinde ölür. Yani kuduz virüsünün insana geçebilmesi için köpeğin 10 gün önce, kuduz virüsünü kapmış olması gerekir.Bu nedenle kuduz virüsü kapan köpeğin ömrü en fazla 10 gün olduğu için her sizi ısıran köpeğin kuduz olasılığı çok azdır.Her köpek ısırması, tehlikeli değildir. Özellikle hayvan sahibi varsa ve düzenli olarak aşısı yapılıyorsa korkmaya gerek yoktur. Ama eğer hayvan durup  dururken saldırmışsa ve ağzından salyalar akıyorsa, üstüne üstelik sahibi belli değilse ve ısırıp kaçmışsa o zaman önleminizi almanız gerekir. Çünkü; Bu hastalığın tedavisi yoktur. Alınması gereken tek önlem; Isırılma sonrası yapılacak olan aşı ve serum tedavisidir. Köpek ısırması olayında aşılamaya gerek olmayan durumlar da vardır. Mesela; Köpeğin kuduz bir hayvan tarafından ısırılmadığını biliyorsak, köpek denetiminiz altındaysa, ısıran hayvan aşılıysa, köpeği kızdırdığımız için ısırıldıysak,bilmediğimiz bir köpek olduğu halde onu okşamış ve kucağımıza almışsak, onun dışkısı ve idrarıyla temas etmemişsek, yılan, kurbağa gibi soğuk canlılar tarafından ısırılmışsak veya temas etmişsek aşı olmaya gerek yoktur.

   

  Kuduz virüsü kapmış bir köpekte bazı belirtiler gözlemlenmektedir.Eğer köpek küçük bir çocuğu ısırdıysa, hemen aşı tedavisine başlarsanız çocuğun travma yaşamasına neden olabilirsiniz.  Bunun yerine ısıran köpeği gözetim altına alarak onun davranışlarını takip edebilirsiniz. Mesela; Kuduz olan köpeğin yeme isteği azalırken su içme isteği artar. Yara olan yerini sürekli kaşır. Gözlerinde irileşme ve kızarıklık oluşur.  Daha sonra da giderek bilinci kaybolur ve hırçın olmaya başlar. Bu durumda aşı tedavisi kaçınılmazdır.  Aşıdan önce siz de birtakım bakımlar yapabilirsiniz. Örneğin; Isırılan kısmı bol su ve sabunla bolca köpürterek yıkayınız. Sabunla yıkamanın nedeni ısırılan yerdeki tükürükle bulaşan virüsü temizleyerek vücuda nüfuz etmesini engellemektir. Sonra sizi sıkan takılarınız ve ya giysiniz varsa çıkarmalısınız. Isırılan bacağı veya kolu hareketsiz bir şekilde sabitlemelisiniz. Daha sonra kişiyi hastaneye götürerek gerekli müdahalenin yapılmasını istemelisiniz. 

  Köpek Isırması

  Köpekler Neden Isırır

  •  Korku
  •  Kendi bölgesini koruma isteği
  •  Karşısındakine karşı üstünlük sağlama 
  •  Avlanma içgüdüsü 

  Köpek Isırması Olayını Yaşamamak İçin Alınacak Önlemler: 

  • Köpeklere direkt olarak yaklaşılmamalıdır. 
  • Bir köpek ne kadar sakin görünürse görünsün, yanında sahibi yoksa sakın onunla oynamayın.
  • Köpek size yanaştığında hareketsiz kalın.
  • Tanımadığınız hiçbir köpekle göz teması kurmayın. 
  • Uyuyan, yemek yiyen ve yavrularının yanında olan köpeklere yaklaşmayın. 
  En Fazla Saldırgan Olan Köpek Irkları:

  • Chow-Chow
  • Pit-Bull
  • Rotreieweller
  • Sharpei
  • Akitas
  • Great Dane
  • Saint Bernard
  • Alaskan Malamute
  ]]>
  Malaklı Köpekleri https://www.kopekler.gen.tr/malakli-kopekleri.html Tue, 27 Nov 2018 21:14:29 +0000 Malaklı köpekleri, 1650’li yıllardan beri ırkını saf ve temiz olarak sürdürmüşlerdir.Neredeyse atalarımız kadar uzun yaşamışlardır.Genel olarak İç Anadolu   bölgesinde yaşayan ve yetiştirilen bu köpekler, bölge halkı Malaklı köpekleri, 1650’li yıllardan beri ırkını saf ve temiz olarak sürdürmüşlerdir.Neredeyse atalarımız kadar uzun yaşamışlardır.Genel olarak İç Anadolu   bölgesinde yaşayan ve yetiştirilen bu köpekler, bölge halkı için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Malaklı köpekler, kimi zaman koyun sürülerinin,  kimi  zaman evlerde, kimi zaman da sahibine yol arkadaşı olarak yanında bulunan bekçi ve çoban köpeğidir. En eski köpek ırkı olan bu köpekler, Türkiye'de bulunan çoban köpeği ırkının en büyüğü olup diğer ırklara göre fiziki olarak daha iri bir yapıya sahiptirler. Kangala benzerler. Fakat aralarında farklar vardır. Mesela; Malaklı köpekleri, kangaldan daha iridir. Malaklı köpeklerinde bariz bir alın çıkıntısı vardır. Göz altlarında sarkma yoktur ve kemikleri iridir.  

  Malaklı köpekleri; Boz karabaş, ala ve az sayıda da olsa çapar malaklı türlerine sahiptirler. Erkek ve dişi malaklı köpekler, fiziki olarak kendi içlerinde farklı özellikler gösterirler. Dişilerde ortalama omuz başı yüksekliği; 70 ile 75 santimetre arasında olup ortalama ağırlıkları, 65 ile 80 kilogram arasında değişir. Erkeklerde ise omuz başı yüksekliği; 85 ile 90 santimetre arasında olup ağırlıkları 70 ile 110 kilogram arasında değişmektedir. Malaklı köpeklerin ortalama   ömürleri, 5 ile 20 yıl arasındadır. Büyüme dönemleri 24 ay, fiziksel olarak gelişim süreleri ise, 3.5 yıldır. Gelişim süreçlerinde beslenmeleri için günlük olarak  yemekleri; Arpa unu, kemik suyu, süt ve bir tane yumurtanın karışımından yapılmaktadır.Sağlıklı olarak büyümeleri için, yavruluk dönemlerinde gençlik aşısı, iç ve dış parazit aşısı ile kuduz aşılarının veteriner aracılığıyla yapılması önem arz etmektedir.Malaklı köpeklerinin insanlara karşı saldırgan davranışları yoktur. Eğer yavrulukları döneminden itibaren sahibi tarafından iyi eğitilirse, edinmiş oldukları alışkanlıklara göre davranırlar. 
   
  Malaklı Köpekleri
  Malaklı köpeklerinin diğer özelliği ise; kafa yapılarıdır. Gözlerinin üst ve alt kapakları düşük, göz altlarının kızıllığı görünür. Ağızlarında ise, dudak kenarları dışa doğru, üst dudakları ise aşağıya doğru sarkmaktadır. Alın kısmından aşağı doğru iki göz hizasından başlayarak, ağızlarının üst bölümüne inen kırım dikliği, bu köpek ırkında aranan en önemli özelliktir. Kafa yapısına göre malaklı köpeğinin ağız yapısı daha kısadır. Kulakları kafa yapısına göre iri ve siyah olup boyun kısmında ise gerdanları vardır. Ön taraftaki göğüs kısmı, fiziki yapısına göre geniştir.Bilekleri kalın, arka ayakları ise mahmuzludur. Malaklı köpekleri bu özellikleri ile bir aslanı andırmaktadır. O derece heybetli görünürler. Kuyruk şekilleri; kamçı, L ve kıvrık olmak üzere üç çeşittir. Çoğunlukla kısa tüylüdür. Az da olsa uzun tüylü olanlarına rastlamak mümkündür. Bu köpekler genelde mandıracılığın olduğu ve büyükbaş hayvan yetiştirilen bölgelerde yetiştirilir. İri olmalarının hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Dezavantajı; Saatlerce bir kurdun peşinden gidemezler. Avantajı ise; Çok iyi koruyucudurlar. İri görüntüsünden dolayı görenleri zaten korkutmaktadır. Ama görüntülerinden ziyade çok sevecen, ılımlı ve dostane köpeklerdir. Ayrıca malaklı köpekleri eğitmek için elverişli değillerdir. Çünkü; yabanidirler. İnsanların arasına girmeyip hep doğada kaldıkları için çok fazla eğitilemezler. Daha güçlü olmalarını isterseniz küçük bir bahçede kalmaları etkili olmaz. Büyük bir alan gerekir. Aynı zamanda çok iyi beslemeniz gerekir ki, istediğiniz gibi güçlü bir malaklı köpeği elde edebilesiniz.
  ]]>
  Kar Köpekleri https://www.kopekler.gen.tr/kar-kopekleri.html Tue, 27 Nov 2018 22:31:32 +0000 Kar köpekleri genel olarak, kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmışlardır. Bütün dünyada tanınan ve oldukça da ilgi gören bir köpektir. Bu türün dünyada bu denli tanınmasının neden Kar köpekleri genel olarak, kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmışlardır. Bütün dünyada tanınan ve oldukça da ilgi gören bir köpektir. Bu türün dünyada bu denli tanınmasının nedeni; Yıllar önce Alaska'da yaşanan bir difteri hastalığının salgınında ilaç taşınmasında önemli bir rol oynamış olmalarıdır. Soğuk iklim köpekleri olduğu için, tüy yapıları da onları bu soğuktan korumak için şekillenmiştir ve bu nedenle sıktır. Yapıları gereği, baskıyı ve itaati sevmeyen, çok söz dinlemeyen, özgür ruhlu köpeklerdir. Bu nedenle çok fazla eğitilemezler. Tasma takılması, bir yere kapatma gibi şeyler onların doğalarında yoktur. Çünkü, tamamen kendi içgüdüleriyle yaşarlar. Bu özelliklerini kaybetmemişlerdir. Çocuklara karşı çok hoşgörülüdürler. Aslında herkesle iyi geçinirler. Ama kuş, fare gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Yalnız kaldıklarında sıkılıp evdeki eşyaları kemirebilirler. Gereksiz yere havlamaz ama uluyabilirler.

   

  Kar köpekleri, zeki, fazlasıyla oyuncu, sahibine bağlı ama haylaz ve inatçıdırlar. En önemli özelliklerinin başında, bu köpeklerin oldukça sevgi dolu bir yapıya sahip olmaları gelmektedir. Bu köpekler, uzaktan oldukça çekici görünürler. Bunun nedeni ise; Hem dış görünümleri hem de masmavi olan gözleridir. Çok kolay öğrenirler ancak komutlara cevap almak için sabır ve tutarlılık gerekir. Sıcağı hiç sevmezler. Hava sıcak olmadığı sürece koşup oynamayı çok severler. Bu köpekler 10 ile 13 yaşına kadar yaşayabilmektedirler. Ağırlıklarına bakıldığında ise, yetişme çağındaki erkek kar köpeklerinin ağırlıkları 20 ile 27 kilogram arasında değişirken, dişilerin ağırlıkları 10 ile 26 kilogram arasındadır. Oldukça kuvvetli bir vücut yapısına sahiptirler. Özgürce koşup oynamayı sevdikleri için, apartman yaşamı için çok uygun bir köpek türü değildir. Oldukça fazla egzersiz gereksinimleri vardır. Yalnız olmayı hiç sevmezler. 

  Kar Köpekleri
  Tuvalet eğitimleri, biraz zahmetli olabilmektedir. Eğer öğretilmek istenen şey onlara mantıksız gelirse, öğretilen şeyi yapmamakta direnirler. Genel anlamda diğer hayvanlarla oldukça iyi geçinirler. Dışarıda kendi başlarına dolaşmayı severler. Bunu bir kaybolma ya da kaçma olarak değerlendirmezler. Türkiye şartlarında bu tür köpeklerin beslenmesi tavsiye edilmez. Çünkü, doğal yaşamlarından ayrıldıkları için uyum sağlamakta zorlanmaktadırlar. Ama yine de beslemek isteyenler mutlaka vardır. Kar köpekleri, kesinlikle koruma köpeği değildirler. Hiçbir insan onlar için tehlike durumu değildir. Aynı zaman da onlar da korkulacak kadar tehlikeli bir ırk değildir. Ama iklim yapısı kendisine uymayan yerlerde yaşayan kar köpekleri, zaman zaman agresif olabilirler. 

  Kar köpeklerinin konsantrasyonları çok güçlü değildir. Bu nedenler onlara sürekli enerji gücü verilmelidir. Kar köpeği alırken, yavru ya da erişkin olması önemli değildir. Çünkü, bir ortama ve bir insana bağlılığı sonsuza kadar sürmediği için, nasıl aldığınızın çok önemi yoktur. Ama sahibini bildiğiniz, aşılarının düzgün yapıldığından emin olduğunuz kar köpeklerini almanız gerekir. Erişkin kar köpeği alırsanız bakımı daha kolaydır. Yılda iki kez olan tüy dökme mevsimi dışında çok yoğun bir bakım gerektirmezler. 
  ]]>
  Sokak Köpekleri https://www.kopekler.gen.tr/sokak-kopekleri.html Wed, 28 Nov 2018 16:56:11 +0000 Sokak köpekleri melez bir ırktır. Diğer köpek ırkları gibi saf ırk değillerdir, ortak özellikleri ise bir başlık altında toplanabilecek kadar benzer görünümleri olmasa bile, ortak kişilik özellikleri sergileyebilirler. Sokakl Sokak köpekleri melez bir ırktır. Diğer köpek ırkları gibi saf ırk değillerdir, ortak özellikleri ise bir başlık altında toplanabilecek kadar benzer görünümleri olmasa bile, ortak kişilik özellikleri sergileyebilirler. Sokaklar sadece biz insanlara ait mekanlar değillerdir. Toplumsal hayatta caddeleri, yürüdüğümüz sokakları, canlı ve cansız birçok varlık ile paylaşırız. Sokakları paylaştığımız bu varlıklardan biri de sokak köpekleridir. Adında da anlaşıldığı gibi sokak köpekleri sokağa ait köpeklerdir. Evrende ki her şeyin bir sahibi olduğuna göre, sokak köpeklerine de felsefe açısından evrenin yaratıcı sahip olur iken dünyada da sokaklar bu hayvanlara sahip çıkmaktadır. Sokak köpekleri diğer hemcinslerine göre daha özgürlerdir. Çünkü sahipleri insanlar değillerdir. 

  Sokak köpeklerinin bir isme sahip olma endişeleri olmamakla beraber, kendi toplumsal hayatları, hatta kendi belirli bir düzenleri de vardır. Bir insanın vermiş olduğu adla anılan köpeğe, köpek demek pek uygun bir durum olarak görülmemektedir genelde. Fino, kaplan, cesur, karabaş, boncuk ve benzeri demek gerekmektedir. Fakat sokak köpekleri böyle değildir. Onlar her zaman ve her yerde hep adıyla ve sanıyla bilinir. Onlar sadece köpektir ve köpek olarak bilinirler. Köpek, bazı insanların konuşma dilinde, hatta bazı yazılarda da, insanların birbirlerine aşağılayıcı cümleler sarf ederken de kullanılan bir benzetmedir. Peki diğer köpeklere bir isim ile hitap ederken sokak köpeklerine köpek diye hitap edilir ki

  Sokak Köpekleri
  Özgürlüğü kıskanıldığı için mi Yoksa tasma takmadığı için mi Belki de sokağa çıkma yasaklarına uymadığı içindir. Makam mevki ve unvan sahiplerini görmezden geldiğinden dolayıdır belki de. Ya da nüfus sayımına gelmediği, nüfus cüzdanı taşımadığı ve ehliyete gerek duymadığı içindir. Diploma, makam mevki, servet peşinde koşmadığı için de olabilir. Sanırım sokakta doğurup, ilaç kullanmadığı için. Nüfus planlamasına uymayıp kontrol hapı yutmadığından dolayı da  böyle söylüyor olabilirler. Sokak köpekleri, zaman zaman insanların ilgilerine de maruz kalmışlardır ve bu durumlar da genellikle hayvanlar inlemişlerdir sırf başlarına buyruk oldukları için.

  Dünya tarihinde, köpeğin totemleştirilip heykellerinin tapınaklara konduğunu biliyoruz. Kurt cinsinden evcilleştirildiği söylenen köpeğin, en eski evcilleştirilme bölgesi, Eski mısırdır. Eski mısır da eski mısırlılar köpeği kutsal saydılar ve mumyaladılar. On iki hayvanlı eski orta Asya Türk takviminde yıllardan birinin adı "it" yani "köpek"tir. Dede korkut hikayelerin de köpek, dost ve kılavuz anlamına gelmektedir. Dinler tarihinde, Roma dönemine denk gelen Tarsus'ta türbesi de bulunan yedi uyurlar olayında da, Kıtmir isimli köpek dost ve kılavuz anlamına güzel bir örnektir. Sokak köpekleri de geçim derdinde; ya zehirleniyorlar veya kafeslere atılıyorlar. Yeni yasanın"kısırlaştır, aşıla, bırak" maddesi tam olarak hayata geçirilemedi. Bu hayvanlara sahip çıkan kişiler ise genellikle iyi kalpli ve gönüllü insanlardır.  

  İstanbul'un Sokak köpeklerinin de bir tarihi vardır kimse pek önemsemese de. Osmanlı devletinde sokak köpeklerinin dokunulmazlıkları bulunmaktadır. Hatta bu köpekler devrin kartpostallarının vazgeçilmez figürleri olmuşlardır. 1865'de toplatılıp hayırsız ada'ya gönderilen köpekler, büyük bir İstanbul yangını çıkması üzerine adadan geri getirilmişlerdir. Hatta Mark Twain'in bir İstanbul ziyareti sırasında söylemiş olduğu şöyle bir sözü de vardır: "Hayatımda hiç bu kadar mahzun bakışlı ve kalbi kırık sokak köpekleri görmedim." Eskiden köpeklerin İstanbul'a Türklerle geldiğine inanılıyordu çünkü Bizans zamanında şehirde kedilerin hakimiyeti söz konusuydu. Eski çağlardaki İstanbullular şöyle düşünürlermiş. "Köpekler bu şehirden giderlerse, Türklerde gider". 19.yüzyılın sonlarına kadar köpekler İstanbul'un]]> Av Köpekleri https://www.kopekler.gen.tr/av-kopekleri.html Thu, 29 Nov 2018 05:31:59 +0000 Av köpekleri çok eski çağlardan beri avlanmada insanlara yardımcı olmaktadır. İlk olarak Mısırlı insanlar ceylanların izini sürmek için tazıları kullanmayı tercih etmişlerdir. O zamanlardan şimdiki zamana kadar Av köpekleri çok eski çağlardan beri avlanmada insanlara yardımcı olmaktadır. İlk olarak Mısırlı insanlar ceylanların izini sürmek için tazıları kullanmayı tercih etmişlerdir. O zamanlardan şimdiki zamana kadar benzersiz bir av köpeği olan Dachshunddan kibar Vizslaya kadar pek çok türün iz sürebilme kabiliyetlerinden faydalanmak isteyen avcılar için eve avdan eli boş bir şekilde dönmek hemen hemen imkansız hale gelmiştir. Av köpeklerinde istenen özellikler çok farklı olabilmektedir. Köpeklerin boyutları, eğitimli olup olmadıkları, hedefe odaklanma yeteneği, avlandıkları arazi yapısına uygun bir köpek olup olmadıkları ve avları saklandıkları yerden bulup ortaya çıkarabilmeleri ya da avları sahiplerine getirebilmesi gibi bir çok etken söz konusudur. Uzman avcılar tarafından en iyi olduğu düşünülen bazı av köpeklerini inceleyelim.

  Dachshund: Çok ender bir türdür ve küçük boyutlu olmalarından dolayı hem av için hem de şehir yaşamlarına göre uygun bir köpektir. 13 ile 23 santimetre boyuna ve 7 ile 14 kilogram arası bir ağırlığa sahip olan dachshundlar güçlü bacakları ile küçük av hayvanlarının izini sürmekte oldukça ustadırlar. 17.yüzyılda Avrupa'da dachs (almanca olan bu kelimenin Türkçe de ki karşılığı "porsuk" tur.) tilki ve tavşan avlama esnasında kullanılmıştır. Dachshundların üç değişik çeşitleri bulunmaktadır ve bu türleri tüyleri ile birbirinden ayırmak olanaklıdır. Boyutlarına ve güçlerine rağmen genellikle bu köpekler cesaret ve inatçılık gibi önemli teriyer cinsi köpeklerde bulunan karakteristikleri gösterebilirler. Günümüzde birçok kimse bu hayvanları av amacından farklı amaçlar için besliyor olsa da porsuklar yapıları ve cesur doğaları gereği açık alanlar içinde oldukça uygun hayvanlardır.

  Av Köpekleri

  Tilki Teriyeri: Sevimli ve küçük olan bu köpekler diğer av köpeklerine göre bulunması en zor türdür. 30 ile 38 santimetre boyunda ve 7 ile 9 kilogram ağırlığına sahip olan bu hayvanlar küçük ama güçlü vücutları ile özellikle tilki avlarında kullanılmak için çok uygun hayvanlardır. 17.yüzyılda İngiltere'de tilkilerin izlerini sürerek inlerinden ve saklandıkları diğer yerlerden çıkarmak amacı ile böyle kaslı vücuda kalın boyna ve güçlü bir sırta sahip olan tilki teriyerleri kullanılmıştır. Küçük vücutları ile dar alanlardan kolaylıkla geçebilen bu köpekler uzun bacaklarının avantajı ile tilki avlarına uyum sağlamışlardır. 1984 yılında Amerikan köpek kulübeleri kulübü bu hayvanları kısa ve uzun tüylü olmak üzere sınıflandırmıştır. Bu iki türün arasında ki en belirgin özellik tüyleridir. 

  İspanyol Su Köpeği: Bir çok araştırmacılar bu köpeğin spanyel ve Portekiz su köpeğinin genetik olarak temeli olduğuna inanmaktadırlar. Oldukça zeki, çevik, eğitime yatkındırlar. Sık tüyleri bu İspanyol su köpeklerine avantaj sağlar iken çalılık alanlarda ise tüyler dolana bilmektedir. Bu köpekler yüzyıllar boyunca İspanya'nın Andalucia bölgesinde çoban köpeği olarak kullanılmışlardır. Bu köpekler arama kurtarma görevlerinde ve bomba ve uyuşturucu madde arama görevlerinde de kullanılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda ise gösteri köpeği olarak ün kazanmışlardır. Bir çok alanda kullanıla biliyor olmaları İspanyol su köpeklerinin; zeki, yetenekli ve uyumlu olduklarının da bir kanıtıdır aynı zaman da. 

  İngiliz Beagle: Küçük veya orta büyüklükte olabilen bu av köpekleri iyi iz sürücülerdir ve avlanma sırasında kendilerine özgü avlanma teknikleri ile bilinirler. İngiliz beagle'ların tavşan tazısı ve diğer İngiliz av köpeklerinin kırması olduğu varsayılmaktadır. Tavşan, bıldırcın gibi hayvanların avında kullanılırlar. Bu hayvanların doğal avcı içgüdüleri ile sınırsız enerjileri onları çok iyi avcı yapar. İz sürmeye meyilli olan bu köpeklerin çoğu zaman inatçı olan yapıları gereği dikkatle, sabırla eğitilmelerini gerektirir.

  İngiliz Springer Spanyel: İngiliz springer spanyel köpekleri av köpeklerinde olması gereken]]> Süs Kopeklerı https://www.kopekler.gen.tr/sus-kopekleri.html Thu, 29 Nov 2018 14:16:11 +0000 Süs köpekleri, bakımları zor ve zaman isteyen köpek cinsleridir. Eğer süs köpeği besleniyor ve köpekle aynı ortam paylaşılıyorsa birçok şeye dikkat etmek gerekir. Bakıcının sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. B Süs köpekleri, bakımları zor ve zaman isteyen köpek cinsleridir. Eğer süs köpeği besleniyor ve köpekle aynı ortam paylaşılıyorsa birçok şeye dikkat etmek gerekir. Bakıcının sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Bakımı yapılan köpeğin cinsi, yaşı gibi özellikler süs köpeği bakımında dikkate alınmalıdır. Köpek bakımı genel olarak benzerlik taşısa da köpeğin cinsi ve yaşına bağlı olarak bakımda değişiklikler olabilir. Süs köpekleri genelde birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Tüy bakımı, beslenmesi de bu nedenle farklı olabilir. Köpek bakımı yanlış yapıldığında köpek, farklı hastalıklara maruz kalabilir. Bu konuda uzman kişilerden yardım almak en doğru yaklaşımdır. Köpek beslenecekse önce beslenilecek köpeğin özellikleri hakkında, daha sonra bakımı hakkında uzmanlardan bilgi alınmalıdır. Öncelikle köpeğe en uygun ortamın hazır olması gerekir. Çünkü köpekler için yaşam alanları oldukça önemlidir.


  Süs köpekleri

  Tibet Sipanyeli: Asya'da oldukça yaygın olan köpek cinsidir. Antik Tibet'te ise kutsal sayılan cins, Tibet tapınaklarında duvar üzeri ve yüksek yerlerde tutulup, tehlikeli durumlarda haber vermesi için görev verilir. Boy uzunlu yüksekliğinden daha fazladır. Yuvarlak kafa ve yüz yapısına sahiptir. Kulakları yere düşük ve tüylerle kaplıdır. Göz kısmı çökük ve genelde kahverengidir. Güçlü bir çeneye sahiptir. Tüyleri oldukça yumuşak ve güzeldir. Tüyleri farklı renklerde olabilir.

  Brüksel Griffonu: 1880 yıllarında ilk defa Brüksel'de görücüye çıkarılan köpek cinsidir. Griffon cinsi köpeklerin üç farklı cinsi bulunmaktadır. Kareye benzeyen bir vücut yapısı vardır ve kafası vücuduna oranla daha büyüktür. Burun kısmı yüze yapışıkmış gibi kısa ve ufaktır. Gözleri siyah ve iridir. Orijinal olarak bakılsa da bazı bakıcılar kuyruk ve kulak kesimi yaparak bakmaktadır. Tüyleri dalgalı ya da düz olabilir. Tüy rengi genelde siyah ya da kızıldır. Griffonu apartmanlarda rahatlıkla bakılabilecek bir köpek cinsidir. Ev ortamında sahibiyle vakit geçirmekten zevk alabilen bir köpektir. Sahibine devamlı yakın olmak ve ilgi isteyen bir köpektir. Çok aktif ve hareketli bir köpek olduğu için ekstradan egzersize ihtiyacı yoktur.

  Poodle: Köken olarak Fransa'ya ait olan bir köpek cinsidir. Ortalama bir ağırlık ve boya sahiptir. Tüyleri kabarık ya da kıvırcık olabilir. Bazı türlerde tüyler beyaz bazı türlerde ise sarımsı olabilir. Fizik olarak kare bir yapısı vardır ve oldukça orantılır. Tıraş edilme şekli oldukça farklı olduğu için görüntü olarak sıra dışı bir görünümü vardır. Bu köpek cinsinin ufak yapıda olanları apartman hayatıyla oldukça uyumludur. Fakat enerjisi yüksek bir cins olduğu için ev ortamında enerjilerini atmaları oldukça güçtür. Apartmanda beslendiği zaman bakımına ayrı bir zaman ayrılmalı, mutlaka günlük egzersizleri yapılmalıdır. İlgi isteyen bir cinstir. Suyu çok sevdikleri için banyo yapmaktan büyük keyif alırlar. Kıvırcık tüylerinin düzenli taranması, şekil verilmesi ve tıraş edilmesi gerekir.

  Pomeranian Boo: Çoğu kişi tarafından gerçek bir köpek olduğuna inanılmayan güzellikte bir köpek türüdür. Oldukça ufak boyutta ve fazla tüylü bir köpektir. Gözleri genelde koyu renktir. Kuyruğu sırtında ve öne doğru kıvrıktır. Kahverengi, turuncu, beyaz ve siyah renklerde olabilir. Oldukça şirin bir yapısı olduğu için birçok kişi tarafından beslenmek için tercih edilir. Hayat dolu bir köpek olan Pomeranian Boo öğrenme eğilimlidir. Küçük bir yapıya sahip olsa da iri köpeklere saldırma eğilimindedir. Sahibini tam anlamıyla tanıyabilmesi için çok iyi eğitilmesi gerekir. Isırma özelliği bulunduğundan ufak çocuklardan uzak tutulmalıdır. Apartman ortamında bakım için uygun bir köpektir. Evde oldukça hareketli olan köpek, sıcağı pek sevmez.

  Miyatür Schnauzer: Arka bacakları yassı, ön bacakları dik bir yapıya sahiptir. Kare görünümlü köpek, oldukça tüylüdür. Henüz yavruyken kulakları dik olan köpek, belli bir erişkinli]]> Köpek Irkları https://www.kopekler.gen.tr/kopek-irklari.html Fri, 30 Nov 2018 13:03:32 +0000 Köpek Irkları, köpeklerde ırk ayrımı 7 ana başlık üzerine toplanmıştır. Bu ayrımı yapmadan önce köpek ırklarının oluşum sürecinden bahsedelim. İnsanoğlunun ihtiyaçlarına göre dünyada 400 adet köpek tür Köpek Irkları, köpeklerde ırk ayrımı 7 ana başlık üzerine toplanmıştır. Bu ayrımı yapmadan önce köpek ırklarının oluşum sürecinden bahsedelim. İnsanoğlunun ihtiyaçlarına göre dünyada 400 adet köpek türü bulunmaktadır. Bu türler 7 ana ırkın genlerine göre oluşum gösterir. Bu 7 ana ırkın oluşum süreci iki ana koşuldan oluşur.

  • Safkan Irk
  • Melez Irk
  Bu ayrımın oluşumu 7 ana ırkın meydana gelmesini sağlamıştır. Safkan ırka dahil olan bir köpek 3 nesil üst üste aynı türden köpeklerin çiftleşmesi ile dünyaya gelir. Bu çiftleşme sırasında köpek atalarının da genlerini aldığı için yıllarca güçlenmiş genlerle donanım daha güçlü olur. Bu güçlülük ırk ıslahında kullanılacak hayvanların safkan olmasına dikkat edilmesi gerekliliğini doğurur. Bunun nedeni safkan ırklar kullanılacak alana daha iyi adapte olurlar. Mesela bir çoban köpeği 3 nesildir aynı ırktan geliyorsa safkan bir köpektir ve ona sürü gütmeyi öğretmek zor olmayacaktır. 

  Köpek Irkları


  Melez ırklar ise iki ayrı köpek ırkının çiftleşmesi ile olur. Köpekler kromozomlarını biri anneden biri babadan olmak üzere bir çift olarak aldığı için, anneden gelen genle babadan gelen gen karışır ve köpek iki türün genetik özelliklerinden de yarım yarım alır. Bu çiftleşme şekli hayvancılıkta çoğu zaman tercih edilmez. Bunun sebebi köpeğin eğitilmesinin zor olduğudur. Örneğin Alman kurduyla Sivas kangalının çiftleşmesinin ardından ortaya çıkacak melez yavru hangi türün özelliklerini yapacağını bilemediği için zor eğitilir. Ancak çeşitli istisna melez ırklarda vardır.

  7 Ana Köpek Irkı
  • Av Köpekleri
  • Çoban Köpekleri
  • Tazılar
  • Süs Köpekleri
  • İşçi Köpekleri 
  • Terrierler
  • Diğer türler
  Av Köpekleri

  Av köpekleri 200 bin yıl önce insanoğlunun avlanma sırasında yardımcı olarak gördüğü bir köpek ırkıdır. Bu ırka mensup olan köpek türleri iyi iz sürme ve mükemmel koku alma yetenekleri ile avını bulur ve sahibine getirir. Sahiplerinin vurduğu hayvanların düştüğü yeri bulup onu sahibine teslim ederler. Ayrıca iyi eğitilmiş bir av köpeği avın izini sürer ve ava yön vererek sahibine yaklaşmasını sağlar. Bu köpek ırkına mensup türler ilk olarak İngiltere'de kullanılmıştır. Bu ırka mensup en meşhur köpek ise Puanter'dir.

  Çoban Köpekleri

  Çoban Köpeği ırkı hayvancılığın gelişmesinin ardından ihtiyaç doğrultusunda eğitilmiş ve ırk ıslahı ile safkanlaştırılarak günümüze kadar gelmiş bir türdür. Bu türün en önemli özelliği koruyucu ve güçlü olmalarıdır. Sürü hayvanları beslenmek için dağlara çıktığında kurtların ilgisini çekmesi kaçınılmaz olur ve sürülere saldırırlar. Bu türlere karşı sürüyü korumak için çoban köpekleri kullanılmıştır. İşin en ilginç noktası ise Çoban köpeklerinin ataları ile düşman olmalarıdır. Bilindiği üzer köpekler kurtların bir alt türüdür. İyi eğitilmiş bir çoban köpeği sahibinin verdiği komutlarla sürüye yön verebilir. Bu türün en meşhur safkanı ise Sivas Kangal türüdür.

  Tazılar
  Tazılar aslında avcı köpek ırkındandır ancak türlerinin fazla olması sebebi ile literatürde ayrı bir grupta toplanmıştır. Bu grup o kadar kalabalıktır ki kendi içinde de ikiye ayrılır.
  • Görerek iz sürenler
  • Koklayarak iz sürenler
  Tazıları diğer ırklardan ayıran en önemli özellik çeşitleridir. Bu türün en meşhur olanı İngiliz Greyhoodur. Bu tür hızlı koşmasıyla ünlüdür.

  Süs Köpekleri

  Modernleşen ve zenginleşen dünyada yalnızlaşan insanoğlunun adeta kendine bir çocuk olarak kabul ettiği köpek ırkı süs köpeğidir. Bu tür insanların modernleşme gereksinimini tamamladıktan sonra minik, süslü, şirin görünümlü köpekleri evlerinde beslemesiyle oluşmuş bir kö]]> Çoban Köpeği https://www.kopekler.gen.tr/coban-kopegi.html Fri, 30 Nov 2018 14:24:31 +0000 Çoban Köpeği, İnsanoğlu tarihi boyunca köpeklere çok fazla ilgi duymuş ve onların gücünden yararlanmak için dönemin şartlarına göre onları eğitmişlerdir. Bu eğitim dönemin ihtiyacına göre olmakla birlikte çoğu zaman in Çoban Köpeği, İnsanoğlu tarihi boyunca köpeklere çok fazla ilgi duymuş ve onların gücünden yararlanmak için dönemin şartlarına göre onları eğitmişlerdir. Bu eğitim dönemin ihtiyacına göre olmakla birlikte çoğu zaman insanoğluna hizmet edilmesi için kullanılmıştır. Çoban Köpeği de tam bunun için ıslah edilmiş bir köpek türüdür

  Çoban Köpekleri tarih boyunca kullanılmış eğitilmiş ve safkan olarak ıslah edilmiş bir ırktır. Amacı insan oğlunun evcilleştirdiği sürüyü kendi atalarına karşı korumaktır. Evet kendi ataları çoban köpeklerinin aslında düşmanları olmuşlardır. Adeta modern yaşamla ilkel yaşam çatışması gibi bir ortam yaşanmaktadır. Evcilleştirilen yani burjuvazi bir hayata geçen çoban köpeği, ilkel barbar olan atası kurtlara karşı savaşır. Bu savaşın sebebi ise insan oğlunun çoban köpeğinin genlerine eğitimle o sürüyü koruma güdüsü yüklemesidir.

  Çoban Köpeği


  Çoban köpeklerinin yapısal özellikleri

  Bu köpeklerin diğer köpekler gibi vücudunda 319 kemik bulundurur. Kas ve lifleri çok güçlüdür. İnsana benzeyen kas ve lift yapısına sahiptir. Bu özelliğini insandan ayıran tek fark ise vücutta güç dağılımının eşit olmasıdır. Bu da dört bacaklı bir bekçi için büyük bir avantajdır. Çoban köpekleri bu avantajı iyi kullanarak sürüyü iyi idare eder. Diğer türler gibi biri anneden biri babadan olmak üzere toplam 78 kromozoma sahiptirler. Bu kromozomların biri anneden diğeri babadan geldiği için hem annenin hemde babanın genetik özellikleri çoban köpeğinin genetik yapısını etkiler. Bir çoban köpeğinden görevini tam manasında yerine getirmesini isterken bakılması gereken en önemli nokta safkan olup olmamasıdır. Eğer melezse beklenen etkiyi vemeye bilir. Diğer türler gibi 42 adet dişe sahiptir. Bu dişler rakibini korkutmaya fazlasıyla yeter. Diş karma evresinde tıpkı bir bebek gibi sancı çekerler. Çoban köpekleri kopalı alanlarda fazla kalamazlar onların yeri sürülerinin yanıdır. Bu köpeklerin koku alma özelliği diğer ırklara göre daha fazladır. Bir çoban köpeği uzaktaki kana susamış bir kurdun kokusu hemen alabilir ve sürüye ona göre mevki verip sürüyü korumaya alabilir. Görme yetenekleri de oldukça gelişmiş olan bu türler tat alma konusunda insan kadar gelişmiş değillerdir.

  Çoban köpeği cesurluğu ile ünlü bir hayvandır. Sürüsünü sessizce yönetir. Bazı türleri ise sahibinin komutuyla sürüden ayrılan hayvanları etrafında daireler çizerek, havlayarak ve ya topuklarından hafifçe ısırarak sürüye kadarlar ve ya aynı yöntemi kullanarak sürüye yön verirler. Görünüşleri ve heybetleri ile çevresindeki düşmana korku salarlar. Asıl amacı sürü gütmek olan bu ırkın savunması da mükemmeldir. Çok çabuk hızlanıp kısa mesafelerde hızlı koşarlar. Çevik hareketleri ile de düşmanını adeta şaşkına çevirip kurt sürüsünü dağıtırlar. Çoban köpekleri iyi bir eğitim aldıkları taktirde yakın korumaya dönüşe bilirler. Örneğin bir K-9 olarak bilinen Alman Kurdu bir çoban köpeğidir. Aldığı eğitim sayesinde yakın koruma olmuş hatta suçla mücadelede kullanılmışlardır. Unutmayın ki İyi eğitilmiş bir çoban köpeği ile kendinizi güvende hissetmemek için hiç bir sebebiniz kalmaz. 
  ]]> Köpek Cinsleri https://www.kopekler.gen.tr/kopek-cinsleri.html Sat, 01 Dec 2018 11:19:24 +0000 Köpek Cinsleri, Köpek ırkı köpekgiller familyasına ait bir hayvan cinsidir. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 400 den fazla köpek cinsi yaşamaktadır. Köpekler etçil ve memeli bir hayvandır. Bu özellikleri onlarda güç Köpek Cinsleri, Köpek ırkı köpekgiller familyasına ait bir hayvan cinsidir. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 400 den fazla köpek cinsi yaşamaktadır. Köpekler etçil ve memeli bir hayvandır. Bu özellikleri onlarda güçlü bir yapı olmasını sağlamışlardır. Köpekler aile olarak boz kurdun bir alt türüdür. Dünyada en çok beslenen evcil hayvan köpeklerdir. Dünya üzerinde 400 köpek cinsinden yaklaşık 4 milyon adet köpek bulunmaktadır.

  Köpekler 200 bin yıldır insanoğlunun en sadık dostlarıdır. Bu dostluk köpeklerin her türlü ortamda kullanılmasına olanak sağlamıştır. Köpeklerde insanlarla yaşamaya alışmış ve onları kendilerinin patronu olarak görüp onların komutlarını yerine getirmiştir. İlk tür olarak evcileştirilen tür olan av köpeği insanların avcılık yaptığı cağlar da onlara yardımcı olmuştur. Hayvancılığın gelişmesiyle de çoban köpeği cinsi evrimleşmiş ve ihtiyaç olarak çobanların yardımcısı olmuştur.  Günümüzde ise köpekler daha çok süs ve hava atma maksatlı kullanılır.

  Köpek Cinslerinin Genetik Özellikleri

  Dünya üzerinde bulunan yüzlerce köpek cinsi genetik özellikleri bakımından birbirlerinden farklıdır. Derileri çok renkli, kimileri tüylü, kimileri ise tüysüz hayvanlar olan köpekler; genetik olarak insan oğlunun ihtiyaçlarına göre yaratılmış olarak görülmesi dikkat çekici olmuştur. Yüce yaratan o kadar mükemmel yaratmış ve tasarlamıştır ki köpekleri adeta insanoğlunun hizmetine adapte etmiştir.  Ayrıca birbirinden o kadar farklı köpek cinsi vardır ki cinslerin birbirinin akrabası olduğuna inanmak güçleşmiştir. 

  Köpek cinslerinin kromozom sayıları birbirine eşittir. Tıpkı insanlardaki gibi anne ve babadan birer çift olmak üzere 49 kromozoma sahiptir. Buda köpeklerin anne ve babalarına benzemelerinin sebebidir. Örneğin bir Sivas Kangal cinsinin babası güçlü annesi ise renk olarak güzel ise, köpek babasından gücünü annesinden rengini alır. Bu da köpek üreticiliğinde tür ıslahına olanak tanır. Bütün köpek cinslerinde 319 kemik bulunur. Kas yapıları insanoğlundan farklı olarak vücudun alt ve üst tarafına eşit olarak yayılmıştır. Köpeklerin bu kas dağılımı vücutlarına bu kadar mükemmel yayılması onlara hızlı koşma şansı tanımış ve bir tehlike anında düşmanına çevik bir şekilde saldırma gücü vermiştir. Ancak bu hızı kullanırken insanlar gibi ayaklarının üzerinde gitmek yerine parmaklarının üzerinde gitmeyi tercih ederler

  Köpek Cinsleri
  Köpekler 42 adet dişe sahiptir. Bu dişlerini büyüme evresinde tamamlarlar. Tıpkı insanlardaki gibi küçük yaşlarda süt dişleri oluşur. Daha sonra dişler dökülür ve kalıcı dişleri çıkar. Bütün yırtıcı hayvanlarda olduğu gibi vampir dişleri olarak adlandırılan azı dişlere sahiplerdir. Bu dişler çıkarken köpekler saldırgandır bunun sebebi ise köpeklerin diş çıkartırken sancı çekmesidir.

  Dünya üzerinde bulunan yaklaşık 400 köpek cinsi deri yapısı olarak çok çeşitli renklere ve tüylere sahiptir(tüysüz cinsler mevcuttur). Bu deriler hayvanda mikro klima bir ortam sağlayıp vücut ısılarını dengede tutar. Köpeklerle insanlardaki vücut ısıları birbirlerine benzerdir.

  Köpekler memeli hayvan gurubuna girer. Bazı köpek cinsleri 8 memeye sahipken bazıları 7 memeye sahiptir. Bu değişim cinslere göre ayrılır. Yavrulamış bir anne yaklaşık 7 hafta yavrusunu bu memeler yardımıyla emzirmek suretiyle besler.

  Köpek Cinslerinin Davranış Özellikleri

  Yavru köpekler sağır ve kör doğdukları için anne köpek onları bir sepette doğurur ve onları korumaya alır. Anne köpeğin bu davranışı insanlarda olduğu gibi analık duygusundan gelir. Köpekler gelişimini devam ettirdikçe cesaret davranışı göstererek sepetten dışarı çıkarlar. Daha sonraki evrede birbirlerine ısınıp arkadaşlık ve kardeşlik duygusu ile birbirleriyle şakalaşırlar ve birbirlerini korurlar. Da]]> Köpek Türleri https://www.kopekler.gen.tr/kopek-turleri.html Sun, 02 Dec 2018 10:24:37 +0000 Köpek Türleri , köpek, köpekgiller ailesine ait bir hayvan türüdür. Cinslerine göre 400 den fazla köpek cinsi vardır. Etçil ve memeli hayvan olan köpek Boz kurdun alt türü olmakla birlikte tilki ve
  Köpek Türleri , köpek, köpekgiller ailesine ait bir hayvan türüdür. Cinslerine göre 400 den fazla köpek cinsi vardır. Etçil ve memeli hayvan olan köpek Boz kurdun alt türü olmakla birlikte tilki ve çakallarla da akrabadır. Kedilerle birlikte dünyanın en çok beslenen evcil hayvanlarından birisidir. 2001 yılı tahminlerine göre dünya üzerinde yaklaşık olarak 4 milyon kadar köpek türü bulunmaktadır.

  Köpekler yıllardır insan oğlunun en sadık dostu olarak görülür. Bunun en büyük nedeni insanoğlunun köpeklerdeki büyük cevheri görmüş ve bu hayvanları gündelik yaşantılarına adapte etmişlerdir. Av faaliyetlerinde ve hayvancılık sektörüne kullanılan köpekler renk körü olmaları ilginç bir bilgidir. Köpek türlerinin evrimleşmesine insanoğlunun ihtiyaçları yön vermiştir. İlk türler keskin görme ve duyma duyularıyla donatılmışken günümüzde daha çok süs mantığıyla kullanılmaktadır. 7 ila 9 bin yıl önce hayvancılık yaygınlaşmaya başladığında avcılık için kullanılan köpek cinslerinin bekçilik ve koruma yönün olduğu keşfedilmiş ve çoban köpeği ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise köpeklerin kullanım alanları oldukça genişlemiştir. Şöyle ki Antik Mısırda kutsal sayılan köpekler günümüzde birçok ülkede bekçi olarak kullanılmaktadır. Hatta bazı ülkelerin mutfaklarında bir yemek, Batı ülkelerde ise sadık birer dost olarak kendilerine yer bulmuşlardır. Köpek türlerinin en önemli kullanım alanı şüphesiz ki arama-kurtarma ve emniyet faaliyetleri statüsünde kullanılmalarıdır. İyi eğitilmiş bir köpek burnu bulunması gereken her şeyi bulabilir.

  Köpek Türleri


  Köpek Türlerinin Fiziksel Özellikleri

  Dünya üzerinde bulunan yüzlerce köpek cinsi çok fazla renk ve genetik şekle sahiptir. Örneğin bir süs köpeği ile bir Sivas kangalının aynı soydan geldiğine inanmak oldukça zordur ancak bu köpek türleri birbirleriyle aynı genetik özellikleri taşır. Dünyadaki bütün köpek türleri birbirleri ile aynı kromozoma sahiptir. Köpek 78 adet kromozoma sahiptir. Bütün köpek türleri, insanlarda olduğu gibi, biri anneden, biri babadan olmak üzere kromozom çiftlerine sahiptir. Doğuştan kuyruksuz olanlar hariç bütün türlerin iskeletinde 319 kemik bulunur. Kas yapıları insanlara çok benzemektedir ancak köpekler insanlara nazaran üst kısımları, alt kısımları kadar güçlüdür. Ağırlıkları mükemmel bir şekilde ön ve arka adalelerine eşit olarak dağılmıştır. Köpekler tüm ağırlıklarını ayakları üzerine vermek yerine parmaklarının üzerinde yürüyerek yürüyüş biçimi bakımından diğer hayvan türlerinden ayrılır. Köpekler köprücük kemiğine sahip değildir. 

  Köpekler memeli hayvanlar gurubuna mensuptur. Yavrularını emzirmek için memelerinde bezeler vardır. Bir çok köpek cinsi  yaklaşık 8 adet meme ucuna sahiptir. Köpeklerin diş yapıları diğer etçil hayvanların ki ile uyuşmaktadır. Öncelikle yavru köpeklerde 28 adet süt dişi çıkar, büyüme evresi tamamlanınca 42 adet kalıcı dişe ulaşılmış olur. Üst çene ve alt çenede bulunan 2 şer adet köpek dişi diğer dişlere göre daha uzundur. Köpek türlerinin dişleri taçlı ve sivridir. Bu dişleri et parçalamak ve kendini korumak için kullanır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi diş çıkarma süreci sancılı geçer.

  Dünyadaki bazı tüysüz yaratılan cinsler hariç bütün köpek cinslerinin vücutları kıllarla kaplıdır. Bu durum onları "homeotermik" (vücut ısısını ayarlayabilen) hayvan türleri arasına sokmuştur. Yetişkin bir köpek türünün vücut ısısı yaklaşık olarak 38 °C'dir. Köpekler çok çeşitli renklere ve tüylere sahiptir.

  Köpek Türlerinde Duyular

  Köpek türleri insanlar gibi beş duyuya sahiptir. Bunlardan en gelişmiş olanı koku alma duyusudur. K-9 gibi iyi eğitilmiş köpekler diğer t]]> Köpek Yıkama https://www.kopekler.gen.tr/kopek-yikama.html Sun, 02 Dec 2018 19:22:30 +0000 Köpek yıkama, özellikle yaz aylarında köpeklerin yıkanması gerekebilir. Ancak normalde köpeklerin cilt dokusunun insanlardan daha farklı olması yüzünden, sık yıkanmalarına gerek kalmaz. Çünkü köpeklerde ter be Köpek yıkama, özellikle yaz aylarında köpeklerin yıkanması gerekebilir. Ancak normalde köpeklerin cilt dokusunun insanlardan daha farklı olması yüzünden, sık yıkanmalarına gerek kalmaz. Çünkü köpeklerde ter bezleri bulunmamaktadır. Bu nedenle genellikle yaz aylarında yıkanmaya ihtiyaç duyarlar. Bu genellikle yazın dışarıya daha fazla çıkarılması nedeniyle kirlenmelerinden kaynaklanabilir. Aşırı yıkanma köpeklerin cildinde kurumaya, çatlamaya ve tüylerin canlılığını kaybetmesine neden olabilir. Ciltleri hava almaya elverişli olmadığından ve cildinde zengin bir yağ dokusu bulunması yüzünden, köpekler yıkanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

  Köpek nasıl yıkanmalıdır

  Köpeğinizi yıkamaya başlamadan önce, kullanacağınız şampuanın konsantre olup olmadığına bakmalısınız. Şampuanınız konsantreyse bunu bir kabın içinde kullanacağınız kadarını aynı oranda suyla karıştırmanız gerekir. Yıkama suyunun sıcaklığını kendinizin yıkanabileceği ısıda ayarlamalısınız. Yaz döneminde biraz daha ılık su kullanabilirsiniz. Köpeklerin tüyleri kalın ve sık olduğundan, önce bunları suyla birlikte iyice ıslatın. Bu arada tüylerin arasında olabilecek kaba kirleri suyla temizleyebilirsiniz. Tüylerin iyice ıslandığını düşündüğünüzde, elinizle ya da köpek yıkama eldiveniyle şampuanı vücuduna iyice yayın. Bunu yaparken 15-20 dakika süreyle köpeğinize masaj yapmalısınız. Şampuanın cildine ve tüylerine iyice nüfuz etmesi kadar, kan dolaşımını sağlayacak masajın önemi büyüktür. Bu hem köpeğinizin hoşuna gidecek, hem de yıkanırken huzursuz olmasını engelleyecektir. Köpek yıkamanın temel unsurları hem temizliğin sağlanması, hem de masaj yapılmasıdır. 

  Köpek Yıkama

  Köpeğinizin iyice temizlendiğini düşündüğünüzde, şampuanın tüylerinden arınmasına kadar durulamalısınız. Yıkarken şampuanlamayı köpeğinizin kirlilik durumuna göre 2-3 defa tekrarlayabilirsiniz. Köpeğinizi yıkarken olumsuz davranışlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz. Buna dikkat etmezseniz, köpeğiniz sudan korkabilir. Bu nedenle yıkama sırasında köpeğinizle oynayabilir, bunu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

  Köpek şampuanı seçimi nasıl yapılmalıdır

  Köpeğinizi yıkamak için tercih edeceğiniz şampuanı belirlemeniz için, köpeğinizin cilt özelliklerini bilmeniz gerekir. Köpeklerin cilt yapısı sıcak, soğuk gibi etkenlerden koruyucu etkilere sahiptir. Şampuanlar her ırka göre ayrı içerikte hazırlanmıştır. Bu nedenle köpeklerinizi sıradan şampuanlarla yıkamamalısınız. Köpek cildi insanların cildine göre daha alkali özelliktedir. İnsan derisinde PH değeri 5,5 kadarken, köpeklerde bu oran 7,5 ile 8,0 arasındadır. Bunun dışında köpeğinizin tüyleri de şampuan seçiminde önemlidir. Tüylerin uzun, kısa, kıvırcık gibi özelliklerde olması, renkleri bu seçimde dikkate alınmalıdır. Terrier, Yorkshire gibi ırkların şampuanları da ayrı olmalıdır.  

  Köpekler ne zaman ve nasıl yıkanmalıdır

  Köpeklerde bebeklik tüyleri 4-7 aylık olduklarında dökülür. Bundan sonra yetişkinlik tüyleri gelmeye başlar. Bir köpek 2 aylık olduktan sonra yıkanmaya başlayabilir. Fakat kış aylarında sulu yıkama yapılmaması gerekir. Bu dönemde kuru şampuanları tercih etmelisiniz. Sulu yıkamaya geçmek için, karma aşılarının bitmesini beklemelisiniz. Yazın aşı olacak köpeklerin aşıdan 3 gün önce ya da 3 gün sonra yıkanması uygundur. Çok sıcak olan zamanlarda sadece tüylerini ıslatabilirsiniz. Yıkama için güneşin sıcak olduğu yani en tepede olduğu zamanları tercih etmelisiniz.

  Köpek yıkama sırasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Köpeğiniz uzun tüylüyse, yıkamadan önce tüylerini tarayın. Bunu yıkamadan sonra ve kuruduktan sonra tekrarlayın.
  • Şampuanlama sırasında, bunun gözlerine ve kulaklarına kaçmasına engel olun. Özellikle göz yakmayan şampuanlar tercih edilmelidir.
  • Banyo sonrasında köpeğinizin iyice kurulanması gerekir. Havanın sıcak olduğu zamanlarda, saç kurutma makinesin]]> Alman Çoban Köpeği https://www.kopekler.gen.tr/alman-coban-kopegi.html Mon, 03 Dec 2018 14:20:48 +0000 Alman çoban köpeği, dalgalı siyahla, açık gri, beyaz gölgeler, yüzünde siyah ve beyaz maske olabilen, siyah ve kırmızı dalgaları olan renk özelliklerine sahip, Alaska'da ortaya çıkmış, diğer adı Alaska Kurdu ol Alman çoban köpeği, dalgalı siyahla, açık gri, beyaz gölgeler, yüzünde siyah ve beyaz maske olabilen, siyah ve kırmızı dalgaları olan renk özelliklerine sahip, Alaska'da ortaya çıkmış, diğer adı Alaska Kurdu olan bir köpek ırkıdır. Bu köpeklerin ortalama ömürleri 10-12 yıl kadardır. Erkek olanları 38-39 kg ağırlığında, 61-66 cm boyunda, dişiler ise 33-35 kg ağırlığında ve 56-60 cm boyunda olur.

   Alman çoban köpeği temel özellikler

   Alsatian diye tanınan köpekler, oldukça gösterişli, dengeli ve güçlü bir yapıya sahiptir. Çocuklara karşı sevgi dolu, vefalı ve kararlıdır. Diğer hayvanlara karşı hoşgörülü, kolay eğitilebilen ve yabancılara karşı oldukça uyanıktır. Genellikle iş köpeği olarak kullanılan köpekler, dikkatli, korkusuz ve zekidirler. Kendisinden emin olur, ancak asla düşmanca davranışlar sergilemez. Öğrenme kapasitesi yüksektir. Kendi ailesiyle birlikte olmaktan hoşlanır, yabancılara karşı mesafeli olurlar. Devamlı bir aile ihtiyaçları vardır. Uzun süre yalnız kalmayı istemezler. Havlama onlar için, sadece gerektiğinde yapılan bir eylemdir. Köpeklerin ırklarından kaynaklanan koruma içgüdüleri yüksektir. Bu yüzden aşırı korumacı bir yapıya bürünmemeleri için, çok dikkatli eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri gerekir. İnsanlara karşı saldırganlık göstermeleri sadece yanlış ve dikkatsiz eğitimden kaynaklanır. Özenle eğitilmiş olanlar çocuklarla, ailesiyle ve diğer hayvanlarla iyi geçinir. İtaat eğitimine erken yaşta başlanmalıdır. Bazı köpeklerin çekingen ve huysuz bir yapısı olabilir. Bu köpekler korktukları zaman ısırmaya daha meyilli olurlar. Bu nedenle köpeklerin doğru üreticilerden alınması önemlidir. Ailesi incelenerek, yavru köpeğin alınması uygundur. Bu köpek ırkında cezaya dayalı bir eğitim yöntemi hiç uygun değildir. Eğitilebilirliği ve zekası çok yüksek olduğundan, koruma köpeği, çoban köpeği, asker ve polis köpeği, rehber köpeği, kurtarma köpeği olarak kullanılabilirler. Aslında oldukça popüler aile ve Show köpeği olarak bilinirler. Savaş zamanında bile zekası ve karakteri nedeniyle çeşitli görevler üstlenmişlerdir. Bekçi köpeği olarak mükemmel bir hizmet verebilirler, refleksleri güçlü olduğundan, hızlı bir şekilde saldırı konumuna geçebilirler. Bir görev verildiğinde bunu coşkuyla ve iyi niyetle tamamlarlar.

   Alman Çoban Köpeği

   Alman çoban köpeğinin kökeni

   Bu ırkın kökeniyle ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Bunlardan birisi Almanya'da olan farklı çoban köpeklerinin çiftleşmesiyle, diğeri dişi çoban köpeği ve kurtların çiftleşmesiyle olduğu yönündedir. Fakat ilk Alman çoban köpeklerinin 1882 yılında Hannover'de uzun tüylü olarak sergilendiği, kısa tüylülerinin 1889 yılında Berlin'de sergilendiği bilinir.

   Alman çoban köpeklerinin vücut özellikleri

   Baş: Vücudunun büyüklüğüyle başı orantılı olmalıdır. Başı çok kaba olmayacak şekilde, kulakların arası geniş, yüzünde asil bir bakış olmalıdır. Önden ve yandan bakıldığında, alın hafif yuvarlak, ya çok küçük çapraz çizgi olmalı ya da hiç olmamalıdır. Sağlam bir çene yapısı, kuru dudakları dişlerini tamamen örtmelidir.

   Diş sistemi: Diş yapıları sağlam, 20 tane yukarıda, 22 tane aşağıda olmalıdır. Bu köpeklerin dişleri makaslama gibi birleşmelidir. Ağzını kapattığında, alt kesici dişleri iç tarafta olmalıdır. Alt kesicilerin üsttekilere erişmemesi ve kerpeten ters ısırma bu köpekler için, büyük bir kusurdur. Dişleri diş etine sağlam bir şekilde oturmalı, çeneleri sağlam olmalıdır.

   Kulaklar: Kulakları orta boyda, kök tarafı geniş, dik ve yüksektir. Kulaklar yanlara doğru sarkık olmamalıdır. Üst kısımları ileriye yönelmiştir. Bu köpeklerde sarkıklık ya da yarı sarkıklık ağır noksanlıktır. Bir tarafa yatan kulaklar köpeğin görünümünü bozar. Ancak büyüme çağında olanların, diş değiştirenlerin, 6 aylık olanların ve yaşlıların kulaklarında sarkma olabilir. İdeal kulak yapısı önden kenar]]> K9 Köpek https://www.kopekler.gen.tr/k9-kopek.html Tue, 07 May 2019 01:17:07 +0000 K9 Work Dog veya Is Kopegi denilen; asayis, koruma, bomba, narkotik, iz takibi, kadavra canli arama veya cankurtaran egitimleri almis, asker, polis, bekci gibi guvenlik guclerince ve itfaiye veya kurtarma ekiplerince kullanil K9 Work Dog veya Is Kopegi denilen; asayis, koruma, bomba, narkotik, iz takibi, kadavra canli arama veya cankurtaran egitimleri almis, asker, polis, bekci gibi guvenlik guclerince ve itfaiye veya kurtarma ekiplerince kullanilan (Her nekadar coban kopekleri, kizak kopekleri ve av kopekleride Work Dog olsada bu katogoriye girmez) köpeklere; CANINE (Ingilizce kopek anlamindadir) denir. Bunu CANINE olarak uzun bir sekilde yazmak yerine K (KEY) 9 (NINE) yazilir ve Turkce KA DOKUZ olarak degil Ingilizce KEYNINE diye okunur.  Bu kopekleri egitip, kullanan ekiplere  K9 Team denir. K9 köpek terimi genellikle Alman çoban köpeğiyle karıştırılmaktadır. Ancak bu doğru bir inanış değildir. Değişik ırklardan köpekler K9 olarak eğitilebilir. Ancak bunun belli standartları vardır.

   K9 köpek hangi ırklardan olur

   K9 köpekler asayiş ve koruma görevi yapmak için ve arama görevi yapmak için eğitilebilir. Asayiş köpeği olarak eğitilecek köpeklerin sahip olması gereken özellikler ise;

   Vücut ölçüleri: Bu köpeklerin vücut ölçüleri fazla iri olmamalı, fakat çok küçükte olmamalıdır. En ideal büyüklük 25-50 kg arasındaki köpeklerdir. Büyük köpekler hantal yapıda olduğundan, dar yerlerden geçerken zorlanır ve bunları zapt etmek güç olur. Bu tür köpeklerde kalça displazi riski daha fazladır. Küçük köpeklerde ise, caydırıcılık mümkün olmaz. Yaygın olarak asayişte K9 köpek olarak kullanılan köpek ırkları ise; Alman çoban köpeği, dev snautzer, doberman, Belçika çoban köpeği, Belçika malinois, boxer, rottweiller cinsi köpeklerdir.

   İtaat kapasitesi: Bu görev için kullanılacak köpeklerin itaat etme özelliği yüksek olmalıdır. Burada itaatsiz olanlar ve itaat eğitimini tamamlamamış olan köpekler kullanılmaz. Bu yüzden pitbull, kangal, Sibirya kurdu gibi köpek ırklarının itaat eğitimi almakta zorlanması nedeniyle bu görevler için uygun görülmezler. 

   Genel görünüm: K9 köpek denildiğinde, insanlar iyi eğitim almış, görünümü güzel köpekleri düşünürler. Bu insanlar için saygınlık ve ciddiyettir. Bu özellikler bir arada olmadığında, düşünceler bu yönde olmaz. K9 köpek itaat etmez, sahibini dinlemezse, saygınlığı kalmaz. Görünüm olarak köpeğin kusuru varsa, buda aynı etkiyi yapacaktır. Bu nedenle dış görünüm oldukça önemlidir. Köpekte kusurlar bulunmamalıdır.

   Vücut sağlığı: Bu köpeklerin görevlerini yapmalarını engelleyecek sağlık sorunları olmamalıdır. Ancak tedavisi olan sağlık sorunları varsa, tedaviden sonra doktor onayıyla eğitilebilirler. Bu köpekler seçilmiş bile olsalar, belli aralıklarla veteriner kontrollerinden geçmelidir. Daha sonradan olabilecek hastalıkların belirlenmesi açısından, bu oldukça önemlidir.

   Psikolojik durum: Köpekler doğumdan sonra 3 haftadan 3 aya kadar sosyalleşme süreci geçirirler. Bu dönemden sonra köpeklerin insanlara, diğer hayvanlara alışması oldukça zordur. Köpeklerin karakterleri ise, 18 aylık olduğunda oturur. Bu süreçte kötü deneyimler yaşayan köpekler, istenmeyen davranış şekilleri sergileyebilir, sahibine ve başkalarına zarar verecek hareketler yapabilir. Bu nedenle K9 köpek olarak eğitim verilecek köpekler, küçük yaşlarda eğitilmelidir.

   Yaş: Koruma ve asayiş görevi için kullanılacak K9 köpekler, en erken 1 yaşında görev yapmaya başlarlar. Bundan itibaren 9-10 yaşına kadar görevlerine devam ederler. Bu yaştan sonra görevden alınmaları gerekir. Özellikle koruma görevi yapmış olanlar, daha fazla yıprandığından erken yaşta ölürler. En doğrusu görevleri bittikten sonra bir çiftlikte yaşamalarıdır.    

   Oyunculuk: Bu köpekler arama için yetiştirileceklerse, herhangi bir oyuncak ya da topla oynama konusunda hırslı olan köpekler arasından seçilir. Bu tür köpekler nadir bulunmaktadır. K9 köpek için uygun olan ırklar arasından bile sadece % 10'u buna uygundur. Bu yüzden köpekler özenle seçilmeli ve önyargılı olunmamalıdır.
   Köpek Eğitimi https://www.kopekler.gen.tr/kopek-egitimi.html Tue, 04 Dec 2018 20:59:10 +0000 Köpek eğitimi, köpeğin ödüllendirildiği ve cezalandırıldığı bir sisteme dayanır. Bunun uygulanması sırasında verilen komutlar kararlı olmalı, ciddi bir ses tonuyla verilmelidir. Eğitim sırasında ciddiyetin eld Köpek eğitimi, köpeğin ödüllendirildiği ve cezalandırıldığı bir sisteme dayanır. Bunun uygulanması sırasında verilen komutlar kararlı olmalı, ciddi bir ses tonuyla verilmelidir. Eğitim sırasında ciddiyetin elden bırakılması halinde, köpeklerde aynı tepkiyi verecektir. Bu eğitim süresinin uzamasına ve köpeğin eğitimden uzaklaşmasına neden olacaktır. Bu nedenle disiplin verilecek eğitimde en önemli unsurdur. Köpeğin istenen bir hareketi doğru şekilde yapması halinde, mutlaka ödüllendirilmesi gerekir. Bu etken özellikle eğitimin başında daha sık yapılmalı, giderek azaltılmalıdır. Ödül denilen kavram sevgi gösterisi olabileceği gibi, bir yiyecekte olabilir. Bu eğitimi verecek kişinin uygulamasına bağlıdır. Köpeğe verilecek ceza ise, sadece yapacağı yanlışlardan sonra verilmelidir. Bunlar fiziksel ya da sözlü ceza olarak uygulanabilir. Fiziksel ceza kavramı köpeğin eğitim tasmasının sert bir şekilde çekilmesi şeklinde olmalıdır. Ancak bu cezanın sizden geldiğini hissetmeyeceği şekilde verilmesi gerekir. Sözlü ceza ise, sert bir şekilde "hayır" komutu şeklinde olmalıdır.

   Köpek eğitiminde temel kurallar nelerdir

   • Köpeğe bir komut verildiğinde, ondan ne istediğiniz açık bir şekilde köpek tarafından anlaşılmalıdır. Komutun anlamını işaretle gösterebilirsiniz. Verilen komutlar kısa ve net olmalıdır. Söylenirken her zaman aynı tonda verilmelidir. Bu olmazsa köpek bunu algılamakta güçlük çekebilir, çelişkiye girer. Komutların karıştırılmaması için, mutlaka hareketle desteklenmesi gerekir. İstediğiniz yaptırıma uygun hareketler kullanmalısınız. Köpeğin hem kulağına, hem de gözüne hitap edebilmelisiniz.
   • Köpeğin öğrenmesi yapılan tekrar sayısına bağlıdır. Öğretilmek istenen bir yaptırım, yapılan tekrarlar sayesinde mükemmel şekilde öğretilebilir.
   • Verilen eğitim süreleri, köpeğin dikkatine bağlı olarak en fazla 20 dakika olmalıdır. Bunun daha fazlasında sıkılabilirler. Aralıklı verilen eğitim daha başarılı olur.
   • Eğitimde verilen ödüller tamamen teşvik primi olarak kullanılır. Bu köpekle oynamak, dolaşmak, sevmek gibi hareketlerden seçilebilir. Ödül olarak yiyecekte verilebilir. Fakat köpeğin buna alışması halinde, her hareketinde bunu beklemesi bir çeşit rüşvet yerine geçebilir. Belli süre sonra bu yaklaşım köpekte disiplinsizliğe neden olabilir.
   • Her eğitim döneminden sonra, köpeğin sonraki eğitimi beklemesi sağlanmalıdır.
   • Eğitimde ceza en son aşamada başvurulacak bir yöntemdir. Yanlış hareketlerde köpeği sözlü şekilde uyarmak, bundan duyulan memnuniyetsizliği bildirecektir. Bağırmak oldukça gereksiz bir davranıştır. Şiddet ise asla uygulanmamalıdır. Bu şekilde köpeğin özgüveninin kaybolmasına, cesaretini yitirmesine sebep olabilirsiniz. Yaptığınız tüm emeklerinizin boşa gitmesine neden olabilir.
   Köpek Eğitimi

   Köpek eğitimi neden gereklidir

   Köpeğin sahibiyle ve bulunduğu ortamla uyumlu yaşamasını sağlamak için, eğitim alması şarttır. Bu eğitimi alan köpekler daha mutlu olurlar. Bunun sağlanması için bazı kurallara uymak gerekir. Bunlar;

   İyi bir köpek seçilmeli: Köpeğin seçimi dış görünümüne ya da sempatik olmasına göre yapılmamalıdır. Yapılması gereken köpeğin zekasının, hareket kabiliyetinin, cesaretinin, dikkatini, oyun içgüdüsünün, çalışkanlığının ve motivasyonunun değerlendirilmesi şeklinde seçim yapılmalıdır.

   Yetiştirme doğru yapılmalı: Köpeğin bakımı, beslenmesi, egzersizleri ve oyunları özenle yapılmalıdır.

   Doğru zamanda doğru eğitim vermek: Köpeği yavruyken gelişim evresine uygun şekilde eğitmek, zorlanmamasına ve sıkılmadan eğitim almasına sebep olur. 

   Köpek eğitimine ne zaman başlanmalıdır

   Köpek sahibi olmaya karar verdikten sonra, aile bireyleriyle alacağınız köpek hakkında uzlaşarak köpek sahibi olmalısınız. Burada dikkat edeceğiniz şey, köpeklerin sahiplerini seçme şansı yoktur. Onları seçenler]]> Köpek Nasıl Eğitilir https://www.kopekler.gen.tr/kopek-nasil-egitilir.html Tue, 04 Dec 2018 22:04:29 +0000 Köpek nasıl eğitilir, köpek eğitimi yaşına, ırkına ve karakterine uygun olarak yapılmalıdır. Verilen eğitimde köpekle ortak bir dil kurulmalı ve onun algılayabileceği şekilde beklentilerimizi anlaması sağlanmal Köpek nasıl eğitilir, köpek eğitimi yaşına, ırkına ve karakterine uygun olarak yapılmalıdır. Verilen eğitimde köpekle ortak bir dil kurulmalı ve onun algılayabileceği şekilde beklentilerimizi anlaması sağlanmalıdır. Sahibinin bilinçli ya da bilinçsiz olarak köpekte oluşturduğu negatif davranışların düzeltilmesi için, sahibinde olan yanlış davranışlar tespit edilmeli ve düzeltilmelidir. Çünkü köpekler genellikle sahibine benzemekte ve köpekte davranış bozukluğu varsa, öncelikle sahibinin düzeltilmesi gerekmektedir. Köpeğe verilecek eğitimde asla kaba kuvvet ve dayağa başvurulmamalıdır.  

   Köpek eğitiminde yapılması gerekenler

   Köpek eğitiminde öncelikle köpekle iyi bir dostluk bağı kurulmalıdır. Yavru köpeğin eğitimi doğumuyla birlikte annesi ve kardeşleriyle birlikte köpek hiyerarşisini, beslenmeyi ve savunmayı öğrenerek başlar. Bundan sonra sahibinin kendisini yetiştirmesi ve sosyalleştirmesiyle birlikte eğitimi tamamlanır. Bu şekilde negatif alışkanlıklarından uzaklaşır ve pozitif bir yaşam sürebilir. Köpek eğitiminde önemli olan yanlış davranışlarını engellemek ve doğru davranışlarını ödüllendirerek bunu alışkanlık haline getirmelerini sağlamaktır. Bir köpek başlangıçta nasıl alışırsa, bu şekilde davranmaya devam eder. 

   Tuvalet eğitimi: Yavru bir köpek için başlangıçta tuvaletini yapması için doğru ya da yanlış bir yer yoktur. Tuvaleti geldiğinde bunu yapar. Verilecek eğitimde köpeğe neresinin doğru yer, neresinin yanlış yer olduğunun öğretilmesi gerekir. Köpeğin arada dışarıya çıkarılması ve istediği yere tuvaletini yapması tuvalet eğitimini almış olması demek değildir. Köpekler yavruyken bile iç güdüsel olarak yatacağı yeri temiz tutmak ister. Tuvalet eğitimi sırasında dikkatli olsanız da, bazen köpeğiniz ortalığı kirletecektir. Bunların azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Kokuların önlenmesi için koku giderici kullanabilirsiniz. Yavru köpekleri uzun süre kontrolünüz altında tutamazsınız. Bu nedenle öncelikle mama ve suyunu vermeyi programlamanız gerekir. Bunların her gün aynı saatte verilmesi gerekir. Mama saatlerini yatma saatine yakın zamana almayın. Su kabını yatmadan önce önünden alın ve sabah hemen yerine koyun. Köpeğin tuvalet alışkanlığı kazanması uzun bir süreç alabilir. Bu ırklara göre bile farklılık gösterebilir. Köpeğin kasları güçlenene kadar, tuvaleti geldiğinde yapmak zorunda kalır.

   Köpek Nasıl Eğitilir

   Tuvalet eğitiminden önce köpek davranışlarının doğru anlaşılması ve bunun köpeğin gözüyle görülmesi gerekir. Çünkü köpekler doğru ve yanlışı tehlike ve emniyeti öğrendiklerinde algılayabilir. Köpeklerde doğru ya da yanlış yoktur. Sadece kendisi için tehlikeli olanlardan sakınır, emniyetli olanları uygular. Köpeğinize verdiğiniz ödüller emniyeti, pozitif çekişme ve negatif pekiştirme sakınmayı öğrendiği durumlardır. Tuvalet eğitiminde istemeyen bir yere tuvaletini yaptığında, cezalandırılan bir köpek burayı tehlikeli olarak algılar. Uygun yere tuvaletini yapmış ve ödüllendirilmişse burası onun için emniyetli bir yerdir. Bu eğitimde başarılı olmak için, köpeğin sürekli olarak gözetim altında tutulması ve tuvaletini yapacağı zaman müdahale edilmesi gerekir. Tuvaletini yapması için dışarıya çıkardığınız köpekle oynamamanız ve gezmemeniz gerekir. Köpeğin tuvaletini yapana kadar beklemeniz ve onu ödüllendirdikten sonra gezmeye ve oyuna başlamanız gerekir. Bunun tam tersini yaptığınızda, bu köpek tarafından cezalandırılma olarak algılanacaktır. Çünkü gezdikten ve oyun oynadıktan sonra tuvaletini yapan köpeği eve götüreceksiniz. Yaptığı pozitif davranış pekiştirilmeyecek, aksine negatif olarak cezalandırılacaktır. Daha sonra tuvaletini yapmayı geciktirecek, hatta hiç yapmayacaktır. Köpeğe tuvaletini istenen yere yaptığında ödüllendirmezseniz, bu tuvalet eğitiminden ziyade köpeğin kendi başına bırakılması anlamına gelecektir. Eğitim ödüllendirme ile pekiştirilmelidir.

   İtaat eğitimleri: Köpeğe verile]]> Beagle Kopek https://www.kopekler.gen.tr/beagle-kopek.html Wed, 05 Dec 2018 15:05:30 +0000 Beagle köpek, meraklı yapısıyla, oyuncu özelliğiyle çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Heyecanlı  ve hoşgörülü olması nedeniyle, tam bir can yoldaşı olabilecek bir köpek ırkıdır. Aynı zamanda diğer köpek ırklarıyla da Beagle köpek, meraklı yapısıyla, oyuncu özelliğiyle çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Heyecanlı  ve hoşgörülü olması nedeniyle, tam bir can yoldaşı olabilecek bir köpek ırkıdır. Aynı zamanda diğer köpek ırklarıyla da iyi geçinirler. Saldırgan oldukları söylenemez. Ancak evde bakılırken diğer evcil hayvanlar olursa, onlarla geçimi pek te iyi olmaz. Evde bulunan bebeklerle, çocuklarla güzel anlaşır, onlarla oyun oynayabilir. Gözlem yapma özelliğinin olması, etrafa karşı meraklı olması nedeniyle evde ve bahçede bekçi köpeği rolünü üstlenebilirler. Ayrıca başarılı şekilde iz sürme özelliği bulunduğundan, beagle köpek avcıların tercih ettikleri bir köpek ırkıdır. Sosyal olmaları ve son derece akıllı olmaları nedeniyle her yerde dikkat çekerler. Eğer iyi bir eğitim alabilirlerse, akıllı olmaları yüzünden insanlara iyi bir yoldaş olurlar. Ancak yalnız kalmayı pek sevmezler. Bu nedenle evde uzun süre tek başlarına kalmamaları gerekir. Olanağınız varsa beagle köpeklerini çift olarak beslenmenizi öneririz. Özgür bir ruha sahip olan bu köpekler kendi bildiklerini yapmayı da pek sever. Onları yalnız bıraktığınız takdirde, yaşadıkları ortamdan uzaklaşabilirler. Beagle köpek bakacak kişilerin yaşlı ve fazla hareketi sevmeyen yapıda olmaması gerekir. Bu köpeklerin hiperaktif yapıda olmaları nedeniyle daha fazla enerji harcama ihtiyaçları olur. Bakıcılarının bu ihtiyaçlarını mutlaka karşılayabilmesi gerekir.


   Beagle köpek kökeni

   Beagle köpek ırkının geçmişte Harrier ile eski bir İngiliz tazısının çiftleştirilmesiyle ortaya çıktığına inanılır. Bu Elizabeth döneminde olduğundan, köpekler Elizabeth Beagle olarak ta bilinir. O dönemlerde köpeklerde av yapmak için kullanılırdı. Boyları 30 cm kadar, ağırlıkları da 10 kg kadardı.

   Beagle köpek yapısal özellikleri

   Bu köpek ırkında yumuşak ve sert tüylü olmak üzere iki farklı tür vardır. Bunların yapısal özellikleri de birbirinden farklıdır. Koku alma duyusu gelişmiş olan beagle köpekler eski dönemlerde tavşan avında kullanılmıştır. Hala yaban tavşanı, sülün, bıldırcın avında kullanılırlar. Bazı avcılar köpeklerle balık avına bile çıkar. Ayrıca bu özellikleri nedeniyle narkotik köpeği olarak ta tercih edilirler.

   Beagle köpek insanlarla dost olabilir. Yaklaşık olarak 12-15 yıl yaşarlar. Dişileri 9-10 kg olurken, erkekleri de 10-11 kg olur. 30-36 cm boylarında olurlar. Köpekleri evde rahatlıkla bakabilirsiniz. Fakat enerjilerini harcamaları için mutlaka dışarıya çıkarmalısınız. Geniş alanlarda koşup oynamaya ihtiyaçları olur. Ancak dışarıda köpeklere mutlaka tasma takılması gerekir. Bunu yapmadığınızda diğer hayvanların peşinden çok uzaklara gidebilir.

   Beagle köpek ırkının tüy bakımı zor olmaz. Çünkü tüyleri kısa yapılıdır. Tüy dökmedikleri içinde tıraşa gerek kalmaz. Sarı ve beyaz, kızıl ve beyaz, turuncu ve beyaz olmak üzere üç farklı tüy renkleri vardır. Yuvarlak kafası geniş yapıdadır. Ağız ve burnu ise, kare ve düz şekillidir. Koku alma duyusu gelişkin olduğundan, burun delikleri de geniştir. Sarkık ve uzun kulaklara sahiptir. Beagle köpek güçlü ayaklara, geniş bir yapıya sahip bir ırktır. Bu yüzden daha uzun süre koşabilirler. Soğuk iklimde yaşamaya pek elverişli değildirler. Daha çok ılıman iklime uyum sağlayabilirler.
   ]]>
   Akbaş Köpekleri https://www.kopekler.gen.tr/akbas-kopekleri.html Thu, 06 Dec 2018 10:38:22 +0000 Akbaş köpekleri, vücudunun tamamı beyaz renkte, atletik yapıda, iri cüsseli, hareket halinde ve dururken zarif ve güzel duruşuyla dikkat çeken köpeklerdir. Bu köpeklerin genel karakteri Kangal köpekleriyle aynıdır. M Akbaş köpekleri, vücudunun tamamı beyaz renkte, atletik yapıda, iri cüsseli, hareket halinde ve dururken zarif ve güzel duruşuyla dikkat çeken köpeklerdir. Bu köpeklerin genel karakteri Kangal köpekleriyle aynıdır. Morfolojik özellikleri de beyaz renkte olmasının dışında birbirine çok benzer. Hafifçe basık ve iri kafası, kangal köpekle kıyaslandığında biraz daha uzun, küt ve ucu siyah pembemsi burnu, hafif sarkık üst dudakları vardır. Burnun siyah renkte olması, akbaş köpeklerinin geçmişinde kangal olduğunu belirtir. Kalın ve kaslı olan boynu orta uzunluktadır. Göğüs kafesi derin, göğsü kaslı ve geniş yapıdadır. Paralel olan ön bacakları adaleli ve kalın kemiklidir. Arka bacaklar daha uzun ve adaleli yapıdadır. Ayakların yere gelen bölümleri biraz uzundur. Bazı köpeklerde kangallarda olduğu gibi pençe tırnağı olabilir. Kalçası ve beli dar, karnı içe doğru çekiktir. Atletik görünümlü olan gövde uzun yapılıdır. Yukarıya doğru kalkık halka şeklinde olan kuyruğu uzun ve kalındır. Tüyleri baş ve bacakta kısa ve yumuşaktır. Sırtta, boyun ve kuyruk bölümündeki tüyler uzun ve serttir. Beyaz renkteki köpeklerin bazılarında, kulak üstleri, sırt ve omuz bölgeleri bal köpüğü renkte olur. Ayakları ve tırnakları kangalla benzerlik gösterir. Tırnakların rengi kemik rengindedir.

   Anadolu'ya özgü olan Akbaş köpekleri oldukça zeki, ailesine bağlı ve cesurdur. Ülkemizin yerli ırk köpeklerinden biridir. Genellikle koruma amaçlı yetiştirilirler. Himaye ettiği hayvanlara ve insanlara karşı korumacı bir tavrı olur. Anadolu'daki bilinen en eski çoban ve koruma köpeğidir. Koyun sürüsünü tek başına dağıtmadan ağıla kadar götürebilir. Özgürlüğüne düşkün yapısıyla safkan bir köpek ırkıdır.

   Akbaş köpeklerin fizyolojik özellikleri

   Erkekleri 45-65 kg, dişileri 40-55 kg olur. Kalça yükseklikleri erkeklerde 70-85 cm, dişilerde 60-75 cm kadardır. Vücut ısıları 38-39 derece olur. Köpeklerin vücutları gelişimini 15 ayda tamamlar. Senede iki kez yaklaşık 21 gün süren kızgınlık dönemleri olur. Çiftleşme dönemi kızgınlığın 9-13 günler arasındadır. Köpeklerin gebelik süresi yaklaşık 58-63 gün arasında sürer.

   Akbaş köpeklerinin kökeni

   Ülkemizde yaşadığı Eskişehir, Emirdağ, Sivrihisar bölgesine Ural Dağları ve Balkaş Gölü arasından, Karatatar Türkmenleri tarafından getirildiği düşünülür. Oğuz Türkleri güneyin sıcak iklimine uyum sağlayabilmesi için Akbaş ve Karabaş köpeklerini melezleştirmişlerdir. Göçebe olan kavimlerle Anadolu'ya gelen köpekler burada yaşamlarını sürdürmeye başlamışlardır. Kangal köpekleriyle birlikte Anadolu çoban köpeği olarak anılırlar.

   Akbaş Köpekleri

   Akbaş köpekleri nerelerde kullanılırlar

   Çiftlik hayvanlarına karşı koruyucu, yabani hayvanlara karşı saldırgan bir yapıları vardır. Yabancı karşı tavırları yüzünden, bulundukları bahçe ve evlerde dış ortamı görmemesi için etrafı duvarlarla kapatılır. Çünkü hareket halinde olan her şeye tepki gösterebilir. Eğer eğitilirlerse bu davranışları azalır. Yapıları gereği şüpheci ve korumacı bir tavır sergilerler. Sosyalleştirilmeleri bu davranışlarını yumuşatabilir. Özellikle geceleri iyi bir bekçi olarak değerlendirilirler. Hem bekçi köpeği olarak, hem de çoban köpeği olarak kullanılırlar. Uluslararası alandaki yarışmalarda çobanlık ve sürü koruma alanında birincilikleri vardır. Akbaş köpekler 3-6 aylık olduklarında temel eğitim alabilir, 6-9 aylık olduklarında ileri eğitim alabilecek seviyeye gelirler.

   Akbaş köpeklerin beslenmesi

   Köpekler büyüdüklerinde her türlü besini yiyebilecek konuma gelirler. Ancak yavruların daha özenli beslenmesi gerekir. Bu dönemde çok yağlı besinler, tavuk, pirzola kemiği gibi sert ve kılçıklı gıdalar, her türlü tatlı yiyecekler, baharatlı, sulandırılmamış süt, ıspanak, patates gibi besinler verilmemelidir. Bunun dışında hazır köpek mamaları, pirinç ve sebzeyle hazırlanan gıdalar, yağsız kıyma, peynirli ya da kıymalı makarna]]> Köpek Bakımı https://www.kopekler.gen.tr/kopek-bakimi.html Fri, 07 Dec 2018 04:53:48 +0000 Köpek bakımı, köpeğinizi aldığınızda, onu evinize getirdiğiniz andan itibaren başlayacaktır. Bunun sorumluluğu tamamen size aittir. Öncelikle köpeğinizi ev ortamında bakacaksanız, onun kendisini rahat ve güvende Köpek bakımı, köpeğinizi aldığınızda, onu evinize getirdiğiniz andan itibaren başlayacaktır. Bunun sorumluluğu tamamen size aittir. Öncelikle köpeğinizi ev ortamında bakacaksanız, onun kendisini rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olmalısınız. Evde köpeğinize ait olan, kendisini rahat hissedebileceği, güvende olacağı bir yeri olmalıdır. Köpeğiniz yavruysa, ona zarar verebilecek her şeyi ortadan kaldırmalısınız. Bunları düzenledikten sonra köpeğinizin bakımı sırasında nasıl besleneceğini, sağlığını, hastalıklarını ve hangi durumlarda veterineri ziyaret etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunlar köpeğinizin uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

   Köpeğin yıkanması ve tımarlanması

   Köpek sağlığında yıkama ve tımarlama işlemlerinin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Yıkama sırasında özel ilaçlı sabunların ve şampuanların kullanılması, köpeğin bit ve pirelerden korunmasına yardımcı olduğu gibi, tüylerinin daha canlı ve parlak olmasını sağlayacaktır. Köpeklerin ter bezleri olmadığından, çok sık yıkanmasına gerek yoktur. Sık yıkandıklarında cildin PH değeri bozulacağından, cilt sorunları yaşayabilirsiniz. Bunun belli aralıklarla yapabilirsiniz. Tüylerinin taranmasını ise, bir kaç günde bir yapmalısınız. Bu işlem köpeğin cildindeki kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Bu sayede egzama gibi cilt sorunlarından kurtulur. Tüylerin karışık görünmesini engellediğinde, köpeğinizin daha şirin ve güzel görünmesine yardımcı olur. 

   Köpeğe tuvalet eğitimi verilmesi

   Tuvalet eğitimini verebilmeniz için köpeğinizi şartlandırmanız gerekir. Bunun en güzel yolu ödüllendirme yoluna başvurmalısınız. Öncelikle nereye çiş ve kaka yapması gerektiğini belirlemelisiniz. Burası yemek yediği ve su içtiği alandan uzak olmalıdır. Genellikle uykudan kalktıktan sonra, yemek yedikten sonra, oyun sırasında ya da su içtikten sonra tuvalet ihtiyacını gidermek isteyecektir. Kendi etrafında koklayarak döndüğünde, hemen köpeğinizi hazırladığınız yere götürmelisiniz. Buraya kakasını ve çişini yaptığında onu ödüllendirmelisiniz. Bunu yapmadığı takdirde sert bir sesle onu cezalandırmalısınız. Ceza amacıyla sert hareketler ya da yemeğini vermeme gibi eylemler yapmayın. Bu eğitim 15 gün kadar devam ettirildiğinde, köpeğiniz tuvalet eğitimini tamamlamış olur.

   Köpek Bakımı

   Köpeğin düzenli olarak muayene edilmesi

   • Köpeğinizi bir kaç günde bir önce kendiniz kontrol etmelisiniz. Özellikle cildinde bir sorun olup olmadığına bakmalısınız. Bu konuda bilmeniz gerekenler ise;
   • Köpeğin vücudunda olan kesikleri, kızarmış noktaları ve topakları belirleyin. Bu sorunlar karşısında ne yapmanız gerektiğini öğrenin.
   • Köpeğinizi kontrol ederken onun verdiği tepkileri de dikkate alın. Eğer bu sırada köpeğinizin canının yandığını düşünüyorsanız, bir sorun olduğuna karar verebilirsiniz.
   • Bu kontroller sırasında köpeğin diş ve diş etlerini ihmal etmeyin. Köpekler süt dişlerini 3,5 aydan 6-8 aya kadar dökerler. Bu süreçte çevrede bulunan her şeyi kemirmek isterler. Buna çok dikkat etmelisiniz. Dişlerine ve diş etlerine zarar vermiş olabilirler. Bu nedenle dişler mutlaka kontrol edilmelidir.
   • Kontrol sırasında patilerine ve tırnaklarına atlamadan dikkatlice bakın. Bu bölgelerde olacak herhangi bir şey köpeğinizi rahatsız edecektir.
   • Kontrolde köpeğinizin kulaklarında nemlenme ve iltihaplanma olup olmadığına bakmalısınız. 
   • Kontrol ederken köpeğinizin davranışlarını izleyin. Sizinle konuşamayacağından tepkilerini hareketleriyle verecektir. Bu kontroller köpeğinizde olabilecek sağlık sorunlarını erken dönemde tespit etmenizi sağlayacak ve tedavisi daha kolay olacak.

   Köpeklere egzersiz yaptırmak

   Köpeğinizin sağlığı için egzersiz yaptırmanızın önemi büyüktür. Bu köpekler için hem eğlence, hem de enerjilerini atmaları için uygun bir yöntemdir. Köpeğinizin obez olmasını önler ve sağlıklı olmasına]]> Ev Köpekleri https://www.kopekler.gen.tr/ev-kopekleri.html Fri, 07 Dec 2018 05:13:59 +0000 Ev Köpekleri, köpekleri çok seviyor ve evinizde şirin bir köpekle arkadaş ve dost olmak istiyorsunuz. Ancak ne tür bir köpeği evde besleyebileceğiniz hakkında bir bilginiz yok ise aşağıda sizler için birkaç tür ev Ev Köpekleri, köpekleri çok seviyor ve evinizde şirin bir köpekle arkadaş ve dost olmak istiyorsunuz. Ancak ne tür bir köpeği evde besleyebileceğiniz hakkında bir bilginiz yok ise aşağıda sizler için birkaç tür ev köpeği hakkındaki bilgiler umarız sizler için yardımcı olur.

   Bichon Frise: Küçük ve dayanıklı bir köpek olmasının yanı sıra kafa yapısı hafif yuvarlaktır. Oldukça sessiz ve küçük bir köpektir, bu nedenle evde beslemek için oldukça uygundur. İnsanlarla birliktelikten hoşlanır, kolay eğitilebilir, oldukça neşelidir ve kendine güvenir. Günlük bakıma ve yürüyüşe ihtiyacı olan bu köpeğe ev kurallarını benimsetmekte biraz zorlanabilirsiniz. Ev içinde çok rahat hareket edebildiği için evinizde bahçe olup olmaması önemli değildir. Bichon'da tüy dökme sorunu oldukça aza olduğundan dolayı köpek tüylerine alerjisi olanlara karşı her hangi bir zararı yoktur.

   Ev Köpekleri

   Yorkshire Terrier: Oldukça enerjik, cesur, sahibine karşı sadık olmasının yanı sıra macera düşkünüdür. Kendinden emin ve cesur özellikleri ile kendisinden yapı olarak iri köpeklere bile kafa tutabilir. Kış aylarına ve soğuğa karşı oldukça duyarlı oldukları için adeta evde beslenmek için yaratılmış bir köpek cincidir. Sahibine karşı çok sadık olan Terrier, insanlara ve diğer köpek türlerine karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Çocuklarla arası oldukça iyidir ve mükemmel bir ev köpeğidir. Ancak günlük yürüyüşlerinin kesinlikle aksatılmaması gerekir.

   Poodle: Oldukça zekidir ve zeki olması sebebi ile çok kolay eğitilebilirler. Çocuklarla çok güzel iletişim kurarak iyi geçinirler. Çok enerjik ve hareketli olması nedeni ile düzenli olarak günlük yürüyüş ve bakımının yapılması gerekir. İnsanlara dost canlısı olan Poodle, sosyal ve enerjik bir kimliğe sahiptir. Neşeli hareketleri sayesinde sahibinin yüzünü daima güldürür.

   Akita İnu: Uysal, zeki ve sakin olan bu köpek sahibine karşı dikkatli ve sevgi doludur. Eğer kendisine yeteri kadar egzersiz ve hareket yaptırma imkanına sahip iseniz evde rahatlıkla besleyebilirsiniz. Oldukça iyi bir koruma köpeği olan Akita uni ailedeki çocuklara iyi bir koruyucu olmasının yanı sıra tanımadığı çocuklara karşı saldırgan ve öfkeli tavırlar gösterebilir. Mevsimlerle alakalı olarak senede 2 deva ciddi derecede tüy dökme sorunu yaşarlar. 

   Pug: Oldukça neşeli, oyunbaz ve enerji dolu bir köpektir. Çok zeki olduğu için eğitimi de oldukça kolaydır. Sahibine karşı çok sadık tavırlar sergilemesinin yanı sıra sahibinin sesine de oldukça ilgili yapıları vardır. Egzersize fazla gerek duymazlar. Evcil hayvanlarla ve ayrı cins köpeklerle iyi geçinmesinin yanı sıra çocuklarla da arası oldukça iyidir. Pug mevsim değişikliklerine bağlı olarak oldukça çok tüy dökebilirler.

   ]]>
   Kangal Köpekleri https://www.kopekler.gen.tr/kangal-kopekleri.html Fri, 07 Dec 2018 23:49:37 +0000 Kangal köpekleri, Oğuz Türkleri tarafından 250 yıl önce Anadolu'ya getirilmiş olan çoban köpeği ırkıdır. Adını Sivas'ın ilçesi Kangal'dan alan köpekleri, Anadolu iklimine uyumlu hale getirebilmek için melezleme Kangal köpekleri, Oğuz Türkleri tarafından 250 yıl önce Anadolu'ya getirilmiş olan çoban köpeği ırkıdır. Adını Sivas'ın ilçesi Kangal'dan alan köpekleri, Anadolu iklimine uyumlu hale getirebilmek için melezleme yapılmıştır. Oğuz Türkleri bu köpekleri hayvan yetiştirdiklerinden dolayı, sürülerini ve yaşam alanlarını korumak için kullanmışlardır. Dünyada henüz köpek kulüpleri ve federasyonlar tarafından tanınmasa da, safkan ırk olarak tanınması için çalışmalar yapılmaktadır. Bu ırkın Osmanlılar zamanında Yeniçeriler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Osmanlılar tarafından üretilen köpeklere aslan anlamına gelen ''samson'' olarak hitap edilmiştir.

   Kangal köpeklerinin yapısal özelliklerin nelerdir

   Köpeğin vücut yapısı aslanı andırmaktadır. Kuyruğu yukarıya doğru kalkık, kıvrımlı ve halka biçiminde durur. Gövde renginden daha koyu olan kuyruğun, kökü daha kalın uçları daha incedir. Kuyruğun bu şekilde olması makbul özelliklerden sayılır. Yüz bölgesinin burundan alın bölgesine doğru biraz kara olması, ırkın belirleyici özelliklerinden biridir. Kafaları iri, alın bölgesi geniş, çene bölümü güçlü ve kalın, dişleri ise iridir. Çenesi ve burnu orta uzunlukta olup, burun yapısı küt, kulakları üçgen ve büyüktür. Kulaklar baş bölgesine yapışık, sarkık ve rengi siyah dalgalıdır. Gözleri oval biçimde siyah ya da kahverengi ve etrafı siyahtır. Boynu biraz eğik, kaslı, kısa ve baş bölgesine yakındır. Gövdesi kirli beyaz ya da gri ve kırçıllı açık kahverengi olabilir. Göğsü adaleli ve geniş olduğundan, rakiplerine karşı saldırılarda en önemli silahıdır. Kalçası küçük ve boynun yüksekliğindedir. Beli ince ve karın bölümü içeriye doğru çekiktir. Ön bacakları kalın ve kaslı olup, kendini savunma araçlarından biridir. Arka bacakları ise önlere göre, biraz daha ince ve daha uzundur. Bu özelliği düşmanlarını yakalamakta faydalı olmaktadır. Ayakları iri, yere basan bölümü uzun, parmakları bombeli ve siyah renktedir. Ayakların tamamı ya da dizden üst tarafı gövde rengindedir. Ön ayakların dört parmağında kalın ve küt tırnaklar bulunur. Taban bölümünde bulunan beşinci parmak, tırnaksız ve topuk vazifesi görür. Bazı köpeklerde ayak pençesi üzerinde bir tırnak daha bulunur. Bu arka ayaklarda çiftte olabilir. Vücudu sık ve kısa tüylerle kaplıdır. Renkleri boz renkten, gri renge kadar değişir. Göğsünde beyaz bir madalyon vardır. Yüzünde Kangallara has ben ya da benler vardır. Üst dudakta bulunan siyah lekede bu soya ait özelliklerden biridir. Bu köpekleri bekçi köpeği olarak kullanmak uygundur. En belirgin özellikleri arasında, sahibine karşı duyduğu sadakat ve koruma içgüdüsü onun bekçi köpeği olarak tercih edilmesine sebep olur. İyi bir dövüşçü olan köpekler, aile bireylerine ve çocuklara zarar vermezler.

   Kangal Köpekleri

   Kangal köpeklerinin üremesi nasıldır

   Erkekler 45-70 kg arasında, 70-85 cm yüksekliğinde, dişiler ise 40-60 kg ağırlığında ve 60-75 cm yüksekliğinde olur. Senede iki kez kızgınlık dönemi geçirirler. Kızgınlığın 9.-13. günleri arasında çiftleşebilirler. Bu köpeklerin ergenlik dönemine gelmesi 15 ayda gerçekleşir. Gebelik süreleri ise 58-63 gün arasındadır. Dişiler ortalama olarak 5-9 adet yavru yaparlar. Doğum sonrası anneye ılık süt ile su verilmelidir. Yavruların doğumdan sonraki 6-12 saat içinde ağız sütünü içmeleri sağlanmalıdır. Bu yavruları hastalıktan koruyacak doğal bir aşı özelliğindedir. Yavrular annelerini emdiği dönemde günde 3-4 kez beslenmelidir. Anne doğum sonrası yavruların üstünden 3 gün sadece beslenmek için kalkar.

   Kangal köpeklerinin beslenmesi ve bakımı nasıldır

   Köpeklerin yavru olması halinde yağlı ve tatlı yiyecekler, sert ve kılçığı olan besinler, baklagiller, süt, baharatlı ve salçalı besinler, ıspanak, patlıcan gibi yiyecekler verilmemelidir. Bunun dışında kuru mamalar, pirinçle pişirilmiş sebze ve makarna, yağsız kıyma, tavuk eti, yumurta sarısı, kılçıksız balık verilebilir.  Yetişkinlerinde]]> Cavalier King Charles Spanieli https://www.kopekler.gen.tr/cavalier-king-charles-spanieli.html Sat, 08 Dec 2018 07:04:25 +0000 Cavalier King Charles Spaniel, evcil köpekler kategorisinde yer almaktadır. Yani bir tür kucak köpeğidir. 2000 yılından bu yana popülerliğini korumakta ve her geçen gün daha da popüler olarak ev ortamına katılmaktad Cavalier King Charles Spaniel, evcil köpekler kategorisinde yer almaktadır. Yani bir tür kucak köpeğidir. 2000 yılından bu yana popülerliğini korumakta ve her geçen gün daha da popüler olarak ev ortamına katılmaktadırlar. Spaniel ailesinin ufak boylu üyesidirler. Oldukça yumuşak ve pürüzsüz bir tüye sahip ve kuyruğu düz yapıdadır. Üç farklı renk özelliği vardır. Siyah, beyaz ve bronz-kahve renklerine sahip olurlar.

   Diğer köpek türlerinde olduğu gibi Cavalier King Charles türündeki köpeklerin de bazı hastalıklara karşı yatkınlıkları mevcuttur. En yaygın görülen hastalık ikili kapakçık hastalığıdır. Bu hastalık kalp yetmezliğine yol açar. Cavalier türündeki köpeklerin çoğu bu hastalığa yakalanmakta ve bu nedenle hayatını kaybetmektedir.

   Cavalier King Charles Spanieli

   Bu köpek türü oldukça dost canlısı ve bir o kadar da sabırlıdır. Cavalier sahibini mutlu etmekten son derece zevk alır. Aynı zamanda çocuk ve diğer köpek türleri ile de oldukça iyi geçinir. Kendilerinden büyük köpeklere de herhangi bir saldırgan tavır sergilemezler. Aynı zamanda büyük köpeklerle de iyi geçinmekten kaçınmazlar. Cavalier King Charles Spaniel ırkına ait köpekler girdikleri her ortama kolayca ayak uydurabilir. Evcil özellikleri olduğu için apartman dairesinde bakım için uygun bir türdür. Her yaşta insan ile kolaylıkla iletişim kurarak kişiye göre davranış sergileyebilir.

   Oyuncu kabiliyetlidirler ve sevilmekten oldukça hoşlanırlar. Özellikle kucağa alınarak sevilmekten zevk alırlar. Bu köpek ırkı hareket eden nesneleri kovalamaktan hoşlanır ve oldukça aktiftir.

   Cavalier King Charles Spaniel'in Bakımı:

   Bu tür ırka mensup olan köpeklerin düzenli aralıklar ile taranması ve fırçalanması şarttır. Gerekli olduğu zamanlarda banyo ve kuru şampuan ile temizlenebilir. Genellikle kulak yapısında bulunan tüyler düğümlenir ve dolaşır. Kulak içi ve parmak arasında mevcut olan tüyler düzenli aralıklar ile kontrol edilmeli, banyo yaptırıldıktan sonra kurutma işlemi ihmal edilmemelidir. Ayrıca vücut ısısına özen gösterilmelidir. Göz hastalığına yatkın bir ırk olduğu için gözleri her an bir enfeksiyon olasılığına karşı kontrol edilmelidir. 13-15 yıl kadar yaşayabilirler. Ayrıca düzenli olarak kontrolleri ve gerekli aşıları mutlaka yaptırılmalıdır.

   ]]>
   Bernese Dağ Köpeği https://www.kopekler.gen.tr/bernese-dag-kopegi.html Sat, 08 Dec 2018 14:01:23 +0000 Bernese dağ köpeği, kökeni İsviçre olan özel tür bir köpektir. Son derece güçlü ve büyük olan Bernese dağ köpeği aynı zamanda Alplerde yetişen özel dört türden bir tanesidir. Bernese dağ köpeği bu adı İsviçre'nin B Bernese dağ köpeği, kökeni İsviçre olan özel tür bir köpektir. Son derece güçlü ve büyük olan Bernese dağ köpeği aynı zamanda Alplerde yetişen özel dört türden bir tanesidir. Bernese dağ köpeği bu adı İsviçre'nin Berne şehrinden almıştır. Bernese'nin Türkçe karşılığı Bernelidir. Yani Berneli dağ köpeği olarak bilinmektedir. Soyu en eski köpeklerden olan Bernese dağ köpeğinin ırkı Roma zamanına kadar dayanmaktadır. Hatta rivayetlere göre o zamanlarda özel zırhlarla kuşanıp savaşa götürüldükleri de söylenmektedir. 

   Bernese Dağ Köpeğinin Genel Özellikleri

   Bernese dağ köpeği İsviçre'de büyük olmaları nedeniyle pek çok günlük işlerde kullanılmaktadır. Çoban köpeği olarak, ev köpeği olarak ya da süt arabası köpeği olarak Bernese dağ köpeğine rastlamak mümkündür. Bernese dağ köpeği üç renkli ve 2 kat tüylü canlıdır. Bernese dağ köpeğinin alnında nişane adı verilen özel bir beyazlık bulunmaktadır. Bu beyazlık devamından köpeğin karnına doğru inmektedir. Bu beyazlık genellikle hac işaretine benzetilmektedir. Bernese dağ köpeğinin üçgen ve düşük kulaklara ve küt bir burna sahiptir. Bernese dağ köpeği sert mizaçlı bir köpek olsa da son derece uysal olmaktadırlar. Özellikle de çocuklara karşı şefkatli ve vefalı olan bu tür, bu özellikleri nedeniyle sahiplerinden uzak kalmak istemezler. Bernese dağ köpeği geniş alanlarda yaşamayı seven bir türdür. Çok zeki olan bu tür kolayca eğitilebilmektedir.

   Bernese Dağ Köpeği
   Bernese Dağ Köpeğinin Beslenmesi

   Bernese dağ köpeği yavruluktan itibaren özel şekilde beslenmesi gereken köpek türüdür. Bu nedenle mama seçiminde dikkat etmek gerekmektedir. Yavru Bernese dağ köpeği ilk haftalarda anne sütüyle beslenerek hızlı bir şekilde büyürler, dördüncü haftadan itibaren kuru mamayla tanışan yavrular, özel kuru mamalarla beslenebilmektedirler. Yavru Bernese dağ köpeğinin gün içerisinde üç öğün beslenmesi gerekmektedir. Belirli bir erişkinlikten itibaren öğün sayısı ikiye düşürülebilmektedir. Bernese dağ köpeğinin beslenmesinde önemli olan nokta yemeklerinin her zaman aynı vakitte verilmesidir. Bernese dağ köpeği yemek seçen hayvanlardır. Ağızlarına sert bir yiyecek gelmeleri halinde bu yemeyi reddetmektedirler. Daha çok yaş haldeki konserve mamalar bu tür için uygundur. Bunun yanı sıra belirli zamanlarda diyet mamaların verilmesi de gerekmektedir.Çünkü Bernese dağ köpeği tıpkı insanlar gibi bir bünyeye sahiptirler. Aşırı kilo almaları halinde sağlık sorunları ile karşılaşmaları muhtemeldir. Bu nedenle Bernese dağ köpeğine verilmemesi gereken bazı besinler bulunmaktadır. Soğan, sarımsak, pırasa gibi sebzelerin pişmiş halleri dahi bu tür için zararlıdır. Bunların yanı sıra çocukların verebilme ihtimaline karşı çikolatadan uzak tutma gerekir. Çünkü çikolata bu türde bayılma ve komaya kadar zararlar verebilmektedir. Mantar, somon, brokoli, üzüm, yapay tatlandırıcılı besinler, turunçgiller, karaciğer, fındık, süt ve süt ürünleri, patates, yumurta, balık, fasulye, şekerli gıdalar, artık yemekler ve mayalı hamur Bernese dağ köpeğine verilmemesi gereken diğer besinlerdir.

   Bernese Dağ Köpeğinin Üremesi

   Bernese dağ köpeği ortalama olarak 18 aylık olduklarında cinsel erişkinliğe ulaşırlar. Ancak erkek Bernese dağ köpeği 6 aylıkken döl verecek düzeye gelebilmektedir. Sağlıklı bir Bernese dağ köpeği yaklaşık olarak 9 sene cinsel olarak faal olabilmektedir. Bu tür bu cinsel olgunluk döneminde sürekli olarak çiftleşmeye hazırdır. Bernese dağ köpeğinin dişisinin üreme için dört farklı dönemi bulunmaktadır. İlk dönem proestrustur. Bu dönemde dişi çiftleşmek için erkek köpeğe son derece çekici gelmektedir. Diğer bir ifadeyle bu dönem kur dönemidir. İkinci dönem estrustur. 9 gün süren bu dönem dişiyle erkeğin yakınlaştığı dönemdir. Çiftleşme bu dönemde meydana gelmektedir. Üçüncü dönem diestrus dönemidir. Bu dönem dişinin]]> Amerikan Staffordshire Terrier https://www.kopekler.gen.tr/amerikan-staffordshire-terrier.html Sun, 09 Dec 2018 03:55:54 +0000 Amerikan Staffordshire Terrier, oldukça kaslı, şişman ama aktif, boyutlarına nazaran oldukça kuvvetlidir. Kafa yapısı geniş ve güçlü, burnu kısa, çenesi son derece güçlüdür. Kulakları isteğe göre kesilebilir ve diktir Amerikan Staffordshire Terrier, oldukça kaslı, şişman ama aktif, boyutlarına nazaran oldukça kuvvetlidir. Kafa yapısı geniş ve güçlü, burnu kısa, çenesi son derece güçlüdür. Kulakları isteğe göre kesilebilir ve diktir. Göz rengi siyah, yapısı ise yuvarlaktır. Dişleri tıpkı makas gibi üst üste geçmelidir. Tüyleri kalın, kısa ve parlaktır. Tüyleri farklı renklerde olabilir, kuyruk kısma uçlara doğru incelir ve uç kısma ulaştığında tıpkı bir nokta gibidir.

   Amerikan Staffordshire Terrier ırklı köpekleri düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyarlar. Farklı ırklardan köpekler ile kavga etmesini önlemek için kalabalık ortamlardan uzak tutulmalı ya da çok dikkatli davranılmalıdır.

   Bu ırka ait köpeklere yeterince egzersiz yapma hakkı verildiği sürece ev ortamında ya da apartman dairesinde rahatla beslenebilir. Bu cins köpekler ılık ortamları çok sever.

   Amerikan Staffordshire Terrier

   Düz ve kısa tüylerini taramak oldukça kolaydır. Tüylerini tarayacak fırça sert ve sık kıllı olmalıdır ve düzenli bir şekilde taranmalıdır. Tıpkı diğer köpekler gibi yılda 2 defa tüy değiştirir. Sinirlendiğinde ısrarcı ve bir o kadar kavgacı olur. Ancak iyi bir eğitim ile bu duyguları bastırılabilir. İnsanlara karşı oldukça sevecen bir köpek türüdür. Verilen eğitim neticesinde eğlenceli, sempatik ve ilgili bir aile köpeği konumuna ulaşır. Büyüklerle anlaştığı kadar çocuklarla da anlaşır. Daima itaat eder ve sahbin memnun etmekten hoşlanır. Özellikle sahibi ve bulunduğu bölge için tam bir korumacıdır. Sahibi uruna sonuna kadar savaşır.

   Henüz ufakken iyice eğitim verilmeli ve sosyalleştirilmelidir. Yoksa oldukça saldırgan olabilir. Diğer köpekler ile bir araya getirildiğinde çok dikkat edilmelidir. Düzgün bir eğitim verildiğinde çok iyi bir köpek sahibi olunabilir.

   ]]>
   Köpekler https://www.kopekler.gen.tr/kopekler.html Sun, 09 Dec 2018 16:44:02 +0000 Köpekler; evcil olanları, yabani olanları, av, sürü gütme, vs. birçok amaçla kullanılanları olmak üzere epey çeşitliliğe sahip canlılardır. Dünya üzerinde hiç köpek görmemiş bir insan neredeyse yoktur. Tüm dünya genelinde kedi
   Tarihte köpek türünün ortaya çıkışı
   Köpekler en aşağı 12 bin yıldır insanlarla beraber varlık göstermişler ve günümüze kadar gelmişlerdir. Bilimsel olarak köpekgiller familyasına mensupturlar. Doğada yabani olarak yaşayan bozkurdun bir alt türüdür. Tilki, çakal gibi diğer köpekgillerle de akraba bir türdür. Uygarlık öncesi yaşayan insanlar tahmin edileceği üzere köpekleri ilk olarak avcılık, koruma, vs. güç odaklı amaçlar için kullanmışlardır. Mağaralarda yaşanan, her an saldırıya açık olunan bir çağda; koku alma ve duyma yetileri insandan kat be kat üstün olan bir türün kontrol altına alınabilmesinin büyük bir avantaj olacağı gayet açıktır. Bu şekilde insanlar tarafından kontrol altına alınan köpekler; daha sonra yerleşik yaşama geçilmesiyle birlikte sürü gütme, bekçilik, süs, vs. birçok amaçla kullanılmış; bu da yeni yeni köpek türlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 

   Farklı kültürlerde ve farklı coğrafyalarda köpekler
   Köpekler, uygarlık öncesinden bugüne insanın günlük yaşamında bu kadar önemli bir yer tutunca kaçınılmaz olarak da bazı kültürel figürlerde yer etmişlerdir. Kısmen bir örnek verilecek olursa; köpeklerin atası olan bozkurt, eski Türk kültüründe kutsal bir figürdür. Bu kutsal figürün yanı sıra; Hunlar, Göktürkler, Selçuklular ve göçebe hayat sürülen diğer tüm devirler boyunca köpekler yukarıda bahsedilen koruma, avcılık, sürü gütme, vs. birçok amaç için sık sık kullanılmıştır. Türkler dışında Mısırlılarda da köpek kutsal bir hayvandır. Bu, eski Mısırlıların kedilerin cehennemin bekçileri olduğuna inançlarından da kaynaklanmaktadır. Kedilere karşı en etkili yöntem köpekler olduğu için, zamanla köpek figürü kültürde de yer etmiştir. Daha kuzeyde, Eskimolarda ise köpekler kızakları çektirmek suretiyle ulaşım amacıyla da kullanılırlar. Yani anlaşılacağı üzere günlük hayatın işleyişinde kilit bir role sahiptirler.

   Köpekler
   Köpeklerin anatomisi
   İnsanlar tarafından bu kadar çeşitli amaç için sahiplenilince dış görünüş olarak birbirinden inanılmaz derecede farklı köpekler ortaya çıkmıştır. Bazı köpek türler kaslı ve güçlü olduğu için koruma amaçlı kullanıma bire birken, bazıları ise esnek ve çevik olduğu için çok hızlı koşabilirler veya çok rahat manevralarda bulunabilirler. Bazı köpek türleri ise son derece zekidir ve insanla yarışırcasına birçok beceri isteyen işlerde kullanılabilirler. Köpeklerin anatomisini inceleyecek olursak; vücut yapılarının son derece dengeli olduğunu görürüz. Ağırlıkları ve kas güçleri dört ayakları üzerine son derece dengeli bir şekilde dağılmıştır. Doğada hızlı koşma özelliğini geliştirmenin bir gereği olarak parmak uçlarında hareket ederler. Av bulma ihtiyacının bir getirisi olarak koku olmak duyuları son derece gelişmiş olsa da; görme ve tat alma duyuları sanıldığı gibi gelişmiş değildir. Özellikle tat alma duyuları insanınkinden bile daha zayıftır. Yani kendileri için zararlı olabilecek]]>