kopekler.gen.tr
köpek

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarKöpek Bakımı

Köpek bakımı, köpeğinizi aldığınızda, onu evinize getirdiğiniz andan itibaren başlayacaktır. Bunun sorumluluğu tamamen size aittir. Öncelikle köpeğinizi ev ortamında bakacaksanız, onun kendisini rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olmalısınız. Evde köpeğinize ait olan, kendisini rahat hissedebileceği, güvende olacağı bir yeri olmalıdır. Köpeğiniz yavruysa, ona zarar verebilecek her şeyi ortadan kaldırmalısınız. Bunları düzenledikten sonra köpeğinizin bakımı sırasında nasıl besleneceğini, sağlığını, hastalıklarını ve hangi durumlarda veterineri ziyaret etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunlar köpeğinizin uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Köpeğin yıkanması ve tımarlanması

Köpek sağlığında yıkama ve tımarlama işlemlerinin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Yıkama sırasında özel ilaçlı sabunların ve şampuanların kullanılması, köpeğin bit ve pirelerden korunmasına yardımcı olduğu gibi, tüylerinin daha canlı ve parlak olmasını sağlayacaktır. Köpeklerin ter bezleri olmadığından, çok sık yıkanmasına gerek yoktur. Sık yıkandıklarında cildin PH değeri bozulacağından, cilt sorunları yaşayabilirsiniz. Bunun belli aralıklarla yapabilirsiniz. Tüylerinin taranmasını ise, bir kaç günde bir yapmalısınız. Bu işlem köpeğin cildindeki kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Bu sayede egzama gibi cilt sorunlarından kurtulur. Tüylerin karışık görünmesini engellediğinde, köpeğinizin daha şirin ve güzel görünmesine yardımcı olur. 

Köpeğe tuvalet eğitimi verilmesi

Tuvalet eğitimini verebilmeniz için köpeğinizi şartlandırmanız gerekir. Bunun en güzel yolu ödüllendirme yoluna başvurmalısınız. Öncelikle nereye çiş ve kaka yapması gerektiğini belirlemelisiniz. Burası yemek yediği ve su içtiği alandan uzak olmalıdır. Genellikle uykudan kalktıktan sonra, yemek yedikten sonra, oyun sırasında ya da su içtikten sonra tuvalet ihtiyacını gidermek isteyecektir. Kendi etrafında koklayarak döndüğünde, hemen köpeğinizi hazırladığınız yere götürmelisiniz. Buraya kakasını ve çişini yaptığında onu ödüllendirmelisiniz. Bunu yapmadığı takdirde sert bir sesle onu cezalandırmalısınız. Ceza amacıyla sert hareketler ya da yemeğini vermeme gibi eylemler yapmayın. Bu eğitim 15 gün kadar devam ettirildiğinde, köpeğiniz tuvalet eğitimini tamamlamış olur.

Köpeğin düzenli olarak muayene edilmesi

 • Köpeğinizi bir kaç günde bir önce kendiniz kontrol etmelisiniz. Özellikle cildinde bir sorun olup olmadığına bakmalısınız. Bu konuda bilmeniz gerekenler ise;
 • Köpeğin vücudunda olan kesikleri, kızarmış noktaları ve topakları belirleyin. Bu sorunlar karşısında ne yapmanız gerektiğini öğrenin.
 • Köpeğinizi kontrol ederken onun verdiği tepkileri de dikkate alın. Eğer bu sırada köpeğinizin canının yandığını düşünüyorsanız, bir sorun olduğuna karar verebilirsiniz.
 • Bu kontroller sırasında köpeğin diş ve diş etlerini ihmal etmeyin. Köpekler süt dişlerini 3,5 aydan 6-8 aya kadar dökerler. Bu süreçte çevrede bulunan her şeyi kemirmek isterler. Buna çok dikkat etmelisiniz. Dişlerine ve diş etlerine zarar vermiş olabilirler. Bu nedenle dişler mutlaka kontrol edilmelidir.
  Köpek Bakımı

  .
 • Kontrol sırasında patilerine ve tırnaklarına atlamadan dikkatlice bakın. Bu bölgelerde olacak herhangi bir şey köpeğinizi rahatsız edecektir.
 • Kontrolde köpeğinizin kulaklarında nemlenme ve iltihaplanma olup olmadığına bakmalısınız. 
 • Kontrol ederken köpeğinizin davranışlarını izleyin. Sizinle konuşamayacağından tepkilerini hareketleriyle verecektir. Bu kontroller köpeğinizde olabilecek sağlık sorunlarını erken dönemde tespit etmenizi sağlayacak ve tedavisi daha kolay olacak.

Köpeklere egzersiz yaptırmak

Köpeğinizin sağlığı için egzersiz yaptırmanızın önemi büyüktür. Bu köpekler için hem eğlence, hem de enerjilerini atmaları için uygun bir yöntemdir. Köpeğinizin obez olmasını önler ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Çünkü obezite köpeklere hem acı verir, hem de ölümlerine sebep olabilir. Eklem iltihabı, diyabet ve kalp krizi gibi olumsuz durumların yaşanmasına neden olur. Egzersiz yapılan zamanlarda köpeğinizle yürüyüşe çıkabilir, top oynayabilir ve eğlenceli olabilecek her türlü aktiviteyi yapabilirsiniz. Uzağa attığınız bir şeyi getirmesini isteyebilir, siz de onunla birlikte eğlenebilirsiniz. 

Köpeklere eğitim verilmesi

Köpeğinize eğitim vermeniz onun güvende olmasını sağlayacaktır. Eğitilen köpek aile bireyleriyle birlikte her türlü aktiviteye katılabilir, çoğu ortamda bulunabilir. Köpeğiniz daha sosyal olma fırsatı yakalayabilir. Bu onun sağlığına etki edecek bir unsurdur.

Köpeklere yapılacak ilk yardım

Köpek hastalıkları hakkında ön bilgiye sahip olmanız gerekir. Bir hastalık durumunda, bazı hallerde sizin yapacağınız ilk yardım onun yaşamını kurtaracak bir davranış olabilir. Köpeğinize ilk yardımı kendi olanaklarınızla uygulayarak, veterinere götürebilirsiniz.

Köpeklerin veterinere götürülmesi gereken durumlar

Kendi başınıza köpeğinizin her türlü sağlık sorunuyla başa çıkamazsınız. Bunun için profesyonel destek almalı, köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.

 • Köpeklerin aşılarının yaptırılması: Köpeğinize yaptıracağınız aşılar onun kanlı ishal, hepatit, kuduz gibi hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Genellikle köpeklerin aşıları bir yaşına kadar tamamlanmakta ve 3 yılda bir tekrar edilmektedir. Bunu veterineriniz size söyleyecektir.
 • Köpeklerin kısırlaştırılması: Köpeklerin kısırlaştırılması onların çok sayıda sağlık sorunundan korunmasına yardımcı olur. Bu konuda veterinerinizin yönlendirmesine uymalısınız.
 • Köpeklerde pire kontrolü: Köpek sahibi olanlar pirelenmeden çok çekinirler. Bu konuda hakları da vardır. Bundan korunmak için veterinerinize danışmalısınız. Zararlı parazitlerden korunmasını sağlayacak, pirelenmeyi önleyecek bir program oluşturulacaktır. Bu konuda dikkatli olmanız sizin içinde önemlidir.
 • Yıllık muayeneler: Köpek bakımının içinde köpeğinizin düzenli olarak yıllık veteriner muayenesinin yaptırılması yer alır. Bu muayenede köpeğinize bazı testler yapılacak, sağlık sorunları araştırılacaktır. Ayrıca ırkına ait hastalıklarla ilgili araştırmalar yapılacaktır. 

Yayınlanma Tarihi : 02.9.2014 02:19:20

Köpek Bakımı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Köpek Bakımı"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Greyhound

Greyhonud, anlam olarak tazı anlamına gelen bir sözcüktür. Greyhount köken olarak kökü antik çağlara dayanan kısa tüyleri olan bir tazı köpeği türüdür, tarihte avcıların avladıkları hayvanları yakalamak için en çok tercih ettiği b...

Scottish Fold

Scottish Fold, genellikle gri renkte olup 1961 yılında bir İskoçya'lı çiftçi tarafından keşfedilen kedi ırkının genel adıdır. Diğer ırklarda farklı bir kulak yapısına sahip olmaları ile bilinirler. Kulak kıkırdağında oluşan bir mu...

Collie

Collie, genellikle iskoçların çoban köpeği grubu olarak bilinirler. Bir kaç türü daha vardır. Collie ismi iskandinav dillerinden gelen özel bir isimdir. O dönemdeki köpeklere de çok sıklıkla ingilizce isimler verilmiştir ve bunlar...

Köpek Bakımı

Köpek bakımı, köpeğinizi aldığınızda, onu evinize getirdiğiniz andan itibaren başlayacaktır. Bunun sorumluluğu tamamen size aittir. Öncelikle köpeğinizi ev ortamında bakacaksanız, onun kendisini rahat ve güvende hissetmesine yardı...

K9 Köpekleri

K9 köpekleri, günümüzde evcil olarak beslenen türler arasında en çok rağbet gören bir ırktır. Çok uzun zamanlardan beri sadece ülkemizde değil diğer birçok ülkede K9 köpekleri, eğitilerek polis köpeği olarak kullanılmaktadır. K9 k...

Alman Kurdu

Alman Kurdu isminden anlaşılacağı üzere atalarının çıkış yerinin Almanya olduğu cins bir köpektir. Başka bir ismi alman köpeği olarak geçmektedir. Yetiştirmesi bakımından popüler olan bu köpek emniyet güçleri tarafından sık sık ku...

Çoban Köpeği

Çoban Köpeği, İnsanoğlu tarihi boyunca köpeklere çok fazla ilgi duymuş ve onların gücünden yararlanmak için dönemin şartlarına göre onları eğitmişlerdir. Bu eğitim dönemin ihtiyacına göre olmakla birlikte çoğu zaman insanoğluna hi...

Newfoundland

Newfoundland; bilinen üst sınıf bir köpek ırkıdır. Newfounland genetik olarak büyükçe iri cüsseli ve özellikle siyah renk bir köpek cinsidir. Bu ırk köpekler Newfoundland ve labrador bölgeleri kıyılarında yetişen ve adını da bu co...

Pomeranian

Pomeranian, dik kulakları ve sivri burnu ile çok tatlı bir köpek türüdür. Daha çok bir oyuncak köpeği andıran yüzü ve badem şeklindeki koyu, renkli gözleri ile öne çıkmaktadır. Burnu siyah veya kendi kürkünün rengindedir. Sırtında...

Arjantin Dogo

Arjantin Dogo, Güçlü ve büyük ebatlarda bir köpek olan Arjantin Dogo, ülkemizde çok fazla yetiştirilmeyen ancak bazı kişilerin özel sempati beslediği ırklardan biridir. Atletik görüntüye ve kaslara sahip bu köpeklerin çeneleri g...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

köpek, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Aralık - 2017